
Letošní sezóna je v
Botanické zahradě hl. m. Prahy zasvěcena vábení a toto zajímavé téma botanici přenesli i na
přehlídku krásných orchidejí, které vám představí jako královny intrik a odhalí tajemství, jak tyto
rostliny lákají své opylovače. Některé druhy nabízejí za přenos pylu sladký nektar, jiné
ovládají mistrovské triky, klamy a pasti, jak ošálit hmyz a přimět ho k opylení bez odměny. Na výstavě
Orchideje: Královny intrik ve
skleníku Fata Morgana uvidíte téměř 100 druhů původních orchidejí z různých oblastí světa. Některé jsou trvale vysazené ve skleníku, další rostliny pocházejí z rozsáhlé sbírky botanické zahrady, která obsahuje na
2 300 druhů a
zahrada je prezentuje pouze v době výstav. Doplňují je také zajímavé a
vzácné orchideje zapůjčené z jiných botanických zahrad a od soukromých pěstitelů.
Pestrá aranžmá obohacují nejrůznější hybridy – orchideje, které
známe z obchodů a našich domácností. Součástí výstavy je i
prodej orchidejí a dalších pokojových rostlin a zájemci si tak mohou doplnit své sbírky o zajímavé kousky. Prodej probíhá ve výstavním sále v
Ornamentální zahradě. Vstupné na výstavu je za 180 Kč pro dospělé, pro děti od 3 do 15 let a studenty 120 Kč, senioři nad 60 let zaplatí 95 Kč a skleník
Fata Morgana je otevřený každý den
kromě pondělí od
9:00 do 19:00 hodin.
Past v bačkůrce, falešné samičky či parfém

Jednou ze strategií je "
bačkůrka jako past". Používá ji
orchidej Cypripedium calceolus, jíž nápadně
vydutý pysk dal této orchideji jméno:
střevíčník pantoflíček připomíná bačkůrku, ale ve skutečnosti jde o důmyslnou past na opylovače. Ti se do pysku dostanou horním nápadným otvorem, ale
nedokážou se jím
dostat ven. Pronikající světlo je láká do středu květu, kde se musí protáhnout úzkou skulinou vedoucí nejprve okolo blizny a poté kolem pylových brylek. To zajišťuje, že nejprve otřou o bliznu pyl, který už na sobě mají nalepený, a teprve pak naberou nový, nedojde tedy k samoopylení.
Cesta květem je jednosměrná. Květy této orchideje nedávají svým opylovačům žádnou odměnu.

K roli
falešné samičky se uchylují orchideje Ophrys neboli česky
tořiče. Vyskytují se hlavně ve Středozemí, několik druhů roste vzácně i v České republice. Květy nedávají nektar, ale
napodobují svým pyskem samičky samotářských včel. Pysk má
podobné barvy i strukturu ochlupení a květy vydávají vůni odpovídající jejich feromonu. Samci se v přírodě většinou líhnou dříve než samičky a tořiče rozkvétají právě v tuto dobu.
Nezkušení a netrpěliví samci se s květy snaží pářit a pilně je tím opylují.

Naopak
za opylení parfém nabízí orchideje Stanhopea embreei – obrovské,
voskově pevné květy této jihoamerické orchideje neprodukují nektar, ale vydávají velmi silnou vůni. Opylují je pouze samci samotářských
včel skupiny Euglossini, kteří z květů
sbírají vonnou tekutinu a vytvářejí si z ní feromon na přilákání samic. Květy visí dolů a samce nutí k usednutí do hladké báze pysku, na které se nemohou dlouho udržet. Jakmile uklouznou, spadnou přímo na rozmnožovací orgány orchideje umístěné ve spodní části květu.
Výstava Ptáci v Praze a venkovní expozice

Na terase výstavního sálu je stále k vidění panelová výstava
Ptáci v Praze, které představuje opeřené obyvatele hlavního města, kteří obývají
různé pražské biotopy. Objevíte nejen druhy, které zde pravidelně hnízdí, ale i ty, které máme možnost pozorovat během jejich migrace či zimování. Ptačí společenství našeho města se v průběhu let neustále mění – některé druhy pomalu mizí, zatímco jiné se nově usazují. Vstupte do
světa pražských opeřenců, ale nečekejte je v klecích ani ve vycpaných exemplářích. Představí se vám v podobě nádherných kreseb
ilustrátora a zoologa Jana Hoška, jež ožívají na stránkách knihy Pražské ptactvo 1800–2020. To vše vám výstava ve spolupráci s
Českou společností ornitologickou přiblíží a nabídne pohled na ptáky, kteří spoluvytvářejí atmosféru našeho městského života.

Za
slunného počasí bude příjemná procházka ve
venkovních expozicích, kde rozkvétají
jarní cibuloviny, keře a stromy. Na
Pivoňkové louce je již možné obdivovat první květy magnolií. Po oba dva dny se také můžete zúčastnit zajímavých
přednášek. V sobotu pěstitel Jan Kocourek poodkryje
tajemství světa bambusů a vysvětlí jak je pěstovat. V neděli pak zájemci odhalí, jak mezi sebou
komunikují bakterie a kořeny rostlin a jak do tohoto dialogu vstupuje člověk. Přednášky se rovněž konají ve výstavním sále a začínají v 17:30.
Výstava orchidejí se koná do neděle 23. března a výstava
Ptáci v Praze bude na svém místě až do 31. března 2025.
Sedm nej ze světa orchidejí
Nejvíce druhů orchidejí je známo v tropech Ameriky a Asie, ale vyskytují se po celém světě takřka všude, kromě extrémních prostředí pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem.
- Nejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a Corybas sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie. Ten se nachází jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou.
- Nejsevernější orchideje světa najdeme v Evropě – až na severu Skandinávie rostou Lysiella oligantha a Dactylorhiza lapponica subsp. lapponica, které se vyskytují i za hranicí 70̊ severní šířky.
- K největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až tři metry, celý trs může vážit i více než tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm se vyskytuje 30 až 50 na stvolu.
K orchidejím s největšími květy se řadí Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, jež bylo popsáno až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a svou plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož dva okvětní lístky protažené do cípů dosahují až metrové délky.
- K nejmenším orchidejím světa náleží některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3 až 4 mm.
- Nejmenší květy orchidejí mají velikost okolo 1 až 2 mm. Některé druhy jich mají alespoň veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc), u jiných se ale vyskytují pouze jednotlivě (např. některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).
- Nejvyšší orchideje jsou z rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl
- 13,4 m dlouhý – běžnější výška je však kolem 5 m.
Unikáty pražské botanické zahrady

I
pražská botanická zahrada se může pochlubit různými zvláštnostmi ze světa orchidejí. Pěstuje se zde několik druhů rodu Chiloschysta, které považují za
zbytečné vytvářet listy, jejich kořeny jsou uvnitř zelené a funkci listů převzaly. Květy vyrůstají z jejich báze. Dalším neobvyklým druhem je
Dendrobium cucumerinum, které má pahlízy ve tvaru
maličkých okurčiček.
Ve sbírkách zahrady je též velké množství
miniaturních orchidejí, jež jsou předmětem vědeckého výzkumu, a řada vzácných druhů rodu Paphiopedilum, které botanická zahrada množí ve své laboratoři.
Navštivte botanickou zahradu v Troji a objevte fascinující svět orchidejí a ptáků. Užijte si výstav s 100 druhy orchidejí a ponořte se do jejich tajemství.
Hlavním lákadlem výstavy Orchideje: Královny intrik jsou nádherné květy orchidejí a zajímavé příběhy o jejich opylovacích strategiích.
Na výstavě se dozvíte o strategiích orchidejí, jako jsou nabízení sladkého nektaru, využívání pastí a klamů, falešné samičky, či vydávání parfému bez návratné odměny.
Na výstavě Orchideje: Královny intrik je vystaveno téměř 100 druhů původních orchestrí z různých oblastí světa.
Kromě orchidejí nabízí botanická zahrada také panelovou výstavu o ptácích Prahy, prodej orchidejí, pokojových rostlin, a pořádá přednášky o zajímavých témat.
Ano, součástí výstavy je i prodej orchidejí a dalších pokojových rostlin, kde si zájemci mohou doplnit své sbírky o zajímavé kousky.
Vstupné na výstavu je 180 Kč pro dospělé, 120 Kč pro děti a studenty, 95 Kč pro seniory. Skleník je otevřen každý den kromě pondělí od 9:00 do 19:00.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.