ÚvodAktualityHej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

  • 9. prosince 2024
Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Českou mši vánoční můžete znát pod názvem Hej mistře, lidově se jí ale říká také Rybovka podle jejího autora Jana Jakuba Ryby. Je to psaná církevní skladba s ryze pastorálním rázem zasazená do českého prostředí, jež vypráví příběh o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů ke Kristovým jesličkám. Pro svoji srozumitelnost a radostnou svěží atmosféru je přístupná širokému obecenstvu a patří již tradičně k českým vánočním svátkům.
 

Rybova mše v kostele sv. Salvátora a Obecním domě

vánoce a hudbaČeská mše vánoční Jakuba Jana Ryby, ale i jiné skladby navodí tu správnou atmosféru ve vytápěném kostele U sv. Salvátora, kousek od Staroměstského náměstí. Tradiční vánoční hudba rozezní kostel 18. prosince v podání špičkových umělců souborů VOSK, Bubureza, Piccola orchestra a sólistů. Dalším koncertem U sv. Salvátora je Česká mše vánoční 26. prosince v podání Bohemian Symphony Orchestra Prague, sólistů Státní Opery Praha a pěveckého sboru Bohemian Choir Prague. Koncert se koná od 19:30 hodin.

Zaposlouchejte se do Rybovy České mše vánoční v podání FOK! Letos zazní Rybovo dílo v Obecním domě, a to 19. a 20. prosince 2024. Muzikanti letos navážou na loňské velmi úspěšné scénické provedení v režii Matěje Formana a přenesou jeho kouzelný svět loutek na velké pódium Smetanovy síně. Sváteční atmosféra je zaručena.
 

Rybovka na Hlaváku

Rybovka na HlavákuNeobyčejným zážitkem bude naopak "Rybovka na Hlaváku", tedy svérázný koncert na Hlavním nádraží v Praze – každý, kdo by si letos rád zahrál, zazpíval nebo jen poslechl Rybovu Českou mši vánoční, bude mít jedinečnou příležitost v pondělí 23. prosince 2024 od 13:00 do 14:30 na pražském hlavním nádraží. Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry. Dirigovat všechny příchozí muzikanty bude jako obvykle Lukáš Prchal. Koncert se bude konat v severní části nádraží.
 

Česká mše vánoční v Rožmitále pod Třemšínem

AndělTradiční provedení České mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby, který většinu života prožil právě v Rožmitálu pod Třemšínem, v podání zpěváků a hudebníků z Rožmitála a okolí se uskuteční na Štědrý den 24. prosince ve 22:00 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Na svátek sv. Štěpána 26. prosince zazní Rybova česká mše vánoční "Hej, mistře" od 17 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého Rožmitále beze mše svaté, jako duchovní koncert se zpěvem koled na závěr.


Jan Jakub Ryba na Kuksu, Svijanech a Svaté Hoře

Vánoční klavírVánoční Rybova mše rozezní 15. prosince kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu. Od 17:00 hodin uslyšíte Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové. Koledy zpívané hlasem operního pěvce Luďka Veleho v zámecké kapli zámku Svijany se budou konat ve středu 18. prosince. Zazní 10 nejznámějších koled a Rybova mše vánoční "Hej mistře" v krátkém 6minutovém provedení. Na Štědrý večer 24. prosince zazní Rybova Česká mše vánoční v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami v podání Svatohorského chrámového sboru. "Půlnoční" mše svatá začíná již tradičně v 16:00 hodin.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vánoční Rybova mše na Kuksu

13. 12.
Vánoční Rybova mše na Kuksu

Uslyšíte Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové.

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy Kultura

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitále pod Třemšínem je stále co vidět. Můžete navštívit Starý Rožmitál s farním kostelem, pamětní deskou a hrobem tvůrce České mše vánoční, skladatele Jakuba Jana Ryby. K vidění je i největší sbírka 300 ks vyřezávaných městských znaků a 220 ks šlechtických erbů v České republice – dílo řezbáře Václava Kotrbatého (1892 – 1967).

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Česká mše vánoční provází Vánoce od roku 1796, kdy poprvé zazněla při štědrovečerní bohoslužbě v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitálu pod Třemšínem. Za varhany tehdy usedl samotný autor Jakub Jan Ryba (26. října 1765, Přeštice – 8. dubna 1815, Voltuš), učitel a varhaník, autor téměř 1 400 duchovních a světských skladeb. Právě podle něj se také České mši vánoční říká Rybovka.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Rožmitál pod Třemšínem

Rožmitál pod Třemšínem

Město leží v jihozápadní části Brd na úpatí vrchu Třemšína (827 m). Měli byste navštívit kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, kde jako ředitel kůru a kantor působil J. J. Ryba, autor České mše vánoční, projít se alejí Johanky z Rožmitálu a nahlédnout také do rožmitálských muzeí.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura