ÚvodAktualityČeské značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell
Gurmánská turistika

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Poslechněte si audio verzi článku
Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.
V nové reklamě Plzeňského Prazdroje zpívá britský zpěvák Robbie Williams. Má se to s ním podobně jako s pivem známé značky: stejně jako jeho písničky může zkoušet zpívat kdokoli, také pivo plzeňského typu může vařit kdekdo.

Originál ale nic nepřebije – a to platí pro Robbieho Williamse stejně jako pro orosenou sklenici pravého plzeňského. Kdy a jak tohle ikonické pivo, jehož detailní receptura zůstává utajena, přísně chráněna a přechází ze sládka na sládka, vlastně vzniklo?
 

Zrození legendy a bavorský sládek Josef Groll

S kvalitou plzeňského piva to v první polovině 19. století vypadalo všelijak: vařit je mohli jen měšťané s tradičním právem várečným. Sládci, které si najímali, ale nakupovali co nejlevnější suroviny a snažili se co nejvíc vydělat. Na pivu to bylo znát, a tak nejenže už nedokázalo konkurovat bavorským pivovarům, ale bylo dokonce čím dál horší. Symbolickou poslední kapkou, kterou trpělivost Plzeňanů přetekla, byl únor 1838. Pivo už bylo tak špatné, že se ani nedalo pít, a tak bylo třicet šest sudů s hanbou vylito na náměstí před radnicí.

Tehdy se plzeňští měšťané rozhodli vystavět na předměstí nový moderní pivovar a z Bavorska si pozvali sládka Josefa Grolla (1813–1887). Šikovného muže s nejlepší pivovarnickou pověstí současně provázela varování, že je tvrdohlavý a umíněný, navíc měl vysoké finanční nároky. Plzeňští měšťané měli peníze, ale chyběl jim čas i trpělivost, a tak Grollovi nakonec vyhověli.
 

První várka Pilsner Urquell

Groll v novém pivovaru uvařil první várku 5. října 1842. Možná za to mohl chmel ze Žatce, měkká plzeňská voda a světlejší slad připravovaný anglickou technologií, tedy suroviny, s nimiž předtím nepracoval, možná má pravdu stará povídačka, že záměrně udělal chybu v technologickém postupu. Jisté je, že první várka byla naražena 11. listopadu a ač nedopadla úplně dle očekávání, sklidila v hostincích U bílé růže a U zlatého orla na plzeňském náměstí veliký úspěch. Plzeňský kronikář ten okamžik zaznamenal navždy: „…Jaký obdiv nastal, když zaskvěla se zlatová jeho barva a sněhobílá pěna se nad ní vznášela, jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.“
 

Pivnice U Pinkasů a U Salzmannů

Josef Groll pracoval v Měšťanském pivovaru v Plzni do konce dubna 1845 a po třech letech se vrátil zpět do Bavorska. Mezitím si už spodně kvašený světlý ležák našel cestu do Prahy: když si krejčí Jakub Pinkas v dubnu 1843 nechal od svého přítele Martina Salzmanna dovézt dvě vědra plzeňského ležáku, propadl jeho kouzlu, původní živnost pověsil na hřebík a otevřel hostinec. Tehdy nesl název U Švingulanta, časem jej však stálí hosté přejmenovali na dnešní podnik U Pinkasů.

A Salzmann? Ten by nejspíš dál zůstal formanem, jenže když mu v roce 1853 naložený vůz přejel nohu, zranění zanechalo trvalé následky. S povoznictvím musel skončit, a tak s přispěním Měšťanského pivovaru založil hospodu. Podnik se postupně stěhoval blíž k centru Plzně, až v roce 1872 zakotvil v Pražské ulici: tam je Salzmannova pivnice dodnes. A byla opravdu pověstná: prý dokonce i Karel Marx psal Bedřichovi Engelsovi ze svého léčebného pobytu v Karlových Varech, že v Čechách není žádné revoluční uvědomění a že se tady každý stará jen o to, jaké je pivo u Salzmannů. Škoda, že nám to nevydrželo.
 

Prohlídky pivovaru, restaurace Na Spilce a zážitkové programy



pivovarem jako místem, kde to vlastně všechno začalo, surovinami, tradičními postupy a nejmodernějšími technologiemi se můžete seznámit na vlastní oči. Historii a tajemství výroby legendárního ležáku už znáte, prohlídka pivovaru vám ale představí autentická místa, kde se pivo Pilsner Urquell vyrábí, a to od historické varny až po tu současnou nebo moderní stáčírnu s kapacitou 120 000 lahví za hodinu. Zabírá 20 000 metrů čtverečních, tedy přibližně pět fotbalových hřišť a představuje nejvyšší novodobou investici Plzeňského Prazdroje; stála celou miliardu korun.

V historických pivovarských sklepech ochutnáte nefiltrované a nepasterizované pivo Pilsner Urquell čepované přímo z dubových ležáckých sudů, zastavit se můžete i v restauraci Na Spilce, která je s kapacitou 550 míst největší pivnicí u nás. Kromě klasické prohlídky lze objednat i zážitkové programy, kdy se na pár hodin společně s přáteli proměníte v ledaře, bednáře, sladovníky, výčepní nebo sklepmistry.
 

Seznamte se: plzeňští bednáři a řemeslo mířící do UNESCO

K plzeňskému pivovaru patří bednářské řemeslo a společně s ním parta bednářů. Jsou pokračovateli slavné tradice, která sahá až do začátků výroby proslulého plzeňského ležáku v roce 1842. V dobách největšího rozkvětu na začátku 20. století jich v plzeňském pivovaru pracovalo přibližně sto padesát, ale navzdory moderním technologiím řemeslná tradice nezanikla a žije dodnes. Bednáři vyrábějí malé pivní sudy pro různé slavnostní příležitosti a zároveň se starají o velké ležácké sudy a dubové kádě, ve kterých v plzeňských sklepích kvasí a zraje pivo. Dřevo pochází z pomalu rostoucích dubů z křivoklátských lesů, na jeden sud ho bednáři spotřebují skoro tři kubíky. Právě díky jejich práci mohou dnešní sládci porovnávat současné pivo s tím, které zraje postaru. Plzeňský pivovar tradiční profesi udržuje jako jediný na světě a bednářství bylo v roce 2018 dokonce zapsáno na národní Seznam národních statků tradiční lidové kultury České republiky. To je důležitý krok k vysněnému cíli, zápisu na prestižní seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
 

Co byste ještě měli vědět?

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Kdo miluje pivo a hledá autentické zážitky, pro toho je Plzeňský kraj ráj na zemi. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci krásné přírody, historických památek, kultury a tradiční gastronomie. Tady vám bude dobře za každého počasí a v každé roční době.

Za historií piva se vypravte do Plzně

Za historií piva se vypravte do Plzně

Kam jinam se vypravit za historií piva a pivovarnictví než do Plzně a do západních Čech. Navštivte slavné plzeňské pivovary v čele s Plzeňským prazdrojem, nenechte si ujít jubilejní prohlídky nebo ochutnejte vybrané pivní laskominy v restauraci Na Spilce. Ortodoxní pivaři nemohou vynechat také jedinečné Pivovarské muzeum.

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Tradice: pivovary a expozice, kde poznáte kompletní proces výroby piva až po čepování

Chutná vám české pivo? Pak možná víte i to, čím se liší jednotlivé druhy piv, k čemu se v pivovarech využívá sladovna, hvozd, varna nebo spilka anebo která odrůda chmele je v Česku nejrozšířenější. Na Kudy z nudy vám ale k pivu nabídneme něco navíc: zážitkové programy, kdy si vyzkoušíte čepování piva a také nahlédnete přímo do jeho výroby.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.

Tipy na místa, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Tipy na místa, kde zblízka poznáte (a někdy i ochutnáte) české tradiční značky

Mluví se o nich jako o rodinném stříbru a patří k nejobvyklejším suvenýrům, které si od nás odvážejí cizinci. České sklo, pivo a becherovka, porcelán i strojírenské výrobky mají skvělý zvuk, a tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat na ty, které nabízejí něco navíc.

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy Zážitky

Dárková prodejna Plzeňského Prazdroje v centru Prahy

Plzeňský Prazdroj otevřel v Praze svou dárkovou prodejnu umístěnou mimo vlastní pivovary. Obchod v nákupní galerii Myslbek v ulici Na Příkopě přivítal první zákazníky ve čtvrtek, kdy se opět otevřely obchody a služby.

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze Zážitky

Zážitková expozice Pilsner Urquell Experience v Praze

Příběh českého piva, které změnilo svět. Prožijte příběh a proces výroby nejoblíbenějšího českého ležáku doslova na vlastní kůži!

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

Pro výlet do Žatce vůbec není důležité, jestli máte nebo nemáte rádi pivo. Několik turistických novinek spojených se zdejším vyhlášeným chmelařstvím totiž nabízí zábavu a poučení pro malé i velké, pro milovníky zlatavého moku i pro ty, kteří jeho kouzlu nikdy nepropadli. Zkrátka sbalte rodinu nebo přátele a vydejte se na severozápad Čech!

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Pochopitelně, že česká kuchyně není jenom knedlík, zelí a vepřové na desítky způsobů, ale i správně udělaný hovězí guláš, zvěřina, kachýnka, a co teprve svíčková! Také se vám sbíhají sliny? Aby ne. Česká kuchyně sice nepatří mezi ty lehké, ale chuťově si rozhodně nemáme nač stěžovat. Takže se nechte pozvat na místa, kde se zaručeně dobře najíte. A kde si objednáte také dobré české pivo… Dobrou chuť!

Hospoda Na Spilce Gurmánská turistika

Hospoda Na Spilce

Přijměte pozvání do legendární Hospody Na Spilce, která se nachází v prostorách bývalých kvasných sklepů pivovaru Plzeňský Prazdroj a patří mezi největší hospody v Česku. Po více než dvouleté pauze má hospoda znovu otevřeno a nabízí menu s moderní českou kuchyní!

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Přestože se k vaření piva používají osvědčené technologické receptury a pár základních surovin, které jsou všude stejné, přece je každé pivo trochu jiné, poznamenané geniem loci a lidmi, kteří ho připravují. Vydejte se s námi na toulky za tradicemi českého pivovarnictví, za pivem a po nejrůznějších pivovarech, od minipivovarů až po věhlasné známé podniky.

Manuál pivního znalce – pivo čepované na český způsob

Manuál pivního znalce – pivo čepované na český způsob

Kvašené obilné nápoje, které můžeme považovat za přímé předchůdce piva, jsou staré jako lidstvo samo. Ale až v posledních staletích jsme přišli na to, jak vyrobit nádherně hořký a zlatavý nápoj s bohatou pěnou. Věděli jste, že pivo typu pilsner má své kořeny právě na českém území ve městě Plzeň?

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

Jubilejní bránu pivovaru Plzeňský Prazdroj poznají milovníci piva na fotkách spolehlivěji než kdejaký hrad či zámek. Víte, že pivovar si ji postavil k padesátým narozeninám, že se v jejích útrobách skrývají vzkazy pro příští generace a že má svůj vzor v chorvatské Pule?

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

Jsme národ pivařů, pivo milujeme a jak dokládají statistiky spotřeby piva na osobu a rok, máme ho téměř nejraději ze všech zemí na celém světě. Proč se nápoj s poměrně malým obsahem alkoholu těší takové oblibě, proč se kolem piva točí tolik knih a filmů, a co všechno obnáší pivní kultura? A co všechno o pivu ještě nevíme?

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňské pivovary – největší prodejce piva v České republice

Plzeňský Prazdroj a. s. se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice. Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary, vaří jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell.

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Stylová restaurace s příznačným jménem Na Spilce má kapacitu 550 míst. Včetně hostů na zahrádce a návštěvníků akcí na nádvoří obsloužil roku 2007 personál restaurace neuvěřitelných 309 259 hostů. Prostory restaurace Na Spilce sloužily jedno a čtvrt století jako skutečná spilka, tedy místo pro kvašení piva.

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Cesta pivovarského tovaryše – zážitkový program v pivovaru Pilsner Urquell

Máte skupinu, pro kterou hledáte opravdu exkluzivní a nezapomenutelný zážitek? Nabídněte jim Cestu pivovarského tovaryše v Plzeňském Prazdroji!

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky Zážitky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas. Stačí si vybrat.
18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
14. říjen 2024 15:00
Příroda, Plzeňský kraj

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj