Horažďovice

Zámek s nevšedním muzeem, kostel sv. Petra a Pavla, pás středověkých hradeb s Pražskou a Prachatickou bránou a aqauapark – to je jen malý výběr z toho, co nabízejí Horažďovice. Díky řece Otavě je město oblíbenou zastávkou vodáků, místní zvláštností pak byl chov perlorodek v jednom z říčních ramen.

Hry a řemesla v horažďovickém zámku

Chov perlorodek a historii otavských perel dokumentuje v jedné z expozic Městské muzeum, sídlící v horažďovickém zámeckém areálu.

Můžete si také projít historickými interiéry a v interaktivní dílně si na vlastní kůži vyzkoušet některé z dávných řemesel či rukodělných technik. Pod dohledem lektorů a po názorném vysvětlení vás čeká třeba paličkování krajek, vyřezávání lžiček z připravených polotovarů, předení na kolovrátku nebo tkaní na tkalcovském stavu.
 

Ochutnejte nejlepší kaši podle krále Kaše

Každoročně v červnu se v Horažďovicích konají Slavnosti Kaše. Neobvyklý název vás vrátí do 14. století, kdy se město se odmítlo podrobit královskému majestátu a panovník Rudolf Habsburský, pro střídmost v jídle a vleklé trávicí neduhy přezdívaný král Kaše, to horažďovickým měšťanům přijel vytmavit osobně. Pro obě strany dopadl konflikt špatně – král zemřel 4. července 1307 na úplavici a Horažďovice se nakonec po ročním odolávání vzdaly. Slavnost provází řemeslné trhy, kašová bitva a soutěže.
 

Koupání, hradní zříceniny a řeka

Během posledních let víc než muzeum či kostel Horažďovice proslavil krytý aquapark. V okolí můžete navštívit také zříceninu hradu Prácheň, hrad Rabí či muzeum mapující vývoj mlynářského řemesla v Rosenauerově mlýně; nese jméno původního majitele Josefa Rosenauera, tvůrce důmyslných vodních děl, Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Od jara do zimy je oblíbeným místem výletů také řeka Otava, zejména úsek ze Sušice do Písku, který zvládnou i úplní začátečníci.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Horažďovice

Aquapark Horažďovice – odpočinek i aktivní vyžití na jednom místě

Zmoženým svalům přijde vhod vířivka a teplé masážní proudy, ti aktivnější si mohou zaplavat v bazénu, vyzkoušet tobogán dlouhý 62 m, dětský bazének s 2 skluzavkami, masážními tryskami pro děti a pirátskou loď, perličkovou lázeň nebo divokou řeku, vzduchový rošt a protiproud.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka, u lesa parkoviště není.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Horažďovicích

Kostel svatého Petra a Pavla byl založen současně s městem Horažďovice. Dokončen byl v první polovině 14. století. Gotická socha Madony na hlavním oltáři pochází z období kolem roku 1500.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezonními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Městské opevnění v Horažďovicích

Město Horažďovice bylo obehnáno hradbami již v polovině 13. století.Vstup do města umožňovaly tři brány a jedna branka. Z hradeb se dochovala východní strana s poloválcovou věží, v severovýchodním ohybu dvojboce uzavřená bašta.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Horažďovice

Tábořiště Velké Hydčice

Sjíždíte řeku Otavu nebo jen tak cestujete po Šumavě a chtěli byste přenocovat v kouzelném zákoutí přímo u řeky Otavy? K tomuto účelu Vám nabízíme veřejné prostranství – Kemp ve Velkých Hydčicích, které spravuje Sbor dobrovolných hasičů Velké Hydčice.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Rosenauerův mlýn u Horažďovic – kempování s možností prohlídky muzea

Jste-li příznivci táboření v krásné přírodě, jistě oceníte služby a prostor pro kempování Rosenauerův mlýn u Horažďovic. K nám se dostanete snadno po vodě, pěšky, autem nebo autobusem, navíc s možností prohlídky unikátního muzea mlynářství.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Vodácký kemp Horažďovice – Lipky

Kemp se nachází na řece Otavě ve městě Horažďovice v areálu fotbalového stadionu.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pošumaví


Objevte tiché kouzlo zimních prohlídek Rabí a Kašperku

Užijte si Vánoce netradičně – do tajemství středověkých Vánoc vás vtáhnou netradiční zimní prohlídky na hradě Rabí před Vánoci anebo na hradě Kašperku po Vánocích, kdy se jeho dveře otevřou všem milovníkům historie a ukáží jim, jak se slavily svátky vánoční ve středověku.

Po stopách šlechtických rodů: výlet na Švihov a Rabí za panem Půtou Švihovským z Rýzmberka

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.
Švihov a Rabí, Výlety s příběhem

Výlet na Šumavu – originální skleněné sochy Vladimíry Tesařové

Obří skleněný oltář a pulpit z lesního skla, originální přírodní růženec se skleněnou studánkou, socha Krista, korunovaného ostnatým drátem z někdejší železné opony, svatý Jan, který jednou tváří zdraví kolemjdoucí a druhou kyne vodákům – to všechno jsou díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové. Víte, kde je uvidíte na vlastní oči?
Dobrá Voda u Hartmanic, Cesty krajinou

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.
Velhartice, Cesty krajinou