ÚvodCo chcete dělat?PřírodaBotanická zahrada hlavního města Prahy v Troji
Botanická zahrada hlavního města Prahy, Kudy z nudy
Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.
V roce 1992 byla otevřena úvodní expozice na ploše 3 ha, která je upravena jako park s kolekcemi drobných cibulovin, trvalek, letniček a léčivých, vřesovištních, suchomilných a vlhkomilných rostlin, se skalničkovým skleníkem a oddělením dendrologie s domácími i cizokrajnými zakrslými jehličnany.

Dnes si lze prohlédnout, kromě úvodní expozice, i meditační Japonskou zahradu s původními druhy japonských rostlin, geografickou expozici rostlin Turecka a Středomoří a Severoamerickou prérii nebo lesní expozice. Od dubna 2004 je pro veřejnost zpřístupněna jedna z nejkrásnějších pražských vinic – vinice sv. Kláry a tropický skleník Fata Morgana.

V roce 2023 došlo k zásadnímu stavebnímu vylepšení v areálu Botanické zahrady. Areál venkovních expozic a areál u skleníku Fata Morgana jsou poprvé v historii propojeny. Vybudováním lávky se výrazně zvýšil komfort návštěvníků a zjednoduší prohlídka celého areálu. Lávka spojující venkovní expozice s areálem u skleníku Fata je umístěna ve střední části areálu, v blízkosti sousoší lam. Nyní se tak velmi snadno dostanete ke skleníku Fata Morgana, a to jak od vstupu a parkoviště od Sídliště Bohnice, tak od vstupu Kovárna přes Vinici sv. Kláry. Již nebude potřeba opouštět areál botanické zahrady a nadále bude možno využívat vstup a pokladnu přímo u skleníku Fata Morgana. V okolí lávky budou postupně vybudovány nové expozice.
 

Rozhledna, altán i pítka

V severní části zahrady nově vyrostla šestitunová ocelová rozhledna z dílny Čestmíra Sušky. Uvnitř potrubí se nachází vřetenovité schodiště a povrch tubusu zdobí dekorativní otvory, z nichž je možný výhled ven.

Od roku 2017 najdete v Ornamentální zahradě altán, kde v tuto chvíli sídlí Vinotéka sv. Kláry. Najdete zde rovněž toalety a přístřeší v případě nepříznivého počasí.
 
Při procházce expozicemi jsou návštěvníkům k dispozici pítka a množství lavic, kde si mohou během procházky odpočinout. Do zahrady jsou doplňovány i různé dekorační a informační prvky, které mají za cíl návštěvu zahrady zpříjemnit a přiblížit ji více také hendikepovaným návštěvníkům.
 

Severní Amerika

Expozice věnovaná trvalkám (bylinám) severoamerických prérií se nachází na jižní ploše Horní zahrady, na okraji kaňonu. Byla vybudována v předjaří a nyní probíhají výsadby nejrůznějších prérijních rostlin od nízkých druhů až po vysoké slunečnice a vernonie. Zajímavostí je také několik zástupců u nás zatím méně známého rodu Silphium. České pojmenování těchto rostlin je mužák, za to vděčí statnému vzrůstu. Rostliny s výškou přes tři metry patří v současnosti mezi nejvyšší byliny ve venkovních expozicích pražské botanické zahrady. Flóru Severní Ameriky prezentuje rovněž expozice Trvalky východu USA. Expozice se nachází přibližně uprostřed lesních expozic a je ze všech stran obklopená cestami. Dominantní jsou tu rostliny z východních oblastí Ameriky a především z Appalačského pohoří. Jde zejména o takové druhy, které v přírodě rostou na loukách při okrajích lesů, na lesních pasekách či světlinách nebo přímo v podrostu světlého listnatého lesa. V řadě případů se jedná o poměrně mohutné byliny, z nichž mnohé našly cestu i do evropských zahrad jako okrasné rostliny, např. plamenka latnatá (Phlox paniculata) nebo zavinutka (Monarda didyma).
 

Z Ameriky do Asie

Expozice Asijských trvalek se rovněž nachází v Lese, a to poblíž Stráně u hlavní cesty. Tvoří ji poměrně rozsáhlé záhony vinoucí se mezi výsadbami dřevin, které byly realizovány od roku 2018. Skládá se takřka výhradně z rostlin ze sběrů z čínských expedic. K vidění je zde pestrá směs podrostových rostlin Číny. Jedná se například o krásnou sápu mongolskou (Phlomis mongolica), patrinii drsnou (Patrinia scabra) nebo hlaváče chocholatého (Scabiosa comosa). Dále zde návštěvníci mohou obdivovat bohatou sbírku čínských denivek, kosatců, lilií či česneků. V každém období tato expozice potěší různými barvami.
 

Relax ve stínu popínavých rostlin

V současnosti obsahuje 34 popínavých rostlin, například z rodu oměj (Aconitum), podražec (Aristolochia), mučenka (Passiflora), chmel (Humulus), srdcovka (Dicentra), plamének (Clematis). Dřevěné konstrukce pro rostliny vytvořil umělec Lukáš Gavlovský a kromě nich jsou zde i umělecky ztvárněné lavičky k posezení.
 

Dovolená na Kypru a ve Středozemí

V Ornamentální zahradě vznikla nevelká expozice zaměřená na suchomilné rostliny, zejména rozchodníky, ale také na flóru Kypru. Na tuto oblast se zaměřila expediční činnost odborníků z Botanické zahrady hl. m. Prahy. Kvetoucí rostliny tu lze obdivovat od jara až do podzimu. Některé druhy kyperské flóry, které se podařilo získat díky povolení ke sběru přímo na Kypru, budou vysázeny v expozici rostlinstva Středozemí a Turecka.
 

Ornamentální zahrada

Tato část Venkovní expozice patří k těm nejstarším v botanické zahradě. Veřejnosti byla zpřístupněna již v roce 1992 a stala se srdcem a centrem všeho dění. Plocha je rozčleněna do několika samostatných částí, v jejichž jádru je umístěna travnatá plocha, které vévodí dva vzrostlé sekvojovce obrovské (Sequoiadendron giganteum). Ty patří k nejvyšším stromům na světě i v naší zahradě. Expozici kromě nich zdobí i další zajímavé dřeviny. Se sekvojovci přímo sousedí tzv. centrální záhon představující každoročně velkou sbírku letniček doplněných dvouletkami, trvalkami a okrasnými trávami. Záhon nakvétá postupně od jara do podzimu a tvoří tak dominantu Ornamentální zahrady.

V těsném sousedství vchodu do Japonské zahrady za centrálním trvalkovým a letničkovým záhonem je umístěna sbírka užitkových rostlin mírného pásu. Největší plochu zaujímá kolekce léčivých rostlin, dále zde naleznete kořeninové druhy, kolekci jedovatých rostlinbarvířské rostliny. Celkem je zde soustředěno více než 350 taxonů užitkových rostlin.
 

Japonská zahrada

Japonská zahrada v Botanické zahradě hl. m. Prahy se začala budovat v roce 1995 na ploše 0,67 ha a pro veřejnost byla otevřena v roce 1997. Expozice je tvořena ze dvou částí. První představuje horskou krajinu s chýší a jezírkem. Ve druhé, sbírkové části, jsou shromažďovány rostliny pocházející z Číny a Japonska. Základními prvky zahrady jsou voda, kámen a rostliny. Výsadby rostlin nemají za cíl uchvátit hýřivostí barev květů, ale zdůraznit eleganci stálezelených dřevin a proměnlivost scenérie během celého roku.

Při budování Japonské zahrady bylo využito tradičních prvků. Kameny na chodníčku „tobiiši“ mírně vyčnívají nad úroveň terénu tak, aby si člověk během chůze neumazal boty. Záměrně jsou položeny nepravidelně, jako tomu bývá v přírodě. V klidném zákoutí je umístěna tradiční vysoká zahradní lampa, která vedle své praktické funkce symbolizuje „světlo poznání zaplašující mračna nevědomosti“. Dřevěná čajová chýše poskytuje klid pro odpočinek či meditaci a nádherný výhled do zahrady a na jezírko.

Také jednotlivé rostliny mají v tradici japonských zahrad svou symboliku. Například javory symbolizují podzim či moudrost. Ve zdejší zahradě můžete vidět jednu z nevětších sbírek kultivarů japonských javorů v České republice. Protikladem k nim jsou slivoně, symbolizující nový život, ctnost a dívčí krásu. Borovice představují věčný život a odolnost, pivoňky vznešenost, bohatství a moc.
 

Pivoňková louka

Sbírka dřevitých a bylinných druhů pivoněk, která je zde prezentována, patří k nejrozsáhlejším sbírkám těchto monumentálních trvalek u nás. Vznikla ve spolupráci s Pekingskou botanickou zahradou a firmami Heze Paeony Copany (Čína), Cricket Hill Garden (USA), Wolfgang Linnemann (Německo), Pieter Zwijnenburg (Holandsko), Botanickou zahradou BÚ ČSAV v Průhonicích, Callie´s Beaux Jardins (USA), Kelways (Anglie), Riviéra (Francie).

Většina z rozsáhlé sbírky pivoněk je soustředěna právě na Pivoňkové louce a jako doplněk jsou pivoňky použity také v dalších expozicích. Pivoňková louka hostí také kolekci magnolií, která je efektní zejména na přelomu března a dubna, kdy desítky těchto krásných dřevin kvetou.
 

Piknik v botanické zahradě

U Sekvojové louky, nedaleko Ornamentální zahrady, zřídila Botanická zahrada příjemné piknikové místo. Ve Vinotéce sv. Kláry vám za poplatek zapůjčí piknikovou deku, objednat si můžete i naplněný piknikový koš.

Aktuality

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Tradiční výstava je tentokrát inspirována asijskou kulturou. Na velké i malé návštěvníky čekají dýně různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá.
Praha 7, Praha

Svatomartinský přípitek ve Vinotéce sv. Kláry v botanické zahradě

Již tradičně vás Pražská botanická zahrada v Praze Troji zve 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína. Přijďte i letos ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku.
Praha 7, Praha

Nedělní komentované prohlídky výroby vína v Botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě v Praze – Troji můžete zajít každou neděli na komentovanou prohlídku vinice a sklepa s malou degustací na závěr. Nakoukněte, kde zpracováváme naše hrozny a ochutnejte vína kompletně vyrobená v botanické zahradě.
Praha 7, Praha

Zoo Praha slaví 93 let – výroční slavnost založení pražské zoo 2024

Již 93. rokem otevírá Zoo Praha své brány návštěvnické veřejnosti. Za více než devět dekád své existence prodělala obrovský rozvoj: od malých betonových kotců a ohrad jsme se posunuli k tematickým a prostorným biotopovým expozicím bez viditelných bariér.
Praha, Praha

Mládě vombata v Zoo Praha

První v Česku narozený vombat už nadobro opustil vak své matky a návštěvníci Zoo Praha samičku vombata obecného Mersey mohou vidět nejlépe každý den ve 14 hodin během komentovaného krmení těchto vačnatců ve vnitřní expozici Darwinova kráteru.
Praha 7, Praha

Nejisté situace – Album zpomalených obrazů

Projekt Nejisté situace představuje různé přístupy k interakci sluchového a zrakového vnímání. Ve výstavních prostorách Zámku Troja bude 22.5. – 10.11. 2024 představen výběr děl ze sbírek Galerie hlavního města Prahy a na ně reagující nové hudební kompozice.
Praha 7, Praha

Triomphez – hudebně-divadelní projekt v zámku Troja

Triomphez je třetí hudebně-divadelní projekt sboru Veselé chvíle (DAMU) inspirovaný barokní epochou, připravený pro letní sezónu Zámku Troja.
Praha 7, Praha

Labyrint – venkovní výstava v zahradě na zámku Troja

Projekt Labyrint nabízí v sezóně 2024 prostor pro současné umělce a umělkyně prostřednictvím neinvazivních uměleckých intervencí, interaktivních zón a sezonních prací v zahradách Zámku Troja.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.
Praha 7, Praha

Svatba v Botanické zahradě v Troji

Botanická zahrada hl. m. Prahy kromě běžné návštěvy expozic a akcí pro veřejnost nabízí i možnost pronájmů a uspořádání svatebních obřadů.
Praha 7, Praha

Laboratorní učebna Botanické zahrady hl. m. Prahy

V laboratorní učebně mohou učitelé a žáci využívat mikroskopickou techniku, která je na vyšší úrovni než standardní školní vybavení. Kromě špičkových mikroskopů a projekční techniky jim bude k dispozici i stereoskopický mikroskop s kamerou nebo senzory pro měření CO2, O2, pH, teploty.
Praha 7, Praha

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.
Praha 7, Praha

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.
Praha 7, Praha

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.
Praha 7, Praha

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.
Praha 7, Praha

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem

Přijeďte netradičně za vínem do Prahy na největší pražskou vinici Salabka, prohlédněte si zde výrobu vína od pěstování keřů vinné révy až po špuntování lahví a ochutnejte místní víno ale i slunce na talíři, které nabízí naše Cuisine du Soleil! Nebo se ubytujte v netradičních apartmánech ve vinici.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.
Praha 7, Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha

Bistro Karel

Přímo v zahradě zámku Troja, v původním zahradníkově domku, se nachází útulné Bistro Karel. Atmosféra evokuje středomořský venkov, kuchyně je založena na konceptu pomalého stolování a lokálních a sezónních produktech od malých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Camp Sokol Troja

Kemp Sokol Troja poblíž Zoo Praha je v provozu již od šedesátých let minulého století. Jedná se tedy o kemp s dlouhou historií, kvalitním zázemím a službami.
Praha 7, Praha