ÚvodAktualityProžijte duchovní Křesťanské Vánoce v Brně
Památky

Prožijte duchovní Křesťanské Vánoce v Brně

  • 5. prosince 2024
Základní myšlenkou projektu Křesťanské Vánoce je přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanských Vánoc možností navštívit betlémy a tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Kromě návštěv betlémů bývá součástí programů také vánoční koncerty, půlnoční bohoslužby a mnoho dalšího. Prožijte letošní adventní a vánoční čas blíže původní křesťanské duchovní tradici.
Základní myšlenkou projektu Křesťanské Vánoce je přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanských Vánoc možností navštívit betlémy a tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Kromě návštěv betlémů bývá součástí programů také vánoční koncerty, půlnoční bohoslužby a mnoho dalšího.


Poznávejte vánoční Brno s průvodci

tic brnoOd 30. listopadu do 30. prosince 2024 přináší TIC Brno zimní edici Autentických procházek s průvodci. Tentokrát je program laděn do vánoční a duchovní atmosféry, kterou obohacují témata spojená s historií i zajímavostmi města. Po návštěvě vánočních trhů se tak můžete vydat na některou z procházek a objevit Brno z nečekaného úhlu – před, po nebo i během vychutnávání svařáku.

tic brno krokodýl ve svetruKdo má obavy z chladného počasí, může se zúčastnit přednášky na stejné téma hezky v teple a s posezením v pohodlném křesle v Kině CIT na Radnické 4. Koho zima neodradí, může vyrazit ven poznávat například Vánoční příběhy brněnských domů, nebo Zimní Masarykovu čtvrť. Protože adventní čas má mít primárně rozměr duchovní, projdete se během těchto procházek Kláštery v centru Brna a navštívíte i klášter voršilek. Během adventní doby čeká zájemce trojice výjimečných koncertních exkurzí – Varhany bratří Riegerů v Červeném kostele, Nejnovější brněnské varhany zblízka a Majestát varhan brněnské katedrály, na kterých budou průvodci sami varhaníci a doprovodí svůj výklad několika skladbami. Od 27. do 30. prosince nemohou chybět ani Brněnské betlémy, procházka po betlémech umístěných v brněnských kostelích. Veškeré info o prohlídkách a termínech na ně naleznete na webu gotobrno.cz.
 

Nejzajímavější brněnské betlémy

betlém u svatého michalaPřesně 167 kostelů v centru moravské metropole a jejím nabízí během Vánoc pohled na historické betlémy z církevních sbírek. Najdete mezi nimi rozmanité varianty betlémů vytvořená mistrnými řezbáři i ta, složená z figurek, které darovali svému kostelu jednotliví farníci. Největší betlém najdete v minoritském kostel svatých Janů - má téměř 20 metrů dlouhý podstavec a figury z lipového dřeva jsou až jeden metr vysoké. V kostele svatého Vavřince v Brně-Komíně se ukrývá originální betlém – rolníci a pastýři, kteří přinášejí dary k jesličkám, jsou totiž oděni do místních krojů a mají podobu obyvatel původně žijících ve čtvrti Komín, Žabovřesky a Jundrov. K nejnavštěvovanějším betlémům z centra města patří i ten v kostele svatého Jakuba, který pochází z první poloviny 20. století. Jeho sádrové figurky postupně věnovali kostelu farníci.

betlém brno líšeňVíte, kde objevíte v betlémě i Indiány? Musíte se vypravit do Zábrdovic, do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zdejší betlém, pořízený pravděpodobně v 60. letech 20. století má ručně malované pozadí třebíčského typu. Klasické dřevěné figury Svaté Rodiny, pastýřů, ovcí a posléze i tří králů jsou na pozadí doplněny právě drobnými figurkami indiánů. Asi 100 let starý betlém se nachází v Židenicích v Chrámu Spasitele (CČSH) a upoutá vás detailní prací třebechovických betlémářů: skalnaté pozadí lemují domy se studněmi, nechybí ani početná stáda ovcí. Figurky jsou sádrové, ručně malované. Ke starým betlémářským pracím patří také betlém z počátku 19. století v kostele sv. Michala na Dominikánské náměstí, který byl zakoupen v Mnichově. Naopak novodobý je betlém v líšeňském kostele sv. Jiljí, pochází z roku 2007. Jeho autorem je známý brněnský sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík. V jeho díle najdeme i řadu dalších betlémů, odráží se v nich úcta a respekt ke světu a údělu člověka stejně jako v dílech středověkých a barokních mistrů. Postavy v jeho betlémech se vyznačují precizně vypracovanými detaily výrazů obličeje, anatomickými detaily a drapériemi.


Expozice Vita Christi v Diecézním muzeu

vita christiKdo si udělá výlet do expozice Diecézního muzea nazvané Vita Christi, nalezne zde hodnotná umělecká díla především z farností brněnské diecéze, která vypráví příběh Ježíše Krista, včetně událostí spojených s jeho narozením. Uvidíte vysoce ceněný gotický deskový obraz Madona z Veveří z dílny Mistra Vyšebrodského oltáře, reliéf Narození Páně z gotické oltářní archy v Mostištích, působivý obraz Klanění Tří králů od neznámého holandského, či nejstarší datovanou dřevěnou sochu na Moravě – Madona z Klobouk, která vznikla kolem roku 1200. U příležitosti letošního adventního období je zpřístupněna expozice včetně mimořádné instalace tradičního lidového betlému z kukuřičného šustí za jednotné adventní vstupné ve výši 40 Kč. Expozici lze možné navštívit od 2. do 20. prosince ve všední dny v čase 13:00–17:00, v soboty v čase 10:00–17:00 hodin.


Přineste si domů Betlémské světlo

betlémské světloBetlémské světlo připomíná, že Vánoce neznamenají jen bohatě prostřený stůl, hromady dárků a pozlátko vánočních ozdob. Betlémské světlo budou i letos rozvážet skauti mnoha vlaky po celé České republice a předávat ho dalším dobrovolníkům a zájemcům. Vše začíná u vybrané dívky, či chlapce, takzvaného „dítěte světla“, které jako první převezme světlo přímo v Betlémě. Následně se plamínek přepraví letadlem v bezpečnostním obalu do Rakouska. Tam se pak při slavnostní ekumenické bohoslužbě rozdá skautům z jednotlivých zemí Evropy. Letos česká delegace plamínek obdrží 14. prosince ve Votivním kostele ve Vídni a ve stejný den ho přiveze v podvečer na brněnské hlavní nádraží (RJ Vindobona, 18:36). V neděli 15. prosince od 16:00 se bude v Brně konat slavnostní přivítání v rámci eukemické slavnosti v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Po republice pak vánoční plamínek rozvezou skauti o týden později, 21. prosince 2024. Brňané a lidé z okolí Brna mohou čekat na vlak Os 4806: Brno hl. n. – Zastávka u Brna, Os 4809: Brno hl. n. – Hustopeče, R 1105: Brno hl.n. – Bohumín, SP 1783 Radhošť: Brno hl.n. – Frenštát p. Radhoštěm, R 805 Moravan: Brno hl. n. – Olomouc hl. n., R 903 Bouzov: Brno hl. n. – Šumperk, R 872 Svitava: Brno hl. n. – Pardubice... a mnoho dalších. Betlémské světlo a jeho poselství se tak až do 24.12. bude šířit mezi miliony lidí, aby jim v jejich domovech na Štědrý večer připomínal narození Ježíše Krista.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.

Diecézní muzeum Brno – Vita Christi – sakrální umění brněnské diecéze Památky

Diecézní muzeum Brno – Vita Christi – sakrální umění brněnské diecéze

Stálá expozice Vita Christi – Život Kristův, vypráví příběh života Ježíše Krista. Více než čtyři desítky obrazů, plastik a liturgických předmětů z období od 13. do 19. století představuje bohaté umělecké dědictví brněnské diecéze.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy. Objevte s námi nejlepší tipy na výlety v regionu a poznávejte nová místa!
6. červenec 2025 10:27
Příroda, Jihomoravský kraj

Multižánrový festival Boskovice láká na pestrý program

Od 10. do 13. července 2025 se v unikátním historickém jádru města – židovské čtvrti a jejím blízkém okolí koná festival Boskovice 2025. Právě místo konání a jeho otevřenost má zásadní podíl na neopakovatelné atmosféře, kterou byste si neměli nechat ujít. Letošní již 33. ročník festivalu přiláká do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci umělce nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Festival s nezaměnitelnou atmosférou už více než tři desetiletí neodmyslitelně patří k létu a začátku prázdnin.
5. červenec 2025 21:52
Kultura, Jihomoravský kraj

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj