S kopulí o průměru 23 metrů je pražské planetárium
jedním z největších v Evropě. V roce 2014 byl nainstalován modernizovaný digitální systém
Skyskan Definiti 8K a
Planetárium Praha se tak zařadilo mezi několik málo planetárií na celém světě, které používají tak vysoké rozlišení.
Dopoledne s programem pro nejmenší
Sobotní i nedělní dopoledne bude patřit nejmenším dětem, oba pořady jsou vhodné pro děti od 4 let. V sobotu od 11 hodin se můžete těšit na projekci
pohádky Anička a Nebešťánek, při které se divák dozví, proč je na jedné straně planety zima a na druhé léto, proč je někde na Zemi den a jinde noc a také se oba dobrodruzi pomocí létajícího talíře podívají na rovník i na pól.
Nedělní představení, které začíná shodně v 11 hodin dopoledne, je pak věnováno Povídání pro zvídavé děti, kde se malí posluchači dozvědí, jak funguje planetárium.
Mapy cizích světů
Hlavním lákadlem oslav 55 od otevření Planetária Praha bude jistě sobotní premiéra pořadu Mapy cizích světů, ve kterém se diváci dozvědí, že mapy slouží nejen jako spolehliví průvodci, ale také tradičně zobrazují objevy nových končin na zemi i ve vesmíru.
Nebeské mapy jsou v zásadě trojího druhu. Především to jsou mapy hvězdné oblohy, které vznikaly již od starověku. Mnohem později bylo možno začít
mapovat vzdálená tělesa sluneční soustavy. Tím nejnáročnějším úkolem je pak mapování celého pozorovatelného vesmíru, nesmírného prostoru v dosahu největších teleskopů. Nejprve jen vnímavý zrak pozorovatelů, později důmyslné aparatury na Zemi a na kosmických sondách vedly k pozoruhodným výsledkům mapování vesmíru, o němž vypráví nový pořad Planetária Praha.
Odpolední představení v sobotu a neděli pak patří projekcím
Noční obloha 8K, Mars v HD a Haybusa. Plné vstupné na pořady je 150 Kč, děti mají vstup za 75 Kč.