ÚvodCo chcete dělat?PřírodaMilešovka – královna Českého středohoří
Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.
Nejen díky své nadmořské výšce, která dosahuje 836, 6 m, nebo kvůli svému charismatickému vzezření, ale také pro mnoho rekordů, kterými se může pyšnit. Například představuje po Sněžce druhé největrnější místo v České republice, a vůbec největrnější observatoř, kde bezvětří bývá průměrně pouze 8 dní v roce. Na vrcholu je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se mu také často přezdívá Hromová hora. Výskyt bouřkového počasí na Milešovce meteorologové zaznamenávají až 30 dní v roce.

Od roku 1953 je hora chráněna jako národní přírodní rezervace. Roku 1874 zde byla nalezena jedna z mála českých orchidejí, jazýček jadranský. Milešovka převyšuje okolní krajinu o více než 350 m a nabízí tak ideální rozhledové místo. Samotný vrchol je téměř ze všech stran zalesněný. Nádherné panoramatické pohledy do všech světových stran se návštěvníkům naskytnou až z meteorologické stanice. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout na Krkonoše, Šumavu, Krušné hory, Prahu, výjimečně až na 300 km vzdálené vrcholky Alp.

Člověk navštěvoval Milešovku odedávna, o čemž svědčí archeologické nálezy keramiky mladší doby kamenné. Turistika na Milešovce ožila v roce 1825, kdy hostinský z Milešova Antonín Weber zbudoval na vrcholu hory občerstvovnu – chýši z roští a větví, kterou navíc vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Proslulá "mechová chýše" byla však zanedlouho nahrazena zděnou stavbou a roku 1903 se začalo se stavbou meteorologické observatoře s vyhlídkovou plošinou. Observatoř, která zde plní svoji funkci dodnes, je zároveň nejstarší českou horskou meteorologickou stanicí.

Na severním svahu hory uvidíte lanovku, která je bohužel pouze nákladní a slouží obsluze observatoře. Dvakrát ročně jsou zde pořádány Dny otevřených dveří, zpravidla kolem 23. března a začátkem listopadu, kdy je na observatoř i na rozhlednu vstup zdarma. Zároveň je možné absolvovat odborný výklad s prohlídkou některých měřících přístrojů. Při skupině nad 20 lidí je navíc možné absolvovat odborný výklad. 
 

Jak se nejlépe dostat na Milešovku?

Ten, kdo si chce užít nezapomenutelné výhledy, musí na vrchol pěšky. Tůra se dá zahájit v Milešově, odkud vede červená značka po strmé břidlicové cestičce. Trasa je velmi náročná a rozhodně na kole nesjízdná. Výstup můžete také zahájit v Černčicích nebo Velelemíně po modré značce, kudy vede výrazně snazší cesta. Snazší přístup je také z Bílky, pod kterou je i větší parkoviště.
 

Rozhledna na Milešovce

Unikátní 360stupňový výhled z rozhledny, který již před 200 lety prohlásil velký cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt za jeden ze tří nejkrásnějších na světě. Vidět lze běžně celé České středohoří s bezpočtem hradů a hrádků na vrcholcích kopců, Krušné hory, Říp, Doupovské hory, za dobré viditelnosti Ještěd v Jizerských horách, Sněžku a další vrcholky Krkonoš, Bezděz, Brdy, za výjimečných situací Šumavu a bájná milešovská legenda dokonce praví, že čas od času jdou odtud vidět i Alpy.

Pro veřejnost je opět od listopadu 2024 zpřístupněna vyhlídková plošina observatoře a malé muzeum meteorologických přístrojů.
 

Občerstvení na vrcholu Milešovky

Občerstvení na Milešovce je možné v Chatě Milešovka s překrásným výhledem.
 

Veberova nouzovna na vrcholu Milešovky

Na Milešovce je od prosince 2020 otevřena Veberova nouzovna pro nouzové přespání na vrcholu. Kapacita je 10 osob a přespání je ve skromných podmínkách možné zdarma. 
 

Lze z vrcholu Milešovky skutečně vidět Alpy?

Jsou anebo nejsou vidět z Milešovky 300 km vzdálené Alpy? To je jedna z věčných otázek zvídavých turistů, vystupujících na nejvyšší horu Českého středohoří. Paní Stanislava Brádlová z Českého rozhlasu Sever vysvětluje, že: "za souhry určitých meteorologických podmínek Alpy uvidíte, ale půjde jen o zrcadlení jejich štítů na oblačnosti, tedy o jakousi „fata morganu".
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Hora Milešovka

Provozovatel

Hora Milešovka

Velemín
407 32 Velemín
Tel.:
+420 721 953 845
Email:
milesovka@stredoh...
GPS:
50,604163 14,118567
 
 

Cena

Cena: 50 Kč

Snížená cena: 30 Kč

Poznámka:Vstupné na rozhlednu

 

Časová náročnost

3,5 hodiny

 
 

Aktuality

Folkový víkend

Posezení u ohně při kytaře a zpěvu.
Třebušín, Ústecký kraj

Hello Česká Kalifornie 2025

Mikroregion Česká Kalifornie pořádá v sobotu 23. 8. 2025 od 11:00 další ročník akce Hello Česká Kalifornie.
Třebušín, Ústecký kraj

Husitské slavnosti v Třebušíně 2025

Husitské slavnosti v Třebušíně se konají v sobotu 5. 7. 2025. Je připraven bohatý kulturní program program pro malé i velké diváky. Připraveno pestré občerstvení.
Třebušín, Ústecký kraj

Noc kostelů – Chotkovská hrobka ve Valtířově

Dne 23. 5. 2025 večer bude otevřena valtířovská hrobka rodiny Chotků od 18 do 22 hodin. V místě původního odpočinku Chotků si můžete poslechnout veselé i pohnuté osudy členů tohoto slavného rodu. Tato prohlídka se koná v rámci celostátní akce Noci kostelů.
Velké Březno, Ústecký kraj

Den s princeznou

Mimořádné prohlídky.
Velké Březno, Ústecký kraj

Zámek v květech – Růže pro hraběnku Henriettu

Na památku členky rodu Chotků – hraběnky Henrietty Chotkové, královny růží, která v Dolné Krupé na Slovensku založila proslulé světové rozárium a byla v kontaktu s předními pěstiteli růží té doby. Zámek opět provoní nejrůznější druhy těchto květů.
Velké Březno, Ústecký kraj

Den koně na farmě Třebušín – Zababeč 2025

Oslava krásy koní spolu s dnem dětí na farmě, v neděli 8. června 2025.
Třebušín, Ústecký kraj

Noc kostelů v Krásném Březně

Noční komentované prohlídky s průvodcem.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.
Malečov, Ústecký kraj

Ekofarma Babiny II. – westernové zážitky v sedle

Rodinná Ekofarma Babiny II. nabízí exkurse pro školy a školky, jízdu na koni, výuku na koni, ustájení koní a jejich výcvik, pěší turistiku, cykloturistiku, ubytování v chatkách, akce na srubu a také zimní vyžití.
Homole u Panny, Ústecký kraj

Rozhledna Varhošť u Litoměřic

Na vrcholu hory Varhošť (638 m n.m.) se nachází celoročně přístupná železná kruhová rozhledna. Stojí zde od roku 1972 jako třetí v pořadí, když dvě předcházející dřevěné dosloužily.
Hlinná, Ústecký kraj

Rozhledna Lucemburkův kopec

Roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku už stojí, tak ji pojďte navštívit.
Malečov, Ústecký kraj

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye

Malebná Průčelská rokle na pravém břehu Labe nedaleko Ústí nad Labem leží mezi obcí Brná a Němčí. V údolí, které vzniklo erozivním působením Průčelského potoka, najdete zde dva vodopády – Průčelský a Výří.
Ústí nad Labem-Střekov, Ústecký kraj

Do Českého středohoří s Geofunem

Pro malé i velké dobrodruhy jsme připravili 10 zábavných tras po celém Českém středohoří. Stačí si jen stáhnout aplikaci Geofun a můžete začít!
Hlinná, Ústecký kraj

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří

Hibschova jeskyně není tak úplně přírodní útvar. Kdysi se tu těžil kámen a pak i písek. Vznikl tak překvapivě rozsáhlý jeskyní komplex.
Litoměřice, Ústecký kraj

Hibschova naučná stezka – první naučná stezka svého druhu v Čechách

Na popud vlastivědných pracovníků z Litoměřic, zejména pak Erharda Proschwitzera, vznikla v roce1927 Hibschova stezka, která byla zaměřena na geologické zajímavosti v okolí Žitenic. Vlastní naučná stezka měří 3,5 km, nejoblíbenějším zastavením je Hibschova jeskyně.
Litoměřice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Kemp pro cyklisty v Ústí nad Labem. Nachází se na pravém břehu řeky Labe přímo na Labské cyklostezce. K dispozici je pět chat o kapacitě 28 lůžek, 2 pokoje o celkové kapacitě 8 lůžek, karavany s osmi lůžky a prostor pro cca 30-40 stanů.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Vila Sebuzín – odpočinek v Českém středohoří

Vila Sebuzín je jedinečné místo plné klidu a harmonie. Obklopená magickou přírodou Českého středohoří poskytuje komfortní zázemí pro svatby, oslavy, soukromé i firemní akce.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj

Chalupa Haslice

Pronájem chalupy poblíž Litoměřic a Ústí nad Labem. Součástí domu je chov oveček, rovněž možnost návštěvy a prohlídky nedalekého chovu koní a poníků.
Homole u Panny, Ústecký kraj

Apartmány Třebušín

Hledáte příjemné ubytování v Třebušíně? Apartmány IBRA Kovář se nachází v obci Třebušín vzdálené 12 km od Litoměřic.
Třebušín, Ústecký kraj

Vinařství Hutár

Rodinné vinařství nacházející se v oblasti Čechy a podoblasti Litoměřice. Od roku 1974.
Litoměřice, Ústecký kraj

Cykločep v Libochovanech na Labské stezce

Samoobslužný cyklovýčep je dalším vylepšením Labské stezky (nejen) pro cyklisty – aby do cíle dojeli vždy bez žízně. Za limonádu lze na místě platit hotově i kartou.
Libochovany, Ústecký kraj

Ovocnářství Jelínek v Těchobuzicích

Od roku 1993 funguje v Těchobuzicích na Litoměřicku Ovocnářství Jelínek. Není to náhodou – tato oblast odnepaměti patřila k předním pěstitelským místům v Čechách.
Litoměřice, Ústecký kraj

Kauboj – drsnej cider z divokýho Severu

Do našich moštů a ciderů používáme jen ta nejlepší jablka v Českém středohoří. Nic nefiltrujeme, s láskou lisujeme a výsledek milujeme… Najdete nás v prostoru bývalého pivovaru v Ústí nad Labem. Ovoce pochází pouze od lokálních sadařů z Českého středohoří – z okolí Ploskovic a Těchobuzic.
Ústí nad Labem, Ústecký kraj