ÚvodAktualityVysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny
Zážitky

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

  • 29. března 2019
Rádi se touláte po filmových místech a vzpomínáte na pohádky, seriály a zahraniční filmy, které se tam natáčely? V tom případě se letos vaším zamilovaným místem stane Vysočina: už 1. dubna startuje zážitková turistická hra, která vám představí nejhezčí místa z filmů. Na výherce samozřejmě čekají zajímavé ceny!
Klapka, filmová Vysočina poprvé: tak se jmenuje zážitková hra, která odstartuje první dubnový den. Provede vás desítkami filmových míst na Vysočině a představí řadu slavných filmových hvězd. Kromě toho můžete na cestách plnit drobné úkoly a zaznamenávat je do Filmového pasu. Kdo navštíví více než půlku míst, kupon odešle organizátorům hry a zvítězí v říjnovém losování, získá hlavní cenu v podobě jedinečného zážitku spojeného s návštěvou filmových ateliérů. Připravená je i mobilní aplikace, se kterou si pořídíte originální filmový suvenýr z cest po Vysočině.

Vysočina ale nepatří jen filmům: pokud pojedete přes Bystřici nad Pernštejnem, zastavte se v novém parku miniatur. Zvolna se rozrůstá v parku v Lužánkách, poblíž Olšiakovy plastiky zubra a Pohádkové aleje. Přibližně třicet modelů hradů, klášterů a dalších památek postupně zaplní celé údolí potoka tak, aby připomínalo skutečné údolí řeky Svratky od Jimramova po Tišnov. Letos na vlastní oči uvidíte, jak se staví hrady Zubštejn nebo Pernštejn: jedno z nejoblíbenějších výletních míst v okolí má na délku měřit kolem osmi metrů!
 

Princezny, čerti a medvídek Kuky

Určitě si vzpomenete na legendární Postřižiny: točily se v Dalešicích na Třebíčsku v areálu tamního pivovaru a také v Počátkách. Jeden z domů se proměnil ve filmové kadeřnictví Dody Červinky, u bývalého hotelu na Palackého náměstí se pak točily záběry s Magdou Vášáryovou, která si vychutnávala půllitr točeného piva.

Nejmagičtějším filmařským místem Vysočiny je Telč: už v roce 1952 se tam točila Pyšná princezna, o pětadvacet let později pak pohádka Jak se budí princezny. Překrásné město s renesančním zámkem odhalíte i v pohádkách Z pekla štěstí a Kouzelný měšec nebo v komedii Bajkeři. Filmové štáby si oblíbily i hrad v Ledči nad Sázavou: objevil se například ve filmu Bídníci, kde si roli hlavní postavy Jeana Valjeana zahrál Gérard Depardieu, v pohádkách Čertí brko, Šťastný smolař a Anděl Páně 2.
Malebná krajina Žďárských vrchů kolem Sněžného a Samotína se stala kulisou pro pohádku Obušku, z pytle ven!, v krásné a čisté přírodě Vysočiny se natáčel i film Kuky se vrací. Růžový plyšový medvídek se zastavil v pohádkovém mechovém lese na vrchu Melechov nedaleko přírodní rezervace Stvořidla mezi Ledčí nad Sázavou a Světlou nad Sázavou.
 

Cesty za hvězdami

Spousty podrobností a informací nabízí tištěná brožura, která na vás čeká v informačních centrech. Jmenuje se jednoduše: Vysočina filmová. Kromě jednotlivých filmů a filmových hlášek v ní najdete i tipy na výlety a na několika stránkách se představí filmové osobnosti Vysočiny. Dozvíte se například, že nejslavnější představitel českých vodníků Josef Dvořák se narodil v Horní Cerekvi, že Iva Janžurová pochází z Žirovnice a v Jihlavě bývali doma herci Ondřej Vetchý a Martin Stránský. Dřevěná socha pána s buřinkou u autobusového nádraží v Třešti připomíná mima, herce a zdejšího rodáka Otto Šimánka alias Pana Tau, z Třebíče pak pocházejí Míla Myslíková, Miroslav Donutil či Oldřich Navrátil. Zapomenout nesmíme ani na Vydrýska, zvířecího hrdinu Večerníčku, který býval nejpopulárnějším obyvatelem Záchranné stanice v Pavlově.

Vysočina je také spojená se jmény herce a režiséra Oldřicha Lipského a jeho bratra, herce Lubomíra Lipského, kteří mají vlastní MÚZYum na hlavním náměstí v rodném Pelhřimově. Ve stejném městě stojí za vidění také Muzeum rekordů a kuriozit, v němž našla domov největší plyšová hračka, hlavní představitel filmu Jana Svěráka Kuky se vrací. Ručně šitý medvídek je čtyři metry vysoký, má rozpětí tlapek 3,5 metru, váží 25 kilo a jeho ušití trvalo necelé dva dny; svou premiéru si užil na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.
 

Víte, že…?

  • Sledujte kalendáře akcí na Vysočině, filmové téma se totiž promítne i v nich. Například Centrum dokumentárního filmu připravuje večerní filmová setkání v sále Edison v kině Dukla v Jihlavě. Ve středu 24. dubna se chystá setkání s filmovým architektem Janem Vlčkem, dvakrát nominovaným na Českého lva.
  • Jednou z novinek na Vysočině jsou pumptracky, zážitkové trasy pro cyklisty. Společně se singletracky je najdete ve sportovním areálu Vysočina Arena u Nového Města na Moravě.
  • Na hradě Roštejn zahájí letošní sezonu v sobotu 27. dubna Myslivecké odpoledne. Romantický lovecký hrádek v lesích nedaleko Telče totiž nabízí novou mysliveckou a loveckou expozici, v níž si ledacos vyzkoušíte na vlastní kůži. Zjistíte třeba to, jak těžká je lovecká puška, dalekohledem se podíváte do okolní krajiny a děti mohou prolézat zvětšeným modelem mraveniště.
  • Hrotovicích otevřeli muzeum, v němž si prohlédnete archeologické nálezy z regionu a seznámíte se s příběhem zaniklé osady Mstěnice. Součástí expozice jsou také obrazy místního rodáka, akademického malíře F. B. Zvěřiny, dílna výrobce stabilních motorů Jana Dolníka a interaktivní prvky, určené hlavně pro děti.
Pivovarská cyklotrasa Oslavany Letní sporty

Pivovarská cyklotrasa Oslavany

Okruhová tematická cyklostezka Pivovarská vede z Oslavanského zámeckého pivovaru k Dalešickému pivovaru filmových Postřin. Trasa je vhodná pro krosová a horská kola. Celá stezka měří cca 60 km.

Zámeček Karlštejn u Svratky Památky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou Zážitky

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Nebeské výlety na kole po Tišnovsku a na hrad Pernštejn Letní sporty

Nebeské výlety na kole po Tišnovsku a na hrad Pernštejn

Půjčte si kola a pojeďte Tišnovskem na nebeský výlet. Za dalekými výhledy, čarokrásnou přírodou, Portou coeli – Branou nebes. Za poklady v hlubinách země, drahými kameny, které ač pozemské, jsou přesto nebesky krásné. Navštivte bránu nebes – Portu coeli, jedinečný historický objekt.

Po naučných stezkách na hrad Pernštejn Příroda

Po naučných stezkách na hrad Pernštejn

Zavítejte do malebného městečka Nedvědice a jeho okolí, která jsou vyhledávaným místem pro svou pěknou přírodu, možnosti četných vycházek s překvapivými výhledy do údolí řeky Svratky, na hrad Pernštejn i samotnou Nedvědici.

Zřícenina hradu Zubštejn Památky

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem Letní sporty

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem

Cyklistika se na Bystřicku těší velké oblibě, především kvůli rozličným možnostem, kam se na kole vydat. Proto byla pro příznivce tohoto sportu naplánována síť cyklistických stezek, které provedou nadšené sportovce, ale i turisty a rodiny s dětmi, okolím Bystřice nad Pernštejnem.

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě Zážitky

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Z paluby lodě je Dalešická přehrada nejkrásnější. Na lodi se můžete plavit i s vašimi koly, bez problémů lze přepravit 20 kol, další pak podle aktuální obsazenosti. Zastavuje se v přístavišti Kramolín, Dalešice, autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín.

Středověké sklepy v Pivovaru Dalešice Zážitky

Středověké sklepy v Pivovaru Dalešice

Exkurze patří do jednoho ze tří prohlídkových okruhů v Pivovaru Dalešice. Exkurze vás zavede také do moderní výrobny.

Řeka Jihlava – od Jihlávky až k Novým Mlýnům Příroda

Řeka Jihlava – od Jihlávky až k Novým Mlýnům

Řeka Jihlava, která ústí do střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, pramení na Českomoravské vysočině u obce Jihlávka v kopcovitém terénu s výškou cca. 760 m n.m. Řeka je vhodná také pro vodáky.

Zámek Dalešice Památky

Zámek Dalešice

Zámek Dalešice se nachází v areálu bývalého kláštera v městyse Dalešice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě Příroda

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla Letní sporty

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Bystřický park miniatur Zážitky

Bystřický park miniatur

V Bystřici nad Pernštejnem vyrostla neobyčejná expozice modelů s názvem Bystřický park miniatur. Kolem místního potůčku vznikla kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou historických modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2025

24. 10.2. 11.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2025

29. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne na přelomu října a listopadu 2025. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

Další aktuality

Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla ke cti sv. Lucie a světelný průvod

Svatá Lucie, noci upije. Ačkoli tuto pranostiku o upíjení černé noci zná téměř každý, málokdo ví že je s tímto svátkem spojená řada lidových tradic. Jedna z nich byla spojená s latinským základem jména Lucie – lux, neboli světlo. V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře si lidé v pátek 13. prosince připomenou svatou Lucii průvodem se svíčkami. Program se uskuteční v areálu poutního kostela od 17 hodin. Světelný průvod, který se uskuteční v ambitech poutního kostela, bude zakončený mší svatou za doprovodu klášterní scholy.
8. prosinec 2024 16:08
Památky, Kraj Vysočina

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.
6. prosinec 2024 18:00
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si letošní vánoční trhy v Jihlavě

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Česka. V Jihlavě vánoční jarmark probíhá od 1. do 31. prosince 2024. Trhy na Masarykově náměstí budou všem návštěvníkům otevřeny od desáté do osmnácté hodiny a nabídnou bohatý program.
2. prosinec 2024 19:29
Kultura, Kraj Vysočina

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard, který získal čtyři další ocenění pro svá piva

Rodinný pivovar Bernard se stal pivovarem roku 2024. Titul získal od Sdružení přátel piva v soutěži vyhlašované pravidelně již od roku 1990. Pivovar také získal čtyři ocenění pro svá piva, z toho dvě první místa. Soutěž Pivovar roku, kterou pořádá Sdružení přátel piva, je jednou z nejstarších a nejprestižnějších u nás.
1. prosinec 2024 9:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Památky na Vysočině zvou na prohlídku i v zimě

Řada památek se na zimní sezónu ukládá k dlouhému spánku a až do jara zavírá své brány. Je ale i spousta těch, které jsou otevřeny celoročně a pro návštěvníky si v tomto období připravily celou řadu akcí. Naplánujte si výlet na Vysočinu, kde na vás čekají hrady, zámky a další kulturní památky, které nezavírají ani v zimě. Projít se můžete i krásnou a rozmanitou přírodou tohoto kraje.
30. listopad 2024 9:44
Památky, Kraj Vysočina

Jedinečné prohlídky zimní zoo s průvodcem zažijete v jihlavské zoo

Jedinečná vánoční prohlídka jihlavské zoo s průvodcem spojená se zábavným programem pro rodiny s dětmi bude probíhat 30. listopadu, 27. a 28. prosince 2024. Zimní zoo má svoje kouzlo! Už v sobotu 30. listopadu 2024 na vás čeká v Zoo Jihlava začátek adventu a Putování za betlémskou hvězdou. Jako bonus mají všechny děti v tematických kostýmech vstup za symbolickou 1 Kč.
30. listopad 2024 9:10
Příroda, Kraj Vysočina

Na třebíčském zámku si prohlídnete betlémy z nejrůznějších materiálů

Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí na třebíčském zámku, připravilo pro své návštěvníky tradiční výstavu betlémů nazvanou Třebíčské betlémy včera a dnes. Ta velkým i malým návštěvníkům nabízí pohled do současné betlemářské tvorby. Výstava trvá od 29. listopadu 2024 do 5. ledna 2025.
29. listopad 2024 6:13
Kultura, Kraj Vysočina

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina