ÚvodAktualityDo ostravské zoo s dýněmi i za dýněmi
Příroda

Do ostravské zoo s dýněmi i za dýněmi

  • 19. října 2024
Urodilo se vám na zahrádce nebývalé množství dýní a nevíte co s ním? Ostravská zoologická zahrada se i v letošním roce obrátila na zahrádkáře a pěstitele, zda by zoo nevěnovali své přebytky dýní, cuket a dalších plodů tykvovitých rostlin. Získané plody pracovníci zoo využívají k výzdobě podzimního areálu a zejména jako krmivo pro zvířata. Dýně chutnají prasatům, opicím, hrochům a dalším zvířatům.
Každoroční výzva Zoo Ostrava směřuje na zahrádkáře a pěstitele zeleniny, kteří nevědí, co s přebytky dýní, cuket a dalších plodů tykvovitých rostlin. Chovatelé jimi zpestřují jídelníček svým svěřencům. Na dýních si tak v posledních týdnech pochutnávají prasata, některé druhy opic nebo hroši. Vydlabané dýně slouží také jako úkryt pro potravu například mangustám nebo kondorům. Zatímco pro mangusty se dýně stala okamžitě i zajímavou průlezkou, kondoři byli zprvu k novému prvku velmi nedůvěřiví.

Tykve zdobí rovněž podzimní areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Dýně se následně využijí při oslavách svátku Halloween. Letos se akce uskuteční v sobotu 2. listopadu 2024. Dopolední program bude zahrnovat mimo jiné dlabání dýní, vpodvečer pak projde potemnělým areálem lampionový průvod.
 
Kromě dýní a cuket přijímá Zoo Ostrava i další podzimní plody – šípky, jeřabiny a žaludy. V tomto případě se mohou zájemci zapojit do soutěže Šípkový podzim.
 
V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Ostrava se znovu otevírá – zve na komentované prohlídky i krmení

Zoo Ostrava se znovu otevírá – zve na komentované prohlídky i krmení

Ostravská zoologická zahrada po týdnu opět otevře své brány. V sobotu 21. září 2024 do ní už mohou zavítat návštěvníci. Pro seniory nad 60 let bude v rámci odloženého Dne pro seniory platit vstup zdarma, ostatní lidé svým vstupem podpoří zoo – vstupné je významnou složkou příjmů, které zajišťují provoz a údržbu celého areálu.

Další aktuality

Na hradech a zámcích je stále živo: zámecké vánoční prohlídky, které pohladí po duši

Hrady a zámky v adventním i vánočním čase nabízejí nevšední zážitky. Věděli byste například, jak trávily svátky šlechtické rodiny, co se servírovalo ke štědrovečerní večeři nebo co přinesl Ježíšek pod stromeček za první republiky? Někde vám nabídnou také zajímavý vánoční kvíz, jinde si můžete prohlédnout zámecké komnaty svým tempem bez průvodce. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky otevřených památek.
7. prosinec 2024 9:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Adventní vůně z tropů: v Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete pěstební skleník

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se návštěvníkům otevírají pěstební skleníky i v zimě! Milovníci exotických rostlin v nich naleznou bohatou kolekci tropických a subtropických rostlin z různých koutů světa. Přijít mohou o víkendech během adventu do 22. prosince a poté ještě po vánočních svátcích 27. a 30. prosince 2024.
6. prosinec 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Lysá hora: krátké i dlouhé výlety na horu po celý rok

Lysá hora je vidět z obrovské dálky; pro spoustu lidí z Ostravska a okolních regionů je trvalým lákadlem k výletu, a to po celý rok. Někteří se na vrchol a zpět dostanou za pár hodin, jiní si vyhradí čas na celý den. Kudy vedou obvyklé trasy, čím se liší a která místa stojí za vidění?
1. prosinec 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava pomůže s posílením divoké populace orla mořského ve Francii

Zoo Ostrava se zapojila do dalšího repatriačního projektu, tentokrát na posílení divoké populace orla mořského ve francouzské přírodě, kdy byli tito majestátní dravci v minulosti téměř vyhubeni. Do chovatelské základny projektu poskytla samici orla, jejíž potomci budou vypouštěni do přírody. Odchov orlů mořských není v zoologických zahradách běžný, v Zoo Ostrava se však daří. Od roku 2018 zde rodičovský pár úspěšně odchoval devět mláďat.
30. listopad 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Užijte si prohlídky pivovaru Radegast za svitu čelovek a se školou čepování

Příjemně hořké zpestření adventních dnů plných sladké chuti cukroví či svařeného vína nabízí pivovar Radegast v Nošovicích. V úterý 3., 10. a 17. prosince 2024 od 18 hodin jsou pro zájemce připraveny večerní prohlídky pivovaru za svitu čelovek s rozšířenou ochutnávkou piva Radegast Hutná 15 z Volby sládků a školou čepování.
29. listopad 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Vánoční vlaky v ostravsko-karvinském revíru: mikulášské a vánoční jízdy ve Slezsku

Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na víkendové jízdy speciálních mikulášských a vánočních vlaků, které pojedou po Ostravském železničním uzlu, mezi Českým Těšínem a Třincem, v Karviné i okolo Frýdku-Místku.
28. listopad 2024 11:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se každoročně otevírá návštěvníkům o víkendu, který je nejbližší svátku sv. Ondřeje (slaví 30. listopadu). U příležitosti Ondřejské pouti tuto tradici dodrží také letos! Vydejte se v neděli 1. prosince 2024 do Hukvald a užijte si pouťovou zábavu pod širým nebem.
26. listopad 2024 15:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.
24. listopad 2024 8:48
Památky, Moravskoslezský kraj