Po skončení války začali naši volejbalisté využívat otevřených možností mezinárodního styku, který byl před válkou výjimečný.
1946 - První mezistátní utkání mužů bylo sehráno 27. srpna a naši soupeři z Francie byli do té doby považováni za nejlepší evropský tým. Utkání se hrálo na hřišti Sokola Královské Vinohrady ve Slovenské ulici a stalo se mimořádnou společenskou událostí. V zaplněném hledišti a na přilehlém návrší se tísnilo na 5 000 diváků. Mezi čestnými hosty (kromě představitelů ČVS a ČOS) byli např. ministr školství prof. Stránský, pražský primátor dr. Vacek, početná delegace sovětského velvyslanectví, zástupci francouzského vyslanectví, francouzského a polského volejbalového svazu. V předzápasech se utkaly nejprve ženské výběry Prahy a Jihočeského kraje (2:0) a po nich nastoupila Lvíčata ČSR (do 23 let) proti výběru mužů Prahy. V hlavním utkání porazili naši reprezentanti Francouze poměrně hladce 3:0.
1947 - Další příležitostí k měření sil se staly sportovní soutěže, pořádané v doprovodném programu Mezinárodních kongresů studentstva a Světových festivalů mládeže a studentstva, pořádaných Mezinárodním svazem studentstva. První studentský festival s volejbalovým turnajem mužů se uskutečnil na přelomu července a srpna v Praze. Poprvé se na něm představili hráči SSSR, reprezentovaní výběrem Leningradu. Ve skupině deklasovali náš výběr „svazáků“ (Svazu české mládeže), výběr „dělníků“ (Dělnických tělovýchovných jednot) a ve finále zdolali po boji (2:1) i svazový výběr ČSR.
1948 - V červenci měli Pražané možnost shlédnout další atraktivní mezistátní utkání mužů ČSR-USA, které bylo sehráno na Štvanici a ve kterém naši reprezentanti po mimořádně dramatickém boji zvítězili 3:1 díky lepší technice a razantnějšímu útoku. Reprezentanti „kolébky volejbalu“ překvapili (jak psal denní tisk) bojovností a hlasitým pokřikováním v průběhu celé hry.
1949 - byl celý podřízen přípravám na 1. MS mužů a 1. ME žen v Praze a domácí soutěže byly z důvodu přípravy reprezentačních výběrů zkráceny. Premiéry světového šampionátu mužů a evropského šampionátu žen se odehrály na ještě otevřeném zimním stadionu pražské Štvanice. Ve dnech 10. až 16. září 1949 se početnému pražskému publiku (návštěvnost den ode dne stoupala až na finálových 10 tisíc) představilo 10 družstev mužů a 7 družstev žen. Hrálo se ještě bez kvalifikací, na základě došlých přihlášek, které i v případě MS mužů zaslaly jen evropské státy.