ÚvodAktualityTechnické muzeum v Brně připravilo na sobotu Dětský den
Zážitky

Technické muzeum v Brně připravilo na sobotu Dětský den

  • 13. června 2018
Co se vám vybaví, když se řekne fyzika a chemie? Pokud odpovíte, že úžasné vědecké obory, jste tuto sobotu 16. 6. 2018 od 10:00 do 18:00 srdečně zváni na Dětský den v Technickém muzeu v Brně. A pokud vás napadlo, že to jsou nudné a těžké školní předměty, určitě přijďte také. Akce je určena pro děti všech věkových kategorií.

technické muzeumTechnické muzeum v Brně je muzeum, které se intenzivně věnuje také dětem. Celoročně přístupná Technická herna i programy ve Výtvarné\technické dílně jsou hojně navštěvovány školami i rodinami s dětmi. Kromě toho připravuje muzeum řadu akcí se speciálním programem pro děti. Na konci školního roku nabízí již tradičně Dětský den, který si můžete užít v sobotu 16. června 2018 v hlavní budově v Brně – Králově Poli. Přesvědčí vás, že i fyzika a chemie mohou být atraktivní a zábavné, nudit se rozhodně nebudete.

TMBÚžasné divadlo fyziky ÚDiF je společnost, která v popularizaci vědy patří k naší špičce. Možná jste se s nimi už setkali při jiných akcích. Pro Dětský den v TMB si připravili létající show v kulisách zavěšených letadel a vrtulníků muzejní expozice. Neméně atraktivní bude i laserové bludiště a další aktivity.

Nejedno překvapení pro vás mají i chemici – studenti pod vedením odborných učitelů ze Střední průmyslové školy chemická a Fakulty chemické VUT. Možná se budete divit, kolik chemických sloučenin vás obklopuje a co se s nimi dá dělat. Některé pokusy si můžete vyzkoušet i doma, do jiných se raději sami nepouštějte a vychutnejte si je v podání profesionálů. Uvidíte, že tyhle studenty chemie opravdu baví. Fyzika a chemie hýbe i světem zvířat. Nevěříte? Pak navštivte stanoviště ZOO Brno.
 

Roboti, hasiči a restaurátoři

Technické muzeum BrnoMáte rádi roboty? Na stanovišti společnosti Technické kurzy s.r.o – Kurzy stavby a programování robotů ve spolupráci s katedrou technické a informační výchovy PdF MU vás naučí různé způsoby jejich programování.

Pokud by se některé pokusy nepovedly, jsou připraveni hasiči. Ale nebojte se, žádný jejich zásah určitě nebude potřeba. Zajímavá stanoviště pro vás chystá i samotné muzeum. Seznámíte se zde s  Metodickým centrem konzervace. Toto konzervátorsko-restaurátorského pracoviště se zabývá ochranou movitého kulturního dědictví v ČR, především sbírek muzejní povahy, a poskytuje i metodickou podporu v této oblasti. Možná jste o něm už slyšeli v souvislosti se záchranou vzácných předmětů z vyhořelého slovenského hradu Krásna Hôrka. Kolegové z MCK vám představí některé metody, které ve své praxi používají, např. termokameru nebo elektrolýzu.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého Zážitky

Technická herna v Technickém muzeu v Brně – experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj