ÚvodAktualityBotanická zahrada v Troji zve na orchideje i ptáky
Příroda

Botanická zahrada v Troji zve na orchideje i ptáky

  • 15. března 2025
Pražská botanická zahrada v Troji zve milovníky květin na výstavu, která dokáže prozářit i sychravé dny. Tropickému skleníku Fata Morgana nyní vládnou Orchideje: Královny intrik. Kromě nádherných květů vás výstava upoutá také zajímavými příběhy! Orchideje si vytvořily přímo mistrovské strategie jak přilákat opylovače. Některé druhy nabízejí za přenos pylu sladký nektar, jiné ovládají mistrovské triky, klamy a pasti, jak ošálit hmyz a přimět ho k opylení bez odměny. Velmi zajímavá je také panelová výstava na terase výstavního sálu, která vás seznámí s opeřenými obyvateli Prahy.
orchidejeLetošní sezóna je v Botanické zahradě hl. m. Prahy zasvěcena vábení a toto zajímavé téma botanici přenesli i na přehlídku krásných orchidejí, které vám představí jako královny intrik a odhalí tajemství, jak tyto rostliny lákají své opylovače. Některé druhy nabízejí za přenos pylu sladký nektar, jiné ovládají mistrovské triky, klamy a pasti, jak ošálit hmyz a přimět ho k opylení bez odměny. Na výstavě Orchideje: Královny intrik ve skleníku Fata Morgana uvidíte téměř 100 druhů původních orchidejí z různých oblastí světa. Některé jsou trvale vysazené ve skleníku, další rostliny pocházejí z rozsáhlé sbírky botanické zahrady, která obsahuje na 2 300 druhů a zahrada je prezentuje pouze v době výstav. Doplňují je také zajímavé a vzácné orchideje zapůjčené z jiných botanických zahrad a od soukromých pěstitelů.

orchidejePestrá aranžmá obohacují nejrůznější hybridy – orchideje, které známe z obchodů a našich domácností. Součástí výstavy je i prodej orchidejí a dalších pokojových rostlin a zájemci si tak mohou doplnit své sbírky o zajímavé kousky. Prodej probíhá ve výstavním sále v Ornamentální zahradě. Vstupné na výstavu je za 180 Kč pro dospělé, pro děti od 3 do 15 let a studenty 120 Kč, senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč a skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí od 9:00 do 19:00 hodin.
 

Past v bačkůrce, falešné samičky či parfém

Cypripedium calceolusJednou ze strategií je "bačkůrka jako past". Používá ji orchidej Cypripedium calceolus, jíž nápadně vydutý pysk dal této orchideji jméno: střevíčník pantoflíček připomíná bačkůrku, ale ve skutečnosti jde o důmyslnou past na opylovače. Ti se do pysku dostanou horním nápadným otvorem, ale nedokážou se jím dostat ven. Pronikající světlo je láká do středu květu, kde se musí protáhnout úzkou skulinou vedoucí nejprve okolo blizny a poté kolem pylových brylek. To zajišťuje, že nejprve otřou o bliznu pyl, který už na sobě mají nalepený, a teprve pak naberou nový, nedojde tedy k samoopylení. Cesta květem je jednosměrná. Květy této orchideje nedávají svým opylovačům žádnou odměnu.
 
OphrysK roli falešné samičky se uchylují orchideje Ophrys neboli česky tořiče. Vyskytují se hlavně ve Středozemí, několik druhů roste vzácně i v České republice. Květy nedávají nektar, ale napodobují svým pyskem samičky samotářských včel. Pysk má podobné barvy i strukturu ochlupení a květy vydávají vůni odpovídající jejich feromonu. Samci se v přírodě většinou líhnou dříve než samičky a tořiče rozkvétají právě v tuto dobu. Nezkušení a netrpěliví samci se s květy snaží pářit a pilně je tím opylují.

Stanhopea embreeiNaopak za opylení parfém nabízí orchideje Stanhopea embreei – obrovské, voskově pevné květy této jihoamerické orchideje neprodukují nektar, ale vydávají velmi silnou vůni. Opylují je pouze samci samotářských včel skupiny Euglossini, kteří z květů sbírají vonnou tekutinu a vytvářejí si z ní feromon na přilákání samic. Květy visí dolů a samce nutí k usednutí do hladké báze pysku, na které se nemohou dlouho udržet. Jakmile uklouznou, spadnou přímo na rozmnožovací orgány orchideje umístěné ve spodní části květu.


Výstava Ptáci v Praze a venkovní expozice

Na terase výstavního sálu je stále k vidění panelová výstava Ptáci v Praze, které představuje opeřené obyvatele hlavního města, kteří obývají různé pražské biotopy. Objevíte nejen druhy, které zde pravidelně hnízdí, ale i ty, které máme možnost pozorovat během jejich migrace či zimování. Ptačí společenství našeho města se v průběhu let neustále mění – některé druhy pomalu mizí, zatímco jiné se nově usazují. Vstupte do světa pražských opeřenců, ale nečekejte je v klecích ani ve vycpaných exemplářích. Představí se vám v podobě nádherných kreseb ilustrátora a zoologa Jana Hoška, jež ožívají na stránkách knihy Pražské ptactvo 1800–2020. To vše vám výstava ve spolupráci s Českou společností ornitologickou přiblíží a nabídne pohled na ptáky, kteří spoluvytvářejí atmosféru našeho městského života.

Za slunného počasí bude příjemná procházka ve venkovních expozicích, kde rozkvétají jarní cibuloviny, keře a stromy. Na Pivoňkové louce je již možné obdivovat první květy magnolií. Po oba dva dny se také můžete zúčastnit zajímavých přednášek. V sobotu pěstitel Jan Kocourek poodkryje tajemství světa bambusů a vysvětlí jak je pěstovat. V neděli pak zájemci odhalí, jak mezi sebou komunikují bakterie a kořeny rostlin a jak do tohoto dialogu vstupuje člověk. Přednášky se rovněž konají ve výstavním sále a začínají v 17:30. Výstava orchidejí se koná do neděle 23. března a výstava Ptáci v Praze bude na svém místě až do 31. března 2025.
 

Sedm nej ze světa orchidejí

  • orchidejNejvíce druhů orchidejí je známo v tropech Ameriky a Asie, ale vyskytují se po celém světě takřka všude, kromě extrémních prostředí pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem.
  • Nejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a Corybas sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie. Ten se nachází jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou.
  • Nejsevernější orchideje světa najdeme v Evropě – až na severu Skandinávie rostou Lysiella oligantha a Dactylorhiza lapponica subsp. lapponica, které se vyskytují i za hranicí 70̊ severní šířky.
  • největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až tři metry, celý trs může vážit i více než tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm se vyskytuje 30 až 50 na stvolu.
  • orchidejK orchidejím s největšími květy se řadí Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, jež bylo popsáno až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a svou plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož dva okvětní lístky protažené do cípů dosahují až metrové délky.
  • nejmenším orchidejím světa náleží některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3 až 4 mm.
  • Nejmenší květy orchidejí mají velikost okolo 1 až 2 mm. Některé druhy jich mají alespoň veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc), u jiných se ale vyskytují pouze jednotlivě (např. některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).
  • Nejvyšší orchideje jsou z rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl
  • 13,4 m dlouhý – běžnější výška je však kolem 5 m.


Unikáty pražské botanické zahrady

I pražská botanická zahrada se může pochlubit různými zvláštnostmi ze světa orchidejí. Pěstuje se zde několik druhů rodu Chiloschysta, které považují za zbytečné vytvářet listy, jejich kořeny jsou uvnitř zelené a funkci listů převzaly. Květy vyrůstají z jejich báze. Dalším neobvyklým druhem je Dendrobium cucumerinum, které má pahlízy ve tvaru maličkých okurčiček.

Ve sbírkách zahrady je též velké množství miniaturních orchidejí, jež jsou předmětem vědeckého výzkumu, a řada vzácných druhů rodu Paphiopedilum, které botanická zahrada množí ve své laboratoři.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy Příroda

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Další aktuality

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha