ÚvodAktualityČertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu
Kultura

Čertí brko, Broučci nebo Titanic: šest tipů kam s dětmi na výstavu

  • 14. prosince 2018
Vánoce sice klepou na dveře, ale neznamená to, že v prosinci se nedá dělat nic jiného než procházet vánočně vyzdobenými ulicemi a od stánku ke stánku na adventních trzích. Zkuste se s dětmi vypravit na některou z výstav, na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu!

Čertí brko u Kampy

Čertí brkoAž do neděle 6. ledna 2019 je v poslední místnosti expozice Muzea Karla Zemana na rozhraní Kampy a Malé Strany k vidění unikátní výstava kostýmů a rekvizit z nové české pohádky Čertí brko! Umožní vám nahlédnout do zákulisí natáčení, z blízka si prohlédnout originální filmové rekvizity a kostýmy a vyfotografovat se ve filmové stojně s hlavními postavami filmu.

Konečně si budete moct v klidu prohlédnout legendární fofrnec, rukcuk nebo čertivizor a přijít na kloub jejich čarovným silám. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 19 hodin, zavřeno je 24. až 25. 12. a 31. 12. až 1. 1. Vstupné stojí 250 korun pro dospělé a 160 Kč pro děti.
 

Do Zlína na výstavu Orbis Pictus Play

Orbis Pictus PlayUnikátní výstava Orbis Pictus Play ve Zlíně nabízí dětem i dospělým soubor více než 60 interaktivních objektů, které rozvíjejí imaginaci a fantazii. Inspirací pro putovní výstavu, která v různých obměnách projela už celý svět, se stala kniha Labyrint světa a ráj srdce Jana Amose Komenského, autorem umělecké koncepce je zlínský rodák a výtvarník Petr Nikl s dalšími autory.

Výstava je až do konce prosince 2018 k vidění v prostorách zlínského zámku; otevřeno je denně kromě pondělí, základní vstupné stojí 119 Kč, snížené 59 Kč a rodinné 199 Kč.
 

Broučci v zámeckém areálu Ctěnice

Broučci CtěniceVýstava milých, půvabných loutek z večerníčků Broučci, Neználkovy příhody a Dobrodružství Čokoládového panáčka, kresby, náčrty, kalendářové loutky, pracovní fotografie a textové informace připomínají genialitu kreslíře a výtvarníka Zdeňka Podhůrského. Vystaveny jsou i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí, nechybí Hanibal, obr Goliáš a jeho nepatrný přemožitel David a další bájné postavičky. Výstavu doplňuje výtvarná a loutkářská dílna.

Broučky a další loutkové postavičky si prohlédnete od 10 do 18 hodin v Zámeckém areálu Ctěnice. Otevřeno je denně mimo pondělí a vstupné stojí 100 korun, děti platí polovic. Broučci budou na zámku až do 3. března 2019.
 

Na Titanic do Brna

TitanicVýstava Titanic na brněnském výstavišti představuje několik stovek originálních exponátů, které byly vytaženy ze dna oceánu. Dále se pak projdete skutečnými kajutami, salonky i částí strojovny lodi. Zajímavý bude také dotek ledovce či možnost vyfotografování se na přídi lodi. Pro děti je připravena „Dobrodružná cesta za pokladem oceánu“. Navíc děti dostanou hrací kartu plnou zábavných obrázků, omalovánek a tajenek. Hravou formou se tak dovědí spoustu informací nejen o Titaniku.

Atmosféru Titaniku dokonale přiblíží nejen věrné rekonstrukce kajut i francouzské kavárny, ale také bezpečnostní dveře, telegraf a část kotelny. Život na Titaniku poznáte z originálních artefaktů jako je porcelán, nábytek a osobní předměty cestujících - šperky, kabelky, parfémy a oblečení. Na palubu Titanicu můžete přijít denně (mimo 24, 25 a 1.1.) od 9 do 20 hodin, vstupné stojí 350 korun, pro děti 300 Kč. Za vidění rozhodně stojí i model Titanicu z ledu, která je od pátku 14. prosince k vidění na Moravském náměstí.


Technické hračky v Ivančicích

Technické hračkyMuzeum Brněnska v Ivančicích zve na krásnou výstavu s názvem "Technické hračky 1880–1980".  Uvidíte zde nejen hračky pro chlapce – autíčka, vláčky, lodičky, vesmírná vozidla, ale i pro děvčata – šicí stroje, pračky, vysavače a jiné. Nechybí zde ani telefony, hrací mlýnky a skříňky, gramofon, kolotoče či větší hračky, které jsou zastoupeny šlapacím autíčkem a drezínou. Prostor je věnován také optickým hračkám, parním strojům a stavebnicím, mezi nimiž nechybí ani legendární Merkur.

Výstava zajisté zaujme nejen děti, které mohou zjistit, s jakými hračkami si hrávali jejich rodiče a prarodiče, ale určitě i dospělé návštěvníky, kteří zde mohou objevit hračky, jež jsou jim důvěrně známé z jejich vlastního dětství. Muzeum je otevřené denně mimo pondělí od 9 do 16 (v neděli 13 – 17, ve středu od 9 do 17), vstupné stojí 20 korun.
 

Josef Lada a jeho svět v Kolíně

Kostýmy LadaRegionální muzeum v Kolíně srdečně zve na výstavu Josef Lada jak ho neznáte, jež představí tohoto oblíbeného autora v jiných souvislostech, než bylo doposud běžné. Josef Lada byl známý spisovatel, malíř, ilustrátor a mimo to i proslulý karikaturista a divadelní výtvarník. Vedle toho je jeho výtvarné a literární dílo nerozlučně spjato s českým animovaným filmem, hranými pohádkami, které rozpohybovávají Ladovy hrdiny dodnes. 

Návštěvníci se tak mohou těšit na původní kostýmy z pohádky Hrátky s čertem zapůjčené Filmovými ateliéry Barrandov či na videoprojekci zapomenuté animované pohádky Čert a Káča, kde byl Lada výtvarníkem. Vystaveny budou oblíbené ilustrace Ladových hrdinů, které se staly předlohou pro ploškovou animaci. Pozornost přitáhnou i humorné karikatury a satiry či návrhy divadelních scén a kostýmů. Instalace oživují interaktivní prvky, stylizované filmové kulisy a rekvizity, které přiblíží ladovský svět malým návštěvníkům.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura