ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková
Životní styl

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

  • 4. ledna 2023
Nenechte se nachytat, hlavní hrdinku románu Pavly Horákové (* 1974) Teorie podivnosti sice pronásledují zvláštní zprávy ze Šumperska, ale jinak se děj odehrává v Praze. Cesty vědkyně Ady z domova do zaměstnání či spánkové laboratoře můžete sledovat pražskými ulicemi téměř krok za krokem. A rozhodně to není nuda, o čemž svědčí i udělení ceny Magnesia Litera za nejlepší prózu roku 2018.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Hlavní hrdinka prózy Pavly Horákové Teorie podivnosti Ada Sabová je mladá vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, kterou pronásledují zprávy ze Šumperska. Stručné agenturní zprávy v knížce popisují zvláštní, podivné a někdy až bizarní události, které se na Šumpersku skutečně staly. Například: Devětadvacetiletý muž ze Zábřehu na Šumpersku v úterý shodil ze schodů jednoho z členů policejní hlídky a poté ho kousl do nohy. Anebo: Neznámý vandal poničil v noci ze soboty na neděli fasádu sportovního centra v Šumperku. Na obvodové zdi rozmazal mražené borůvky.

Ostatně i v Městské knihovněŠumperku potvrzují, že o knížku Teorie podivnosti je mezi čtenáři velký zájem a je nepřetržitě vypůjčená.

Pavla Horáková je spisovatelka, překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Je autorkou nebo spoluautorkou osmi knih, jejím literárním debutem byla dětská detektivní trilogie o Hrobařících. Teorie podivnosti, která vyšla v roce 2018 v nakladatelství Argo, byla jejím prvním románem pro dospělé. Záleží jen na čtenářích, co si z knihy vyberou: vyprávění, vedené deníkovou formou, mísící živou hovorovou češtinu a vytříbený, kultivovaný jazyk. Podrobně zachycený všední život vypravěčky plný ironických postřehů. Groteskní obrazy panoptika výzkumného ústavu i české vědecké scény s řadou dalších dějových linií. Eseje o skrytých a tušených souvislostech našeho univerza. Nechybí ani melancholický milostný román, magický realismus a příběh, v jehož pozadí se záhadně splétají zdánlivé nahodilosti. A pokud vás román zláká k výletu do Šumperka anebo na některé z mnoha popisovaných míst, bude to další bonus navíc. Co byste řekli třeba vycházce na vltavskou náplavku v Praze, do Emauz a ke smíchovskému Andělu, kam se Ada vydává na stránce 110:

…Na jiné skále o pár set metrů dál, kterou ovšem asanátoři staré Prahy nechali stát, se přede mnou k nebi vinuly dvě bílé betonové věže kostela Panny Marie při emauzském klášteře.  Jako dítě jsem se jich bála. Příliš mi připomínaly socialistické sochařství z našeho panelákového sídliště. Působily na mě jako chladný kosmodrom necitlivě vsazený do staré zástavby. Trvalo mi dalších dvacet let, než jsem pochopila, že architekt, který vybombardovaný chrám v šedesátých letech dostavoval, vtiskl bílému dvojvěží podobu stojícího anděla. Od té doby se na kostel dívám s něhou a pohnutím. A tím víc mě dojímá, že na druhém břehu Vltavy, v místě, kterému se říká na Andělu, stojí na téže zemské rovnoběžce jiný dům v podobě anděla. Hledí na sebe, ty hrdé štíhlé stavby, a mezi nimi plyne řeka. Doufám, že jsou si navzájem sympatické. Ty dva anděly od sebe dělí necelých třicet let. V dějinách architektury bezvýznamný rozdíl. A z hlediska angelologie míň než mávnutí perutí. Kdo ví, co za siločáry se mezi nimi klene, a jestlipak spolu mluví jazyky andělskými? Trnul mi kořen jazyka, jak se mi sbíraly slzy iracionálního dojetí, zatímco jsem procházela jejich spojnicí.
Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Podvečerní procházka Prahou

Podvečerní procházka Prahou

Staré Město pražské je krásné téměř v každém ročním období. Vydejte se na procházku křivolakými uličkami s romantickými lucernami. Z vyhlídky od Pražského hradu obdivujte veselé červené střechy domů a stovek kostelních věží. Poznejte kouzlo Nového Světa se zapomenutými domy nerudovských časů a osvěžte se v kouzelném penzionu U Raka. V létě můžete příjemný večer zakončit až na náplavce u Vltavy.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Zítkovy sady v Praze Příroda

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha