ÚvodAktualityČeské značky: ovocné a bylinné sirupy, Vratislavická kyselka a značka Kitl
Životní styl

České značky: ovocné a bylinné sirupy, Vratislavická kyselka a značka Kitl

Poslechněte si audio verzi článku
Šláftruňk, Životabudič anebo Meducínka: to jsou nejznámější výrobky rodinné společnosti Kitl z Jablonce nad Nisou. Kromě ovocných a bylinných sirupů, medovin a medicinálních vín se firmě podařilo obnovit areál Vratislavické kyselky a podílí se také na záchraně Kittelovska.
Léčitelskou i duchovní inspirací pro zakladatele společnosti Kitl Jana Vokurku byl lékař a léčitel Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704–1783). Muž přezdívaný Faust Jizerských hor nebo Černokněžník ze Šumburku pocházel z rodiny s dlouhou ranhojičskou tradicí. Proslavil se ochotou pomáhat druhým a stejně jako s pomocí bylinek a vodoléčby uzdravoval panstvo v Praze a ve Vídni, staral i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš. Jeho domovem bylo Kittelovsko a rozložitý dům zvaný Burk.

Jedné z největších roubenek v Čechách z poloviny 18. století v minulosti hrozila totální zkáza, naštěstí se ji podařilo obnovit. Do Burku se přestěhovalo původní Kittelovo muzeum, které společnost Kitl spravovala do podzimu roku 2018, díky několika veřejným sbírkám vznikla naučná stezka Kittelovsko, obnovila se socha sv. Josefa a hlavní oltář kostela sv. Josefa na Krásné.
 

Kitl Šláftruňk a bylinné víno pro dobrý spánek

Rodinná firma Kitl vznikla v roce 2007. Jan Vokurka tehdy ukončil slibně rozjetou kariéru v nadnárodní firmě, podal výpověď, vrátil se na Liberecko a stal se prvním a tehdy jediným zaměstnancem společnosti Kitl, firmy, která navazuje na tradice regionu, zaměstnává místní lidi a obnovuje tradiční značky. Přestože o slavném doktoru Kittelovi má společnost řadu informací včetně receptů, nejde o jeho potomky či dědice. Z úcty k němu si jen zvolila podobné jméno.

Dnes sice je jablonecká společnost proslulá svými ovocnými a bylinnými sirupy, ale počáteční záměr byl trochu odlišný: Jan Vokurka chtěl na trh uvést bylinné víno připravené podle starých regionálních receptur. První produkt, který je v nabídce dodnes, byl Kitl Šláftruňk pro uklidnění a dobrý spánek, nápoj vyráběný z vína a směsi bylinek. Provází jej podobný příběh jako slavné plzeňské pivo: první várka se nevyvedla a celá prý putovala do kanálu.
 

Podnikatel roku a další ceny pro Kitl

Nápad vyšel, Kitl Šláftruňk si našel první zákazníky a provoz i sortiment se začal rozrůstat. Ze skromných podmínek v jediné místnosti v centru Jablonce nad Nisou se stala firma, která zaměstnává desítky zaměstnanců, dosahuje roční obrat přes 80 milionů korun a na kontě má řadu ocenění. V kategorii Firma roku 2022 Libereckého kraje získala společnost Kitl první místo. Medovina Kitl obsadila na mezinárodní soutěži Mead Madness Cup PRO 2022 druhé místo v kategorii Bylinných, kořeněných a suchých medovin. Jan Vokurka získal titul EY Podnikatel roku 2020 Libereckého kraje, několik výrobků obdrželo ceny za nejlepší inovativní potravinářský výrobek, další výrobky pak byly oceněny na tradiční akci Země Živitelka v Českých Budějovicích a získaly hlavní cenu veletrhu Zlatý klas.

Pro společnost Kitl je srdeční záležitostí soutěž Výrobek roku Libereckého kraje, kterou krajský úřad pořádá od roku 2004. V ní byly oceněny například Kitl Okurkový sirup (který zvítězil i v kategorii Biopotravina), a také sirupy mátový a zázvorový, medovina, medové víno či již zmíněný Šláftruňk. Sirupy se vyrábějí z bio surovin, zázvor se přiváží z Indonézie a černý bez si firma dokonce pěstuje ve vlastním sadu.
 

Vzkříšení Vratislavické kyselky

Trendu udržitelnosti se společnost Kitl drží především v otázkách záchrany starých továren a továrniček. Podle Jana Vokurky není správné stavět na poli, kde ještě před rokem rostlo obilí. „Existuje mnoho krásných starých objektů, které by se mohly zachraňovat namísto toho, abychom zastavovali zeleň novými fabrikami,” říká Vokurka.

Právě proto společnost Kitl koupila zchátralou, ale krásnou budovu Vratislavické kyselky ve Vratislavicích nad Nisou. U jejího objevu stál dnes již téměř zapomenutý Karl Skollaude. V roce 1862 vyhloubil na levém břehu Nisy studnu pro svoji bělírnu látek. Voda z ní měla zvláštní nakyslou chuť a byla označena za špatnou a nehodící se k pití. Teprve po několika letech Skollaudovu matku napadlo, že voda chutná skoro jako kyselka v Lázních Libverda. Uznávaný jablonecký lékárník Josef Ulrich z lékárny U Černého orla potvrdil, že se skutečně jedná o léčivou kyselku. Skollaude krátce nato založil malé lázně, symbolem vratislavické kyselky se pak stala budova s věžičkou, kterou nad pramenem postavil architekt Ernst Schäfer.

Zájem o léčebné kúry ale zvolna uvadal, a tak se lázně nakonec proměnily v průmyslovou stáčírnu. Minerálka se tu s přestávkami stáčela do roku 2004.

V létě 2018 koupila areál Vratislavické kyselky společnost Kitl. Budovy opravila, v roce 2021 do Vratislavic přesunula výrobu sirupů a sklady, a díky vrtům pojmenovaným Jablonec a Liberec vrátila Vratislavickou kyselku na trh. Lidé ji poprvé ochutnali během Dne Vratislavické kyselky v červenci 2022. Firma Kitl dodává minerální kyselku s léčivými účinky nejenom v nejčistší přírodní podobě, bez aromat a cukrů, ale také ochucenou sirupy vlastní výroby.
 

Odpovědnost k přírodě, akce a zajímavosti

  • Podnikovou prodejnu Kitl najdete v Jablonci nad Nisou na Žižkově vrchu a také v areálu Vratislavické kyselky ve Vratislavicích nad Nisou-Liberci. Prohlédnout, zakoupit a případně i ochutnat můžete všechny výrobky.
  • Při výrobě sirupů samozřejmě pomáhá řada strojů, přesto Kitl stále sází na ruční výrobu. Ručně vázané jsou třeba látkové čtverečky na uzávěrech lahví. S jejich trháním a stříháním pomáhají společnosti postižení s Downovým syndromem ze spřáteleného Domova v Horním Maxově. Na oplátku pomáhá Kitl jim.
  • O tajemném doktoru Kittelovi společnost Kitl vydala několik knih, například Doktor Kittel, tajemná postava Jizerských hor od Gustava Leutelta.
  • Dobrá příležitost k návštěvě Kittelovska bývá Kittelova pouť: tradiční akce se koná vždy prvního máje na Krásné – Pěnčíně, v místě, kde žil a působil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zároveň je to první den roku, kdy je otevřeno Kittelovo muzeum, vždy jsou představeny novinky v expozici a pokřtěn nějaký nový výrobek či kniha.
  • Nechte se pozvat na Den vratislavické kyselky! Slavnost se bude konat v areálu Vratislavické kyselky ve Vratislavicích nad Nisou v pátek 21. července 2023. Těšit se můžete na komentované prohlídky výrobních prostor a prohlídky areálu, připraveno bude také občerstvení a kulturní program.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Areál Pěnčín – brusírna skleněných perlí, kozí farma či vyhlídkový vláček Zážitky

Areál Pěnčín – brusírna skleněných perlí, kozí farma či vyhlídkový vláček

Výletní areál Pěnčín nabízí mnoho zajímavého ke zhlédnutí a může být i výchozím bodem pro výpravy do blízkého okolí. Chcete vědět, jak se vyrábí skleněné perle, navštívit mačkárnu, šitlovnu, rumplovnu, brusírnu nebo leštírnu perlí? Navštivte Výletní areál Pěnčín!

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend Památky

Historický areál Burk na Kittelovsku – místo tajuplných legend

V obci Krásná, 5 km jižně od Jablonce n. Nisou, leží historický areál zvaný Burk vybudovaný v 18. století slavným doktorem Kittelem. Nově zrekonstruovaný tajuplný dům je opředený legendami spojenými s ďáblem i aktivitami samotného doktora.

Výprava za tajemným doktorem Kittelem do obce Krásná

Výprava za tajemným doktorem Kittelem do obce Krásná

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Za svého života se stal slavným, po smrti legendárním. Přijímal pacienty z Vídně, léčil šlechtu v daleké Praze, staral se i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš.

Kostel sv. Josefa v Krásné u Pěnčína Památky

Kostel sv. Josefa v Krásné u Pěnčína

Kostel sv. Josefa v Krásné nedaleko Penčína v Jizerských horách nechal téměř jen svými náklady postavit v letech 1756 až 1760 místní nejslavnější rodák Johann Josef Kittel.

Vratislavická kyselka Příroda

Vratislavická kyselka

Areál Vratislavické kyselky u Liberce je součástí společnosti Kitl od srpna 2018. Vrty byly po desítkách let chátrání obnoveny v rámci rekonstrukce celého areálu. Kyselka patří k vyhledávaným nejen jako lahodná, ale i nízkou mineralizací zdravotně velmi vhodná stolní voda.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

Kittelovo muzeum Kultura

Kittelovo muzeum

Expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska a lidového léčitelství, bylinářství, archeologii a geologii. Zajímavým tématem jsou místní kamenné pravěké sekerky.

Kittelova naučná stezka v Pěnčíně Příroda

Kittelova naučná stezka v Pěnčíně

Stezka informuje návštěvníky o životě doktora Kittela, pověstech i památkách, které se na Kittelovsku nachází. Informační panely jsou celoročně volně přístupné.

Bosý chodník na Krásné – Pěnčíně Životní styl

Bosý chodník na Krásné – Pěnčíně

Pěšinka pro bosé nohy v obci Krásná je dlouhá přibližně 50 metrů a všem zájemcům nabízí přes třicet různých druhů povrchů – od žuly z Černostudničního hřebene, přes dřevo z místních stromů až po korálky z jabloneckých mačkáren.

Další aktuality

Zámek Hrubý Rohozec zahajuje sezonu

První dubnový víkend 5. a 6. dubna otevírá své brány zámek Hrubý Rohozec obklopený anglickým parkem. V zámku si prohlédnete více jak třicet bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.
5. duben 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj