ÚvodAktualityHistorickým městem roku se staly Boskovice
Památky

Historickým městem roku se staly Boskovice

  • 15. dubna 2022
Historickým městem roku 2021 se staly jihomoravské Boskovice. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 14. dubna 2022 na pražském Žofíně. Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Shodou okolností letos Boskovice oslaví 800 let od první písemné zmínky.
Město BoskoviceBoskovice, ze dvou stran sevřené vysokými kopci, leží kousek stranou od hlavní silnice z Brna do Svitav mezi  Boskovickou brázdou a Drahanskou vrchovinou se staly centrem turistiky a odpočinku – nejbližší okolí nabízí zajímavé možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku. V okolí města je řada značených turistických tras, které směřují do klidových zón Kunštátska s pískovcovou jeskyní v Rudce a není odtud daleko ani do severní části Moravského krasu se Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi.

Mezi nejvýznamější pamětihodnosti Boskovic patří zdejší zřícenina hradu ze 13. století, zámek Boskovice z let 1819-1826, kostel sv. Jakuba Staršího a soubor židovských památek: Větší synagoga z roku 1639, židovský hřbitov a jedna původní brána.

Město BoskoviceSoutěž o Historické město roku pořádají společně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Boskovice letos zvítězily nad všemi soupeři, mezi kterými byla například Kroměříž, ale také Prachatice, Frenštát pod Radhoštěm, Horažďovice, Hradec Králové, Kolín, Letohrad, Loket, Lipník nad Bečvou, Lomnice nad Popelkou, Praha 1, Telč a Žatec. Cenu ministra pro místní rozvoj a odměnu 100 000 korun dostala letos města Loket a Telč.
 

Boskovice letos slaví 800 let od první písemné zmínky

zámek BoskovicePrvní písemná zpráva o městě se datuje rokem 1222. V té době na místě dnešnéh centra města existovala osada s panským sídlem, o jehož podobě se nic nedochovalo. Hradu na kopci nad osadou byl vystavěn až na přelomu 13. a 14. století. V průběhu 16. století se v Boskovicích začali usazovat židé, jižně od náměstí vznikalo židovské ghetto, jedno z největších a nejvýznamnějších na Moravě, se třemi synagogami, slavnou ješivou, v níž působila řada významných rabínů, rituálními lázněmi a rozlehlým hřbitovem.

Místo nevyhovujícího hradu vznikla v podhradí postupně dvě nová panská sídla – nejprve barokní rezidence, později empírový zámek. V roce 1787 byly Boskovice povýšeny na město. Od poloviny 19. století se zde rozvíjel průmysl, zejména kovodělný, obuvnický, konfekční aj. Hnacím motorem zprůmyslnění byli zejména podnikatelé židovského původu. Za okupace v roce 1942 bylo židovské obyvatelstvo deportováno do koncentračních táborů; z pětistovky boskovických Židů jich přežilo pouhých čtrnáct.

Město BoskoviceOslavy významného kulatého výročí města jsou rozprostřeny do celého roku 2022, jejich nejdůležitější a nejhlavnější část je směřována na prázdniny. Dokument, ve kterém se zmiňuje existence Jimrama z Boskovic, byl vydán 26. srpna 1222, proto i hlavní oslava směře k tomuto datu. V létě se bude konat například výstava boskovických umělců a hlavní oslavy proběhnou v posledním prázdninovém týdnu od 19. do 28. srpna. Vrcholem by měl být koncert ostravské filharmonie s interpretací Smetanovy Mé vlasti. Proběhne také koncert Pražského výběru, baletní vystoupení nebo sraz rodáků.
Westernové městečko Boskovice Zážitky

Westernové městečko Boskovice

Atmosféra Westernového městečka v Boskovicích vás pohltí natolik, že zapomenete na shon všedních dnů. Velkolepé divadelní představení pod širým nebem Vinnetou vás vrátí do dětských let a vašim dětem připomene nadčasové hodnoty jako jsou odvaha, čest a pravé přátelství.

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy Památky

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Boskovice 2025 – festival pro židovskou čtvrť

10. 7.13. 7.
Boskovice 2025 – festival pro židovskou čtvrť

Již 33. ročník unikátního festivalu věnovaného zdejší židovské čtvrti. Festival je vyhlášený svou pohodovou atmosférou a ve čtyřech dnech opět přinese hudbu, výstavy, divadelní představení, filmy, autorská čtení a mnoho dalšího.

Židovský obecní dům v Boskovicích Památky

Židovský obecní dům v Boskovicích

Zrekonstruovaný dům na Bílkově ulici v minulosti sloužil jako židovský obecní dům či židovská škola, dnes v něm naleznete návštěvnické centrum, expozici o židovských čtvrtích v České republice i ukázku rabínského bytu a pekárny.

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice Příroda

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Možnost poznávání mnoha rodů a druhů rostlin přirozených porostů i cíleně provedených výsadeb cizokrajných listnatých i jehličnatých dřevin, travin, trvalek a dalších. Spojte příjemné s užitečným a navštivte Arboretum Šmelcovna, které je celoročně veřejnosti volně přístupné.

Muzeum Boskovicka – expozice v Hraběcí rezidenci Kultura

Muzeum Boskovicka – expozice v Hraběcí rezidenci

Muzeum Boskovicka se chlubí zmodernizovanou stálou expozici, do níž také přibyly nové a velmi cenné exponáty. Arakcí je napříkald torzo bezmála 350 let starého praporu šlechtického rodu Morkovských ze Zástřisl. Expozice se nachází v budově hraběcí rezidence z první třetiny 18. století.

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu Příroda

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu

Nad lesoparkem s jeskyní Blanických rytířů v Rudce stojí na kopci Milenka (579 m.n.m) Burianova rozhledna. Za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše i Pálavu. V areálu parku, který rozhlednu obklopuje, jsou vystavena díla ze sochařských sympozií.

Židovský hřbitov Boskovice Památky

Židovský hřbitov Boskovice

Židovský hřbitov se nachází na jihozápadním okraji města ve velmi členitém terénu. Svou celkovou rozlohou 14.528 m² se řadí k nejrozsáhlejším židovským hřbitovům v českých zemích.

Židovská márnice v Boskovicích Památky

Židovská márnice v Boskovicích

Jednoduchá stavba na židovském hřbitově v Boskovicích, znovu postavená z původních kamenů a cihel, sloužila pro takzvanou taháru neboli očistu. Nebožtíka zde připravili do rakve a pohřební bratrstvo u něj setrvalo do druhého dne, než jej uložili do země.

Drahanská vrchovina Příroda

Drahanská vrchovina

Drahanská vrchovina na sever od Brna je tvořena několika odlišnými typy krajin.

Naučné stezky Boskovicemi a okolím: Doubravský okruh Letní sporty

Naučné stezky Boskovicemi a okolím: Doubravský okruh

Trasa Doubravského okruhu vede po modro – žluto – červené turistické trase. Celý okruh měří něco málo přes 7 km a jedná se o méně náročnou trasu s menšími výškovými rozdíly. Vede ze středu města na kopec Doubrava a zpět.

Bonsai zahrada v Boskovicích Příroda

Bonsai zahrada v Boskovicích

Velký výběr venkovních bonsají v různých stupních jejich vývoje. Osobní přístup, rady v pěstování a tvarování venkovních bonsají.

Synagoga maior Boskovice  Památky

Synagoga maior Boskovice

Dnes jediná zachovaná synagoga v boskovickém židovském městě. Její základní část (předsíň, hlavní sál a ženská galerie v 1.patře) pochází z roku 1639, kdy ji židovské obci postavil původem italský stavitel Silvestr Fiota z Chiavenny, tehdy boskovický měšťan.

Jeskyně blanických rytířů v Rudce Příroda

Jeskyně blanických rytířů v Rudce

Unikátní pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů. Tvůrcem tohoto uměleckého díla byl sochař – samouk Stanislav Rolínek.

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu Památky

Hrad Boskovice – rozsáhlá zřícenina původně gotického hradu

Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu. Od roku 1975 probíhá na hradu postupná rekonstrukce, jejímž výsledkem je zpřístupnění velké části hradní zříceniny.

Židovské památky v Boskovicích Památky

Židovské památky v Boskovicích

Uzavřené židovské město vzniklo až po roce 1727. Návštěvníci dnes v Boskovicích mohou využít prohlídkových okruhů židovskou čtvrtí s průvodcem, které jim představují historii a život židů na Boskovicku včetně návštěvy židovských památek.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj