Botanická zahrada hlavního města v Troji spustila na svých webových stránkách
on-line výstavu orchidejí. Tu si můžete prohlédnout na odkazu botanicka.cz/clanky/akce/online-vystava-orchideji. Rostliny, které právě začaly vykvétat čítají v zahradě na
2 300 druhů. Pomocí výstavy vám tak botanici přináší alespoň malou ochutnávku. Pokud se chcete o orchidejích dovědět ještě něco navíc, můžete se podívat na
videa z botanické zahrady. Vzhledem k nařízením vlády se oblíbená
"živá" výstava orchidejí sice v tuto chvíli nekonám botanici ji však přesunuli na
podzimní termín.
Ačkoli se výstava nekoná květin se současnou situací nedají zastavit.
Zázemí trojské zahrady hýří všemi barvami a tvary nádherných květů. Rozkvetla i jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí světa, Paphiopedilum rothschildianum neboli
Rothschildův pantofel, původem z pralesů pod nejvyšší horou ostrova Borneo. V tropickém skleníku
Faty Morgany také
poprvé rozkvetla velmi zajímavá orchidej
Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Tento druh je doma v horách západní Kolumbie, v oblasti přezdívané „nočník planety“ díky tomu, že tu ročně naprší kolem 10 000 mm srážek.
Sedm nej ze světa orchidejí
Nejvíce druhů orchidejí je známo v
tropech Ameriky a Asie, ale vyskytují se po celém světě takřka všude, kromě extrémních prostředí pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem.
- Nejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a Corybas sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie. Ten se nachází jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou.
- Nejsevernější orchideje světa najdeme v Evropě – až na severu Skandinávie rostou Lysiella oligantha a Dactylorhiza lapponica subsp. lapponica, které se vyskytují i za hranicí 70̊ severní šířky.
- K největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až tři metry, celý trs může vážit i více než tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm se vyskytuje 30 až 50 na stvolu.
- K orchidejím s největšími květy se řadí Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, jež bylo popsáno až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a svou plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož dva okvětní lístky protažené do cípů dosahují až metrové délky.
- K nejmenším orchidejím světa náleží některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3 až 4 mm.
- Nejmenší květy orchidejí mají velikost okolo 1 až 2 mm. Některé druhy jich mají alespoň veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc), u jiných se ale vyskytují pouze jednotlivě (např. některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).
- Nejvyšší orchideje jsou z rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl
- 13,4 m dlouhý – běžnější výška je však kolem 5 m.
Unikáty pražské botanické zahrady
I
pražská botanická zahrada se může pochlubit různými zvláštnostmi ze světa orchidejí. Pěstuje se zde několik druhů rodu Chiloschysta, které považují za
zbytečné vytvářet listy, jejich kořeny jsou uvnitř zelené a funkci listů převzaly. Květy vyrůstají z jejich báze. Dalším neobvyklým druhem je
Dendrobium cucumerinum, které má
pahlízy ve tvaru maličkých okurčiček.
Ve sbírkách zahrady je též velké množství
miniaturních orchidejí, jež jsou předmětem vědeckého výzkumu, a řada vzácných druhů rodu Paphiopedilum, které botanická zahrada množí ve své laboratoři.
České orchideje
Málokdo to tuší, ale v České republice roste
přes 60 druhů orchidejí. K nejběžnějším patří
kruštík (Epipactis) či
bradáček (Listera), který má však zelené a tak drobné nenápadné květy, že jej málokdo najde a určí jako orchidej.
Nejnápadnější a nejznámější českou orchidejí je
střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), ale obecně známé jsou i
prstnatce (Dactylorhiza) a
vstavače (Orchis), které se tu a tam objevují na loukách.