ÚvodAktualityZáří v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu
Zážitky

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

  • 5. září 2024
Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
Podzimní trhPrvní zářijovou sobotu – 7. září od 13 hodin – ožije zahrada broumovského kláštera akcí Klášterní Burčákobraní. Tradiční veřejnou ochutnávku burčáku od moravských i českých vinařů hudebně doprovodí skupina Oileán se skladbami tradiční irské a skotské hudby.

Ochutnávat se bude pět druhů burčáku, dva červené a tři bílé. V areálu bude možné zakoupit nejen burčák, ale i vína z Benediktinských sklepů. Během akce bude možné zavítat také na prohlídky broumovského kláštera (včetně prohlídky běžně nepřístupných míst Od sklepa po půdu), na výstavu Jiřího Surůvky Dobrodružství na klepaču v klášterní Dětské galerii Lapidárium nebo na vernisáž výstavy Zorné pole malířky Bronislavy Bakule Malé v klášterní Galerii Dům.

Podzimní trh na nádvoří a přilehlých prostorách broumovského kláštera bude o dva týdny později vítaným zpestřením končícího léta a začínajícího podzimu. Na trhu se 21. září se představí lokální prodejci se svými produkty. Letos tu nebudou chybět rukodělné výrobky, ať už keramické či textilní, produkty z oblíbené domácí bylinné kosmetiky, sirupy, med a další. Mezi prodejci na Podzimním trhu naleznete nabídku sýrů z broumovské sýrárny Braunauer, vína z Benediktinských sklepů, masné výrobky od Krkonošské zabijačky či skvělé pečivo z Kvíčerovské pekárny. Dále si zde doplníte zásoby u Vamko koření nebo se potěšíte keramikou od paní Winterové.

Podzimní trh broumovNávštěva sobotního Podzimního trhu je milou příležitostí, jak se potkat s přáteli a chvíli se s nimi zastavit v přátelském rozhovoru. Podzimní trh bude součástí akce Zažít Broumov jinak.

Nádherný klášter Broumov pozve všechny milovníky historie a umění také na prohlídky, které se konají každý den, v každou celou hodinu od 9:00 do 16:00 hodin. Navštivte perlu barokní architektury s kopií Turínského plátna, která téměř dvě stě let poskytovala domov Codexu Gigas, neboli Ďáblově bibli.
 

Na výlet do Broumovských stěn

Broumovská klášterBenediktinské opatství sv. Václava je impozantním komplexem, který leží v Broumově – v kotlině ohraničené Broumovskými stěnami a Javořími horami při hranicích s Polskem. Klášter byl založen ve 13. století mnichy řádu sv. Benedikta, který je nejstarším mnišským řádem západního křesťanství. V 17. století byl klášter přestavěn do dnešní barokní podoby italským stavebním mistrem Martinem Alliem z Lowenthalu a architekty Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem. Posledně jmenovaný je také autorem návrhů výzdoby vnitřních prostor kláštera, realizovaných vynikajícími umělci pražského baroka – štukatérem Bernardem Spinettim, freskařem Janem Karlem Kovářem či malířem Felixem A. Schefflerem. Interiéry opatství a konventu byly vyzdobeny mj. obrazy Petra Brandla. Oltářní obrazy v bočních kaplích kostela namaloval V. V. Reiner.

Broumovské stěnyJestliže budete mít pěkné počasí, určitě si udělejte výlet do nedalekých Broumovských stěn. Zvedají se v Broumovské vrchovině, asi 7 km od Broumova a jsou oblíbeny díky svým skalním útvarům, roklím, vyhlídkám a klidu. V roce 1956 byl tento pískovcový reliéf, rozkládající se na 638 ha, vyhlášen Národní přírodní rezervací. Oblast je velmi rozsáhlá a je tvořena krásnými exempláři pískovcových skal, hlubokými roklemi, soutěskami, krásnými vyhlídkovými místy a bohatými lesy. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete spatřit v lese nad obcí Slavný. Svou podobu, podobu hřibů, získaly nerovnoměrným zvětráváním. Nejbližším východiskem do skal je restaurace Amerika u obce Křinice (poněkud strmý výstup do skal po červené značce) anebo kaple sv. Anny za obcí Martínkovice (průchod tzv. Zaječí roklí).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury Památky

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově Gurmánská turistika

Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově

Do pivovaru v Broumově můžete zavítat k prohlídce výrobních prostor či za historií místního pivovarnictví. Během prohlídky, obklopené vůní sladu vyrobeného ve vlastní klasické humnové sladovně a žateckého hlávkového chmele, nahlédnete do tajemství výroby jednoho z nejstarších klášterních piv.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Chata Hvězda v Broumovských stěnách Ubytování

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Tajná chodba pod klášterem, bezhlavý přízrak na bílém koni a historky o několika pokladech: to je jen pár lákadel pro výlet s dětmi do Broumova. Mimochodem, jeden poklad vám skutečně ukážeme, a také naučíme děti psát brkem v klášterním skriptoriu a pozveme vás na noční prohlídky a křupavé benediktinské oplatky. Jdeme, Broumov čeká!

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Broumov

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově Památky

Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově

Opatství je impozantním komplexem, jehož dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby, převážně podle projektu K. I. Dietzenhofera (1726–48). Benediktinský klášter v Broumově patří mezi národní kulturní památky České republiky.

Kopie Turínského plátna v Čechách – jediná historická kopie severně od Alp

Kopie Turínského plátna v Čechách – jediná historická kopie severně od Alp

V klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem byla v 90. letech minulého století objevena unikátní kopie Turínského plátna. Jedná se o malbu na lněné plátno čtyřmi odstíny hnědavé barvy (přírodní pigment). Uprostřed plátna je latinský text Extractum ab originali, což doslovně znamená "Vytaženo z originálu". Vzácný předmět nyní prochází restaurováním a není vystaven.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj