ÚvodAktualityNebyl to Temelín – první štěpná reakce proběhla v Dukovanech
Památky

Nebyl to Temelín – první štěpná reakce proběhla v Dukovanech

  • 12. února 2025
Dne 12. února 1985 přesně v 23:11 hodin došlo k historickému milníku v energetice Československa – v tento čas totiž spustili energetici připravovanou štěpnou řetězovou reakci v 1. bloku elektrárny Dukovany. Jednalo se významný krok, který posunul technickou vyspělost a energetickou soběstačnost naší republiky o mílový krok vpřed.
dukovanyJe 12. února 1985 a v reaktoru prvního bloku Dukovan se poprvé v historii České republiky (tehdejšího Československa) rozbíhá štěpná reakce. Vůbec poprvé v české jaderné elektrárně řízeně „rozděluje“ neutron jádro atomu uranu 235 a vzniká teplo.

Jak říká pamětník Miroslav Trnka, na okamžik zahájení štěpné reakce se nedá zapomenout. Tenkrát nastoupil do dukovanské elektrárny na noční směnu a po předchozí směně pokračoval jeho tým ve snižování koncentrace kyseliny borité. Reaktor začal zvyšovat výkon a obsluze elektrárny se povedlo dosáhnout tzv. minimálního kontrolovaného výkonu o několik hodin dřív, než bylo spočítané skupinou vědeckého spouštění. Dnes je aparatura citlivější, vše je přesnější, sledování dosahování hodnot je podpořeno i softwarem.

dukovanyReálně ještě nešlo 12. února 1985 o skutečné spuštění celé elektrárny, ale pouze reaktoru. Následovala řada testů a zkoušek. První elektřina začala z výrobního bloku proudit do přenosové sítě o několik měsíců později, a to 3. května 1985. A až po dalším šestiměsíčním období pak přešla první výrobní jednotka z takzvaného zkušebního do „ostrého“ nominálního provozu. V následujících dvou letech se k prvnímu dukovanskému bloku přidaly ještě tři další. Poslední dva bloky dokončili energetici dokonce neobvykle rychle, v období pouhých 12 měsíců.
 

Dvacet nebo šedesát let?

dukovanyOd prvního připojení do elektrizační soustavy dodaly „Dukovany“ do sítě více než 522 milionů megawatthodin elektrické energie. Toto množství by například pokrylo spotřebu celé České republiky na nejméně 8 let. Díky bezemisnímu provozu navíc nemuselo být do ovzduší vypuštěno 390 milionů tun oxidu uhličitého. Aktuálně přitom má tato jaderná elektrárna před sebou ještě nejméně 20 let provozu.

Všechny jaderné bloky se stále modernizují. A to nejen pro udržení nejvyšších bezpečnostních parametrů – v souladu se světovou praxí ji energetici chtějí provozovat nejméně šedesát let, a dívají se i za tento horizont. Podmínkou je ale jistota o stavu zařízení i plnění všech legislativních povinností, čemuž odpovídá i objem investic a údržby.
 

Dukovany ročně vyrobí přes 14 000 000 MWh

dukovanyVýstavba tehdy největší elektrárny u nás začala na pomezí jižní Moravy a Vysočiny už v roce 1978. Postupně zde vyrostly čtyři výrobní bloky, osm chladicích věží a desítky dalších budov. Obrys elektrárny se od dokončení posledního bloku zásadně nezměnil, a i po 40 letech provozu jde o silně modernizovanou a efektivní elektrárnu.

Ročně elektrárna vyrobí přes 14 000 000 MWh elektrické energie a společně s Jadernou elektrárnou Temelín dlouhodobě pokrývají přes 42 % spotřeby České republiky. Původně instalovaný výkon všech dukovanských bloků činil 1760 MWe. Díky využití projektových rezerv a modernizacím energetici ale jejich výkon výrazně zvýšili. Po ukončení aktuálně probíhající odstávky 4. výrobního bloku bude i výkon na tomto bloku zvýšen, podobně jako na třech předchozích, o přibližně 12 MWe na 512 MWe. Celkem tedy dosáhne elektrárna dosažitelného výkonu 2048 MW.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany Zážitky

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany Příroda

Jaderná vinice u elektrárny Dukovany

Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ.

Další aktuality

Zoo Jihlava zpřísňuje opatření proti nákaze zvířat avšak zve na Den Ptactva

Jako každý rok pořádá jihlavská zoo Oslavy Dne Ptactva, které letos připadnou na sobotu 5. dubna. Pro všechny návštěvníky bude od 10:00 do 15:00 hodin připraven pestrý program v areálu zoo pod záštitou ČSOP – Jihlava, ptačí kvíz, výroba ptačích budek, ptačí hry a úkoly a další zajímavé aktivity. Zároveň Zoo Jihlava zpřísňuje opatření kvůli nebezpečí SLAK.
4. duben 2025 15:00
Příroda, Kraj Vysočina

Do zámku v Náměšti za hrabětem Haugwitzem i do Královského apartmá

Nová turistická sezóna klepe na dveře a zámek v Náměšti nad Oslavou je na ni skvěle připraven. Letos si zámek připravil pro své návštěvníky tři prohlídkové okruhy: Reprezentační prostory, Apartmán hraběte Haugwitze a Královský a dětský apartmán. Zámecké brány se letos poprvé otevřou 5. dubna 2025.
4. duben 2025 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Oslavte Den mrkve – upečte si mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Víte, že i mrkev má svůj svátek? Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Pokud máte rádi mrkev, je to i váš den. Vyzkoušejte nejen 4. dubna salát z mrkve nebo tradiční mrkvance. A na podzim si nenechte ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se také prodávat mrkvance, užijete si skvělé zážitky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné vítá návštěvníky z celé republiky tradičně na začátku září. Připraveny budou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.
3. duben 2025 15:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
2. duben 2025 11:05
Kultura, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
1. duben 2025 9:00
Příroda, Kraj Vysočina

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Letos uplyne přesně 126 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu, který se stal 29. března 1899 byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
28. březen 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zve na Světový den medvědů

Na jaře to v jihlavské zoo žije! Kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice v brzkém očekávání. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu se v neděli 23. 3. 2025 koná Světový den medvědů! Přijďte si jej užít do Zoo Jihlava!
22. březen 2025 17:00
Příroda, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, po trasách EuroVelo i k památkám UNESCO

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla!
20. březen 2025 9:00
Letní sporty, Kraj Vysočina