ÚvodAktualityBotanická zahrada v Troji zahajuje výstavu orchidejí on-line
Příroda

Botanická zahrada v Troji zahajuje výstavu orchidejí on-line

  • 1. dubna 2021
V trojské botanické zahradě rozkvetla jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí světa, Paphiopedilum rothschildianum neboli Rothschildův pantofel, původem z pralesů pod nejvyšší horou ostrova Borneo. V tropickém skleníku Fata Morgana také poprvé rozkvetla velmi zajímavá orchidej Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Obě rostliny a desítky dalších orchdejí si prohléndnete pomocí on-line výstavy na webových stránkách zahrady.
orchidejBotanická zahrada hlavního města v Troji spustila na svých webových stránkách on-line výstavu orchidejí. Tu si můžete prohlédnout na odkazu botanicka.cz/clanky/akce/online-vystava-orchideji. Rostliny, které právě začaly vykvétat čítají v zahradě na 2 300 druhů. Pomocí výstavy vám tak botanici přináší alespoň malou ochutnávku. Pokud se chcete o orchidejích dovědět ještě něco navíc, můžete se podívat na videa z botanické zahrady. Vzhledem k nařízením vlády se oblíbená "živá" výstava orchidejí sice v tuto chvíli nekonám botanici ji však přesunuli na podzimní termín.

orchidejAčkoli se výstava nekoná květin se současnou situací nedají zastavit. Zázemí trojské zahrady hýří všemi barvami a tvary nádherných květů. Rozkvetla i jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí světa, Paphiopedilum rothschildianum neboli Rothschildův pantofel, původem z pralesů pod nejvyšší horou ostrova Borneo. V tropickém skleníku Faty Morgany také poprvé rozkvetla velmi zajímavá orchidej Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Tento druh je doma v horách západní Kolumbie, v oblasti přezdívané „nočník planety“ díky tomu, že tu ročně naprší kolem 10 000 mm srážek.
 

Sedm nej ze světa orchidejí

Nejvíce druhů orchidejí je známo v tropech Ameriky a Asie, ale vyskytují se po celém světě takřka všude, kromě extrémních prostředí pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem.
  • orchidejeNejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a Corybas sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie. Ten se nachází jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou.
  • Nejsevernější orchideje světa najdeme v Evropě – až na severu Skandinávie rostou Lysiella oligantha a Dactylorhiza lapponica subsp. lapponica, které se vyskytují i za hranicí 70̊ severní šířky.
  • největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až tři metry, celý trs může vážit i více než tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm se vyskytuje 30 až 50 na stvolu.
  • orchidejeK orchidejím s největšími květy se řadí Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, jež bylo popsáno až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a svou plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož dva okvětní lístky protažené do cípů dosahují až metrové délky.
  • nejmenším orchidejím světa náleží některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3 až 4 mm.
  • Nejmenší květy orchidejí mají velikost okolo 1 až 2 mm. Některé druhy jich mají alespoň veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc), u jiných se ale vyskytují pouze jednotlivě (např. některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).
  • Nejvyšší orchideje jsou z rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl
  • 13,4 m dlouhý – běžnější výška je však kolem 5 m.


Unikáty pražské botanické zahrady

orchidejeI pražská botanická zahrada se může pochlubit různými zvláštnostmi ze světa orchidejí. Pěstuje se zde několik druhů rodu Chiloschysta, které považují za zbytečné vytvářet listy, jejich kořeny jsou uvnitř zelené a funkci listů převzaly. Květy vyrůstají z jejich báze. Dalším neobvyklým druhem je Dendrobium cucumerinum, které má pahlízy ve tvaru maličkých okurčiček.

Ve sbírkách zahrady je též velké množství miniaturních orchidejí, jež jsou předmětem vědeckého výzkumu, a řada vzácných druhů rodu Paphiopedilum, které botanická zahrada množí ve své laboratoři.


České orchideje

orchidejeMálokdo to tuší, ale v České republice roste přes 60 druhů orchidejí. K nejběžnějším patří kruštík (Epipactis) či bradáček (Listera), který má však zelené a tak drobné nenápadné květy, že jej málokdo najde a určí jako orchidej.

Nejnápadnější a nejznámější českou orchidejí je střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), ale obecně známé jsou i prstnatce (Dactylorhiza) a vstavače (Orchis), které se tu a tam objevují na loukách.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.
8. listopad 2024 9:19
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
8. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Sametová revoluce 1989 krok za krokem

Rok 1989 byl plný změn, od lednového Palachova týdne přes listopadovou sametovou revoluci až do konce prosince. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít krok za krokem po místech, kde tehdy zápas o svobodu probíhal.
7. listopad 2024 11:37
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
7. listopad 2024 7:46
Zážitky, Praha

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
6. listopad 2024 14:58
Gurmánská turistika, Praha

Kam na skvělé štědrovečerní menu? Tipy na pražské restaurace, kde vás obslouží i na Štědrý den

Plánujete štědrovečerní hostinu prožít jinak než v kuchyni u stolu, jako vždycky? Anebo se vám prostě nechce vařit a raději si zajdete na klasické menu do příjemného prostředí, kde se o vás budou vzorně starat? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na báječné posezení v restauraci, kde vám nabídnou štědrovečerní menu, stačí si jen vybrat a zarezervovat si svůj stůl.
6. listopad 2024 14:53
Gurmánská turistika, Praha

Sedm důvodů, proč si letos užijete advent v Praze

Letošní Vánoce v Praze budou opět krásné, vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: vánoční trhy, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí. Všechno ostatní už přijde samo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, jak si užít předvánoční čas v Praze.
6. listopad 2024 12:20
Životní styl, Praha

Věda a historie není nuda: Eliška Krásnohorská, Svéhlavička a libreta oper Bedřicha Smetany

Elišku Krásnohorskou známe jako básnířku, spisovatelku a autorku libret k několika operám, například k Hubičce, Tajemství nebo Čertově stěně od Bedřicha Smetany. Dáma, která se zabývala ženským emancipačním hnutím a zasloužila se o vznik Minervy, prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě, se narodila 18. listopadu 1847.
6. listopad 2024 10:27
Kultura, Praha