ÚvodAktualityPodzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice
Památky

Podzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice

  • 13. října 2024
Cílem podzimní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrský oltář u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí, 2 km severovýchodně od České Kamenice, vás zavede vrátila křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Místo podle pověstí tajně navštěvovali evangelíci.
vyhlídka jehlaNa výlet za Bratrskými oltáři se vydejte z České Kamenice. Od náměstí Míru vás povede modrá značka, a to nejprve ke skalní vyhlídce Jehla. Dvouvrcholový čedičový kopec (478 m) se vypíná asi 1 km severovýchodně nad Českou Kamenicí. Z jeho jihozápadního vrcholu vybíhá úzký skalnatý hřbítek, strmě spadající do údolí, který je tvořen špičatými čedičovými skalisky, podle nichž byl vrch zřejmě pojmenován. Z vrcholu Jehly je pěkný výhled do údolí na Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, na vzdálenější Kamenický Šenov a zalesněné kopce Lužických hor. Na západní straně vystupuje České středohoří s Bukovou horou a České Švýcarsko s mohutným Růžovským vrchem, za pěkného počasí je v dálce viditelný Děčínský Sněžník, Milešovka a stolové hory Saského Švýcarska v Německu.

V lesích kolem Jehly a sousedního Kunratického vrchu byl v minulosti vytvořen rozsáhlý přírodní park s četnými odpočinkovými zákoutími a výletními místy. V nevelkém pískovcovém skalním bloku vyla od nepaměti vytesaná kaplička Nejsvětější Trojice, jejíž výzdoba byla po 2. světové válce zničena a teprv na jaře 2019 se jí podařilo opět obnovit.
 

Bratrské oltáře jsou ukryty v lesnaté strži

bratrské oltářeNa severovýchodním svahu Jehly, v zalesněné boční strži ukryté Bratrské oltáře. Na malé plošince, přístupné po kamenných schodech, jsou v pískovcových skalách vytesané rámy a výklenky kopiemi obrazů původní křížové cesty z konce 19. století. Ta byla v roce 2010 nečekaně nalezena P. Jordánem Červeným z Římskokatolické farnosti – děkanství Česká Kamenice. Nově namalované obrazy od Michala Janovského z České Lípy byly vloženy do nově vyrobených replik původních dřevěných schrán. Po úpravě kamenných schodišť se na původní místo vrátily kopie soch sv. Jana Nepomuckého a Genia smrti (anděla). Podle lidové tradice se tu v letech 1515 – 1614, kdy kamenické panství patřilo protestantské šlechtě, tajně scházeli katolíci, zatímco po bitvě na Bílé hoře tu naopak měli tajné bohoslužby vykonávat protestanti. Podle některých vlastivědných autorů ale tyto pověsti vznikly až v 1. polovině 19. století a místo pobožnosti zde bylo zřízeno teprve v roce 1867.

bratrské oltářePřesné datum a příčina vzniku Bratrských oltářů tedy není známa. Je možné, že vznik "Oltáře bratří" souvisel s činností náboženského bratrstva z České Kamenice. Jisté je, že areál s mnoha obrazy a sochami sloužil v 19. století jako poutní místo, kam v létě přicházeli věřící z okolních farností. Současně bývalo toto místo oblíbeným výletním cílem, kterým je až doposud.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyhlídky Ponorka a Žába u České Kamenice Příroda

Vyhlídky Ponorka a Žába u České Kamenice

Kunratický vrch (505 m), dříve nazývaný také Eliášův, je zalesněný čedičový kopec, ležící nad jihovýchodním okrajem Kunratic, asi 1,5 km severně od České Kamenice. K jižní straně přiléhá pískovcový hřbet, na jehož jižním svahu jsou upravené skalní vyhlídky Ponorka a Žába.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

Výlet za kuriozitami do České Kamenice: orloj, park miniatur, skalní vyhlídky a via ferrata

České Švýcarsko nejsou jen impozantní skalní věže, panoramatické vyhlídky a nádherná příroda národního parku. Jedním z velkých lákadel je město Česká Kamenice. Její okolí znáte z celé řady pohádek a také tu mají zajímavý skleněný orloj, park miniatur a dokonce můžete prolézt po via ferratě Uchem Jehly! Vydejte se s Kudy z nudy za kuriozitami do města uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů.

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici Památky

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici

Zavítáte-li do České Kamenice, nazapoměňte navštívit kapli Narození Panny Marie, která je vzdálená cca 200 m od náměstí. Významným inventářem je dřevěná poutní socha Panny Marie Kamenické z roku 1680.

Vyhlídka Jehla u České Kamenice Příroda

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.

Česká Kamenice

Česká Kamenice

Uprostřed čedičových a pískovcových vrcholů leží město, které v sobě samotném střeží významné místo. Ptáte se jaké? Je to místo, kde se potkávají tři chráněné krajiny – Labské pískovce, České středohoří a Lužické hory. V České Kamenici najdete i spoustu dalších zajímavých míst a je jen na vás, co si z ní pro sebe objevíte a čím si vás získá!

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, elektrárny Počerady, na hrady Kalich a Tolštejn i zámky Trmice, Duchcov a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky!
18. květen 2025 9:23
Památky, Ústecký kraj

Autodrom Most bude hostit Světový šampionát superbiků

Na Autodromu Most se utkají jezdci Mistrovství světa superbiků (WorldSBK). Pátá zastávka letošního ročníku šampionátu nejrychlejších sériových motorek světa se v Mostě uskuteční od 16. do 18. května 2025 a nabídne fanouškům jedinečný zážitek nejen díky napínavým závodům, ale i exkluzivnímu fanouškovskému programu.
15. květen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17. až 18. května 2025 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska, letos zaměřenou na období sedmileté války. Zasvěcenými průvodci budou Giacomo Casanova, generál Laudon a baron Prášil. Těšit se můžete na stánky s originálními produkty a bohatým občerstvením, dobovou hudbu, kejklíře, šermíře a tanečníky. Konat se budou samozřejmě i prohlídky zámku.
12. květen 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Ukrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zve na prohlídky informačního centra, plavebního kanálu a obory

Fláje nejsou jen přehrada. Jsou to příběhy ukryté pod hladinou i uvnitř hráze. Navíc tu kromě dechberoucí technické stavby objevíte kouzlo zatopené vesnice, tiché lesní stezky, historický plavební kanál i rozsáhlou oboru. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat místo, které překvapí i ty, kdo si myslí, že Krušné hory dobře znají.
7. květen 2025 15:58
Památky, Ústecký kraj

Medvědice Irina je přestěhovaná – zoo Děčín má po letech opět medvědí pár

Zoo Děčín a její návštěvníci se dočkali, v tomto týdnu přijela nová samice medvěda kamčatského. Na medvědici Irinu čekal v Děčíně samec Bruno. Po tom, aby nezůstal v zoo sám, volali dlouhá léta samotní návštěvníci. Irina se narodila 17. ledna 2014 v Hamburku, jako jedno z trojčat. Společně se dvěma bratry pak byla v roce 2015 přestěhována do Zoo La Fleche ve Francii, odkud v roce 2021 dorazila do Brna.
7. květen 2025 13:47
Příroda, Ústecký kraj

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen. Tradiční nožík rybičku společnost prodává v mnoha modifikacích do celého světa.
4. květen 2025 10:22
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly v květnu 2025 znovu otevírá – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství. Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci na Lounsku obnovuje v roce 2025 plný provoz. Loni byla otevřena pouze dva měsíce, letos ji mohou turisté navštívit od 16. května do 26. října 2025.
30. duben 2025 13:36
Kultura, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2025

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 25. do 27. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
23. duben 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj