ÚvodAktualityČeská Golgota se stala národní kulturní památkou
Památky

Česká Golgota se stala národní kulturní památkou

  • 11. března 2018
Mezi národní kulturní památky se nově zařadil malebný poutní areál Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou. Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 18. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini.
Jaroměřice kalvárieKostel Povýšení svatého Kříže v Jaroměřicích u Jevíčka je cenným příkladem barokní architektury. A nově jde také o chráněnou národní kulturní památku. Barokní areál v Jaroměřicích vznikal od začátku 18. století. Zakladatelem dnešní "Hory Kalvarie" byl František Michal Šubíř, který na poděkování za záchranu života při porodu své mladé ženy Johanky, chtěl rozšířit stávající kostel. Na doporučení františkánského poutníka ze Svaté země P. Jeronýma Veitha z Moravské Třebové, který na jaroměřickém kopci shledával určitou podobu s jerusalémskou Golgotou, byl vybudován na místě původního, krásný barokní kostel titulu Povýšení Svatého Kříže a v den svátku 14. září 1713 vysvěcen.

Kalvárie2Ústředním bodem kostela je hlavní oltář s obrazem Vykupitele (Salvátora) posvěcený v Římě v kostele "ad Sancta Sanctorum" (Svatyně Svatých), kde visí originál. Postupně byly vybudovány další sakrální objekty s mnoha biblickými upomínkami na Kristovu mučednickou smrt. Do poutního areálu obehnaného vysokou zdí se vchází branou, umístěnou mezi dvěma věžemi, nad ní je výjev, kterým Pilát ukazuje lidu ztýraného Krista – Ejhle člověk (Ecce Homo).
 
Mezi další dvě významné kalvárské stavby patří fara a Loretánská kaple, které stojí za hranicí poutního areálu. Pod Loretánskou kaplí sídlí hrobka, kde byli pohřbíváni kalvárští duchovní či ostatní obyvatelé fary.
Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou Památky

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.
13. červenec 2025 9:22
Památky, Pardubický kraj

Muzeum řemesel v Letohradě nabídne ukázky tradičních řemesel

12. července 2025 se v areálu Muzea řemesel v Novém dvoře v Letohradě uskuteční tradiční Řemeslnická sobota. Stylové akce se bude účastnit velké množství výrobců řemeslných výrobků z celé republiky. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením – ochutnávat se bude trdelník, čerstvé pečivo, grilované sele, dršťková polévka, ovar, jitrnice i klobásy.
12. červenec 2025 0:58
Kultura, Pardubický kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Pardubickém kraji

Písníky s příjemnými plážemi, tiché zatopené lomy na kámen s chladnou vodou, přehrady i populární akvaparky a koupaliště – taková je nabídka oblíbených koupacích míst v Pardubickém kraji. Udělejte si hezký den a vyrazte za slunečními paprsky k vodě!
8. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.
4. červenec 2025 19:25
Kultura, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 27. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 4. července do 29. srpna 2025.
3. červenec 2025 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů je přístupná i v pondělí

Bohuslav Martinů je ve světě znám nejen svými hudebními skladbami, ale také unikátním místem narození. Ono, ne každému se poštěstí narodit ve věži kostela, 36 m nad zemí. Přijďte se podívat, kde malý Bohuslav vyrůstal! Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno.
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude se začátkem prázdnin tradičně slavit založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 28. a 29. června 2024, se tu bude slavit založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
28. červen 2025 8:37
Památky, Pardubický kraj

Velký jezdecký den se vrací do Slatiňan

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na sobotu 28. června 2025 Velký jezdecký den ve Slatiňanech, kde se chovají nádherní starokladrubští vraníci. Akce oslaví 80 let chovu starokladrubského vraníka ve slatiňanském hřebčíně. Připraven je program čítající 16 vystoupení na nichž se vám starokladrubáci představí při různých disciplínách.
26. červen 2025 14:00
Letní sporty, Pardubický kraj