ÚvodAktualityČínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení
Životní styl

Čínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení

  • 21. ledna 2020
Máte rádi čínskou kulturu a vše, co s ní souvisí? Pak by vás mohlo zajímat pár čínských zastavení, třeba oslavy nového čínského roku na Zbraslavi a Andělu, hudební festival Songfest, provázející začátek roku Kovové Krysy, anebo procházka ke stylovému čínskému pavilonu.
krysaRok Kovové krysy začíná podle čínského kalendáře v úterý 25. ledna 2020 a potrvá až do 11. února 2021. Podle čínské astrologie nám rok 2020 přinese vlnu bohatství, která bude vykoupena tvrdou prací. Dále se tento rok prý ponese ve znamení změn. Bude to rok příležitostí, postupu a celkově příznivého nastavení. Krysa je v čínské mytologii považována za velmi moudré a tajemné zvíře. Rok krysy bývá v Japonsku pokládán za štastné znamení. Krysa se totiž považuje za symbol velké životní činorodosti, ale i bohatství a štěstí.
 

Oslavy šťastného roku Krysy se Sečuánským souborem

krysaLetošní Čínský nový rok neboli vítání jara připadá na 25. ledna 2002. Milovníci čínské kultury mohou vyrazit na výpravnou uměleckou show čtyřiceti čínských umělců, kteřá se koná právě u příležitosti oslav Čínského nového roku ve znamení Myši. Během 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, masek, zbraní a bojových umění i hedvábné romantiky, zazní navíc početné hudební nástroje. Soubor bude k vidění 22. ledna v Olomouci a 23. ledna v Českých Budějovicích.
 

Čínský nový rok na Zbraslavi

rok myšiV sobotu 25. ledna se koná již 10. ročník oslavy čínského nového roku na Zbraslavi. Pořádá jej Tai-chi Praha v Sokolovně na Zbraslavi. Program je však přístupný široké veřejnosti. Uvidíte ukázky cvičení Tai-chi od pokročilejších studentů, připraven bude taichi bazar i občerstvení.

K zajímavostem večera bude patřit vyprávění o asijském horoskopovém zvířetníku a o tom, jak se krysa dostala na první místo mezi všemi zvířaty.
 

Asijský rok na Andělu

Drak ČínaVe středu 5. února se oslavy asijského Nového roku uskuteční na pěší zóně Anděl. budete moci ochutnat asijské speciality jako např. čínské knedlíčky, vietnamské Pho, pekingskou kachnu, mongolské taštičky nebo indické kari.

V rámci bohatého doprovodného programu uvidíte několik ukázek tradičního asijského bojového umění, lví tanec, dračí tanec, čajový obřad a budete si moci vyzkoušet kaligrafii nebo hru na tibetské misky.
 

Čtyři malá čínská zastavení

Čínské motivy najdete při cestování křížem krážem Českem i jinde – a navíc vám neutečou, takže si je můžete odložit jako výletní tipy třeba na jaro nebo na léto. I když pod sněhem skvěle vynikne například křehká krása čínského pavilonu v zámeckém parku ve Vlašimi. Kdysi byl ke stylové dokonalosti doveden i jeho interiér, doplněný skleněným zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. Čínský pavilonek býval společně s rozhlednou a dalšími romantickými stavbami také ozdobou parku kolem pražské usedlosti Cibulka; dnes je velmi zchátralý, ale někdejší půvab je stále patrný.

Další čínský pavilon na ostrově Divokého rybníka býval a zůstává jedním z nejnavštěvovanějších míst Podzámecké zahrady v Kroměříži; můžete si jej prohlédnout z dálky, přímo k němu se dostanete po Stříbrném mostě. Jako v Číně si budete také připadat na zámkuKlášterci nad Ohří, kde je vystavena vzácná expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Kromě evropského porcelánu jsou tu k vidění i orientální výrobky včetně starého čínského porcelánu z 16. až 19. století.
Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří Kultura

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích Příroda

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby Příroda

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži Památky

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Další aktuality

Přijďte v sobotu do Národního zemědělského muzea na Letenskou husu

Národní zemědělské muzeum opět oslaví svátek sv. Martina v tradičním duchu husími specialitami a mladým vínem. Oblíbená každoroční roční akce s názvem Letenská husa a košt svatomartinského vína proběhne v sobotu 16. listopadu 2024 v historické budově NZM na Letné. Kromě vína a nejrůznějších dobrot k ochutnání se naučíte drát peří nebo šlapat zelí.
12. listopad 2024 16:00
Kultura, Praha

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?
12. listopad 2024 15:16
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… vánočních stromech a stromečcích

Při pohledu na překrásně nazdobené vánoční stromky na náměstích se tají dech. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po jejich tajemství. Víte, kdy se vůbec začalo s jejich výzdobou, anebo kdy se objevily první nazdobené velké stromy na náměstích našich měst, a odkud se tahle tradice vlastně vzala?
12. listopad 2024 7:24
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (16.11. – 17.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Listopad 1939 a listopad 1989 – vycházka po stopách studentů, Lidové Vánoce v Polabí 2024, Letenská husa a košt svatomartinského vína, Exgame – počítačové hry od pravěku po současnost, Kluziště na Letné – největší ledová plocha v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. listopad 2024 7:00
Zážitky, Praha

Ve skleníku Fata Morgana si během zimních měsíců užijete večerní procházky

Od 15. listopadu do 14. prosince 2024 a poté znovu v zimních měsících na začátku roku 2025 zve pražská botanická zahrada na unikátní prohlídku skleníku Fata Morgana za tmy. Málokdo z návštěvníků totiž zná skleník noční, kdy náladu a pocit z prohlídky dokresluje zvláštní osvětlení. Během noci intenzivněji voní některé druhy rostlin a prostor prostupuje tajemná atmosféra setmělého pralesa, naplněná kuňkáním drobných tropických žabek. Každý pátek a sobotu po 17. hodině můžete zažít autentickou atmosféru nočního pralesa. Místo na prohlídku je třeba si předem rezervovat.
10. listopad 2024 11:20
Příroda, Praha

Svatá Anežko, oroduj za nás: třicátépáté výročí svatořečení Anežky České a dávná legenda

Jedním z velkých okamžiků roku 1989 bylo svatořečení Anežky České, úzce spojené se sametovou revolucí. Pouhých pět dní po kanonizaci, k níž došlo 12. listopadu ve Vatikánu, odstartovaly události na Národní třídě pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že v Čechách bude dobře teprve tehdy, až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou?
10. listopad 2024 7:59
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
9. listopad 2024 18:18
Kultura, Praha

Česko ve filmu: Amadeus, Carnival Row a Cizinka aneb v hlavní roli Praha

Praha je magicky krásné město, které mnozí považují za nejkrásnější na světě. Samozřejmě přitahuje i filmaře. Ve kterých filmech a seriálech si Praha zahrála jednu z hlavních rolí? Vypravte se s Kudy z nudy pátrat po stopách seriálů Carnival Row či Cizinka, Formanova Amadea a dalších filmů, kde se objevila známá i neznámá pražská zákoutí!
9. listopad 2024 11:17
Životní styl, Praha