ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková
Životní styl

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

  • 4. ledna 2023
Nenechte se nachytat, hlavní hrdinku románu Pavly Horákové (* 1974) Teorie podivnosti sice pronásledují zvláštní zprávy ze Šumperska, ale jinak se děj odehrává v Praze. Cesty vědkyně Ady z domova do zaměstnání či spánkové laboratoře můžete sledovat pražskými ulicemi téměř krok za krokem. A rozhodně to není nuda, o čemž svědčí i udělení ceny Magnesia Litera za nejlepší prózu roku 2018.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Hlavní hrdinka prózy Pavly Horákové Teorie podivnosti Ada Sabová je mladá vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, kterou pronásledují zprávy ze Šumperska. Stručné agenturní zprávy v knížce popisují zvláštní, podivné a někdy až bizarní události, které se na Šumpersku skutečně staly. Například: Devětadvacetiletý muž ze Zábřehu na Šumpersku v úterý shodil ze schodů jednoho z členů policejní hlídky a poté ho kousl do nohy. Anebo: Neznámý vandal poničil v noci ze soboty na neděli fasádu sportovního centra v Šumperku. Na obvodové zdi rozmazal mražené borůvky.

Ostatně i v Městské knihovněŠumperku potvrzují, že o knížku Teorie podivnosti je mezi čtenáři velký zájem a je nepřetržitě vypůjčená.

Pavla Horáková je spisovatelka, překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Je autorkou nebo spoluautorkou osmi knih, jejím literárním debutem byla dětská detektivní trilogie o Hrobařících. Teorie podivnosti, která vyšla v roce 2018 v nakladatelství Argo, byla jejím prvním románem pro dospělé. Záleží jen na čtenářích, co si z knihy vyberou: vyprávění, vedené deníkovou formou, mísící živou hovorovou češtinu a vytříbený, kultivovaný jazyk. Podrobně zachycený všední život vypravěčky plný ironických postřehů. Groteskní obrazy panoptika výzkumného ústavu i české vědecké scény s řadou dalších dějových linií. Eseje o skrytých a tušených souvislostech našeho univerza. Nechybí ani melancholický milostný román, magický realismus a příběh, v jehož pozadí se záhadně splétají zdánlivé nahodilosti. A pokud vás román zláká k výletu do Šumperka anebo na některé z mnoha popisovaných míst, bude to další bonus navíc. Co byste řekli třeba vycházce na vltavskou náplavku v Praze, do Emauz a ke smíchovskému Andělu, kam se Ada vydává na stránce 110:

…Na jiné skále o pár set metrů dál, kterou ovšem asanátoři staré Prahy nechali stát, se přede mnou k nebi vinuly dvě bílé betonové věže kostela Panny Marie při emauzském klášteře.  Jako dítě jsem se jich bála. Příliš mi připomínaly socialistické sochařství z našeho panelákového sídliště. Působily na mě jako chladný kosmodrom necitlivě vsazený do staré zástavby. Trvalo mi dalších dvacet let, než jsem pochopila, že architekt, který vybombardovaný chrám v šedesátých letech dostavoval, vtiskl bílému dvojvěží podobu stojícího anděla. Od té doby se na kostel dívám s něhou a pohnutím. A tím víc mě dojímá, že na druhém břehu Vltavy, v místě, kterému se říká na Andělu, stojí na téže zemské rovnoběžce jiný dům v podobě anděla. Hledí na sebe, ty hrdé štíhlé stavby, a mezi nimi plyne řeka. Doufám, že jsou si navzájem sympatické. Ty dva anděly od sebe dělí necelých třicet let. V dějinách architektury bezvýznamný rozdíl. A z hlediska angelologie míň než mávnutí perutí. Kdo ví, co za siločáry se mezi nimi klene, a jestlipak spolu mluví jazyky andělskými? Trnul mi kořen jazyka, jak se mi sbíraly slzy iracionálního dojetí, zatímco jsem procházela jejich spojnicí.
Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Podvečerní procházka Prahou

Podvečerní procházka Prahou

Staré Město pražské je krásné téměř v každém ročním období. Vydejte se na procházku křivolakými uličkami s romantickými lucernami. Z vyhlídky od Pražského hradu obdivujte veselé červené střechy domů a stovek kostelních věží. Poznejte kouzlo Nového Světa se zapomenutými domy nerudovských časů a osvěžte se v kouzelném penzionu U Raka. V létě můžete příjemný večer zakončit až na náplavce u Vltavy.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Zítkovy sady v Praze Příroda

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Další aktuality

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské vinobraní na Točníku, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Rio Botičo – vodácká klasika uprostřed Prahy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha