ÚvodAktualityVzhůru dolů, do krasových jeskyní
Příroda

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

  • 18. srpna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Jeskyňářství je dnes možná jedním z posledních koníčků či povolání, kdy je ještě stále možné objevit nový kus světa, na kterém nikdo před vámi nestanul. U nás se to sice stává už jenom zřídka, protože naše jeskyně jsou velmi dobře zmapovány, ale stát se to může. Právě ta možnost neznámého, co se ukrývá ve tmě, tajemství prostor, o nichž nic nevíme, dělá z jeskyní vyhledávaný cíl výletů, jak rodin s dětmi, tak mladých. V jeskyni bydleli naši předkové a v jeskyni se ukrývají přírodní i naloupené poklady… Je to jeskyně, kterou popisuje Platón ve svém podobenství. Je kolem nich cosi, co nás přitahuje. Tak se nechte pozvat do těch nejkrásnějších z nich.

Za jeskyněmi a trilobity do Českého krasu

KoněpruskéČeský kras je zatím nejrozsáhlejší zmapovaný podzemní koridor u nás. Od Prahy je přitom vzdálen nějakých 20 kilometrů, takže Koněpruské jeskyně jsou ideálním tipem na výlet pro všechny z hlavního města a okolí, ale nejen ty. Jeskyně vznikly v devonu a jsou tvořeny v jednom z nejkvalitnějších vápenců na světě. Kromě krápníkové výzdoby mají také jednu raritu – penězokazeckou dílnu z 15. století, o které vám průvodci vše rádi prozradí. Navíc v okolí jeskyně jsou i četná naleziště zkamenělin a na jedno z nich vás dovede i naučná stezka přímo od jeskyně.

Za trilobity se pak vydejte do Skryjí a okolí. Naučná stezka Po stopě trilobita začíná u Památníku Joachima Barranda a na svých dvanácti zastávkách přibližuje mnohdy netradičním způsobem např. prostřednictvím komiksu zajímavosti zdejšího naleziště zkamenělin Skryjsko-týřovického kambria.
 

K nejhlubší propasti na Olomoucko

Zbrašovské jeskyněZbrašovské aragonitové jeskyně patří k evropským unikátům a určitě byste je neměli vynechat, pokud se chystáte do okolí Olomouce. Jeskyně jsou bohaté na minerální vody a se stabilními 14°C jsou nejteplejším krasovým útvarem u nás. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým.

Hranická propastNavíc jeskyní se nedaleko nalézá Hranická propast, jejíž hloubka se dnes uvádí 519,5 m. Dnes proto, že dna ještě nebylo dosaženo. Součástí propasti je i jeskyně nad hladinou vody, tzv. Suchá rotunda. Potápěči, kteří se vydali do hlubin jeskyně pod jezírkem, získali krásné záběry krápníkové výzdoby, především tzv. gejzírových krápníků, což jsou krápníky ve tvaru sopky s kráterem, ze kterého tryskala minerální voda v dobách největší vulkanické aktivity. Zbytek jeskyně, u které se předpokládá hloubka 700 – 800 metrů, na svůj objev teprve čeká pod vodou.
 

S armádou do jeskyně Výpustek

jeskyně výpustekDo jeskyně Výpustek chodili ve středověku mastičkáři, za druhé světové války zde byla protektorátní továrna na letecké motory a po válce zde sídlila naše armáda, která zde zřídila propracované velitelské pracoviště včetně chemické laboratoře. Právě poslední jmenovaná část historie je pro návštěvníky zajímavá, protože armáda svoje stanoviště opustila, a to se teď stalo součástí prohlídky jeskyně. To byste si neměli nechat ujít.

jeskyně výpustekV podzemních protorách jeskyně je instalována expozice, která na panelech a plastikách názorně ukazuje její dlouhou historii. S využitím "stroje času" – světelné show, se přenesete o asi 60 000 roků zpět do období, kdy jeskyni obývali jeskynní medvědi a lvi a postupně "kráčíte" jednotlivými etapami pozdějšího využití jeskyně lidmi, které názorně ukazují instalované předměty. Výklad je tedy obohacen názornými exponáty a představa o dávném období a celé historii jeskyně je pak dokanalá. Podobně jsou doplněny i expozice bývalého velitelského pracoviště naší armády, které je vestavěno do části podzemních prostor, o autentické předměty (chemická laboratoř, spojovací prostředky apod.).
 

Do Balcarky za nejbohatší výzdobou v Moravském krasu

Jeskyně BalcarkaBalcarka je nejbohatší na krápníkovou výzdobu z celého Moravského krasu (nebo alespoň z jeho přístupných jeskyní). Hlavní část prohlídkové trasy tvoří dvě Rotundy s barevnými sintrovými kaskádami, spadajícími ze stěn a bohatou krápníkovou výzdobou stropů, dále Velký dóm a Dóm zkázy, které vznikly řícením vodorovně uložených vrstev vápenců, pod jejichž troskami leží stará krápníková výzdoba. Velký dóm dlouhý téměř 70 m představuje druhou největší zpřístupněnou podzemní prostoru Moravského krasu.

V prostorách jeskynního muzea byla instalována expozice představující jeskyni Balcarku jako jeskyni lovců sobů a koní, generační zimoviště medvědic jeskynního medvěda a jeskyni medvíďat.


Člunem po podzemní řece Punkvě

Punkevní jeskyněAsi nejznámějšími u nás jsou Punkevní jeskyněMoravském krasu, u nichž leží legendární propast Macocha hluboká -138 m. Pokud jste zde ještě nebyli, určitě si udělejte čas a projeďte se na člunech podzemím, protože se jedná o jedinečný zážitek, na který budete zcela jistě vzpomínat i po letech.

Plavba je na jednom místě přerušena prohlídkou Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější podzemní prostory Moravského krasu. Po návštěvě jeskyní se můžete nechat lanovkou vyvézt k hornímu okraji propasti Macocha. Na Skalním Mlýně objevíte Dům přírody, kde se můžete seznámit s geologickou historií této oblasti, zdejší faunou a flórou.
 

Na Pomezí se rozpouští mramor

na pomezíZajímavým krasovým útvarem jsou i severomoravské jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách, které vznikly krystalizací vápence, čili rozpouštěním mramoru, a jsou největší svého druhu u nás. Typické pro tento druh jeskyní jsou kaskádovité krápníky, jež tvoří mohutné vápencové záclony.

Z dalších typických krasových jevů jsou zde tlakové obří hrnce, vyhloubené proudící a vířící vodou, nátekové útvary vytvářející kaskády, mohutné členité krápníky a tajemná jezírka. Stejně jako i v jiných jeskyních také zde přezimovávají stále vzácnější netopýři, s nimiž se tu můžete setkat.
 

Bez krápníků, zato s barevnými stěnami

chýnovská jeskyněChýnovská jeskyně byla vůbec prvním podzemním prostorem tohoto typu, který byl zpřístupněn veřejnosti. Nevyniká sice krápníkovou výzdobou, ale její tzv. oka, která jsou tvořena dvěma různými horninami, vytvářejí zcela unikátní podívanou. Na základě hydrogeologických a geofyzikálních výzkumů lze předpokládat, že systém je daleko rozsáhlejší, než jsou dosud objevené prostory.

Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy, kde se bílý, žlutý a hnědě zabarvený mramor střídá s tmavými vrstvami amfibolitů. Jeskyně patří k nejchladnějším u nás, nejnižší teploty jsou zde až 5 °C, takže se před návštěvou pořádně oblečte.
 

Za vínem a do jeskyně

na turolduAž pojedete do vinného sklípku do okolí Mikulova, nezapomeňte, že i zde můžete navštívit krasovou jeskyni. Na vrchu Turold, na kraji města, se nalézají jediné u nás zpřístupněné jeskyně v jurském vápenci. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Zpřístupněn je i tzv. Jezerní dóm – část jeskyně, v níž se nachází jezírko se smaragdově zbarvenou vodou. Jezerní dóm je ze zpřístupněné části největším prostorem podzemního komplexu. Jeho délka dosahuje 30 metrů a šířka 17 metrů. Vedle jezírka můžete obdivovat jeskynní výzdobu, která vznikala chemickým rozpouštěním. Jedná se o jakousi "kamennou pěnu", ve které jsou krystalky kalcitu.


Za dolomitovými jezery do podzemí

Bozkovské dolomitovéNejvětší dolomitová jezera se u nás nalézají v podzemí. Teplota vody v nich je 8°C a vlhkost vzduchu v podzemí okolo 100 %. Toto netradiční klima můžete zažít v Bozkovských jeskyních, které tvoří dva nezávislé systémy propojené umělou štolou.

Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti. Velkolepá podívaná na jedinečný Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně, je nám jakousi odměnou na závěr. Úžas a odraz jezera v paměti si návštěvníci Bozkovských dolomitových jeskyní odnášejí jako cenný suvenýr.
 

Dvoje jeskyně na jednom místě? Najdete je v okolí Litovle!

Mladečské jeskyněJavoříčské a Mladečské jeskyně najdete nedaleko Litovle. Jedny jsou plné podzemních dómů a propastí, druhé vynikají překrásnou krápníkovou výzdobou. Obojí můžete při pečlivém plánování stihnout i za jeden den! Mladečské jeskyně se nachází v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Jeskyně sloužila jako rituální pohřebiště kromaňonskkého člověka období středního paleolitu, z doby před více než 31 000 lety. Zároveň je nejsevernějším sídlištěm moderních lidí rodu Homo sapiens sapiens v Evropě.

Javoříčské jeskyněPodzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. jeskynní systém je dlouhý téměř 6 kilometrů, z toho 790 metrů je zpřístupněno veřejnosti. Podzemní prostory mají velmi rozmanitou krápníkovou výzdobu od nejjemnějších brček až po několik metrů dlouhé stalaktity, stalagmity a mohutné sintrové kupy. V hojné míře jsou tu také excentrické krápníky rostoucí proti zákonům gravitace.
Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody Příroda

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor Příroda

Jeskyně Na Pomezí – mramorová perla Rychlebských hor

Jeskyně Na Pomezí se nacházejí v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka Příroda

Zbrašovské aragonitové jeskyně – podzemí, kde čaruje kyselka

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem Příroda

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu je jedinou zpřístupněnou jeskyní v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn Příroda

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka Příroda

Mladečské jeskyně – rituální pohřebiště kromaňonského člověka

Rádi byste se v létě ochladili a nevíte, jak na to? Vydejte se poznat krásu jeskynního systému nedaleko Litovle, kde se nachází Mladečské jeskyně.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa Příroda

Hranická propast – nejhlubší zatopená propast světa

Nejhlubší propast v České republice a nejhlubší zatopená propast světa. Zdá se, jako by snad ani neměla dno. Všechny pokusy o jeho naměření zatím selhaly. Posledním ověřeným údajem je 519,5 metrů, odborníci ale odhadují, že se může vyhoupnout až na úctyhodných 1000 metrů.

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích Příroda

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích

Naučná stezka Po stopě trilobita začíná ve Skryjích u Památníku Joachima Barranda a na svých dvanácti zastávkách přibližuje mnohdy netradičním způsobem např. prostřednictvím komiksu zajímavosti zdejšího naleziště zkamenělin Skryjsko-týřovického kambria. Je na ní i spousta herních prvků.

Nejdelší podzemní vodní tok v České republice – Punkva v Moravském krasu

Nejdelší podzemní vodní tok v České republice – Punkva v Moravském krasu

Nejdelším podzemním vodním tokem v Česku je Punkva a její zdrojnice v soustavě Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Protéká Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a Sloupským koridorem Amatérské jeskyně do propasti Macocha.

Nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě – Moravský kras

Nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě – Moravský kras

Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v Česku a patří také mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj