ÚvodAktualityHrad Kámen zve na adventní prohlídky, poté se na čtyři roky uzavře
Památky

Hrad Kámen zve na adventní prohlídky, poté se na čtyři roky uzavře

  • 30. listopadu 2022
Hrad Kámen nedaleko Pelhřimova čeká dlouhá rekonstrukce s razantní změnou expozic. Ta měla původně probíhat už vloni, ovšem nakonec se správa hradu rozhodla termín posunout. Návštěvníkům je hrad ještě otevřen během adventních prohlídek do 18. prosince 2022, poté se na čtyři roky zcela uzavře kvůli úplné rekonstrukci.

Prožijte advent na hradě Kámen

hrad kámenO adventních víkendech od 26. listopadu do 18. prosince 2022 jste srdečně zváni na speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených interiérech hradu Kámen, kde si připomenete historii adventu a Vánoc, lidové zvyky a tradice. Adventní prohlídky hradu začínají každou celou hodinu – v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Prohlídky v kapli Panny Marie Bolestné budou probíhat v 11:15, 13:15 a 15:15 hodin. Dále se můžete těšit na zdobení perníčků, vánoční hradní punč, betlémy, tematický kvíz a výstavu výrobků dětí z Mateřské školy Kámen. Vstupné pro celý hrad (trasa A+B) je za 130 Kč, senioři a studenti zaplatí 90 Kč, rodinné stupné je 320 Kč. Děti do 6 let a ZTP mají prohlídku zdarma. Vstup pouze do kaple (trasa C) je za 70 Kč a okruh hrad a kaple (trasa A+B+C) stojí 150 Kč pro dospělé, zlevněné je za 110 Kč a rodinné stojí 390 Kč.


Zevrubná rekonstrukce hradu až do roku 2026

Hrad KámenOprava hradu KámenPelhřimova bude probíhat kvůli bezpečnosti za úplné uzavírky hradu. Práce by měly začít ještě v prosinci letošního roku a hotovo by mělo být do konce roku 2026. Stavební práce byly oproti původnímu záměru odloženy nejen kvůli koronaviru a novým normám na pokládku elektických rozvodů, ale také díky archeologickému průzkumu, který přinesl nečekaný objev – archeologové totiž v místech, kde mělo být podle historických údajů pouze skalní podloží, nalezli středověkou studnu plnou vody. Díky tomu musel být přepracován nový projekt návštěvnického centra. Starobylou studnu chce správa hradu využít pro zalévání hradního parku. Architekti měli za úkol vymyslet i to, jak by se studna pohledově zpřístupnila návštěvníkům. Jednou z možností je prosklený průhled na studnu z kavárny nového centra.
 

Motorky v moderní expozici a zcela nová návštěvnická trasa

Hrad KámenVýstavba návštěvnického centra je jednou ze zásadních novinek, které rekonstrukce hradu přinese. Další změnou budou nové a moderní expozice. Unikátní výstava motocyklů však bude zachována. Nově jim bude věnováno celé severní a východní křídlo hradu. Jednotlivé místnosti mají poskytnout moderní zázemí prototypům, raritám, zachráněné kráse nebo sportovním motocyklům. Na plánu je také vznik úplně nového prohlídkového okruhu, který zavede turisty do kaple Panny Marie Bolestné, jejíž rekonstrukce začala již v roce 2019. Pokud vše půjde podle plánu, první návštěvníci by mohli nové expozice i návštěvnické centrum spatřit v sezóně 2026.
Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu Památky

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.

Geopark Vysočina Příroda

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Další aktuality

Plavby na Dalešické přehradě: užijte si léto z paluby lodi Horácko

Přijít se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která křižuje Dalešickou přehradu na Třebíčsku. Zastavuje na pěti zastávkách – Kramolín, Dalešice, Kemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. Zkrátka nepřijdou ani cyklisté, kteří si mohou vzít na loď svá kola.
15. červen 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Jemnice zažije opět historické slavnosti Barchan

Míst, kde se můžete zblízka podívat na historické slavnosti, bitvy, poutě a festivaly nabízí portál Kudy z nudy celou řadu. Někde se bude bojovat za spravedlnost a čest, jinde za slávu nebo lásku, další bitvy zase připomenou historické události ze středověku, z časů Velkomoravské říše anebo z dob před sto lety. Znáte ale Jemnici na Vysočině?
10. červen 2024 14:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina: zoo i aquapark v Jihlavě

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě, jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Především v létě můžete zavítat do westernového areálu v Šiklandu. Navíc Vysočina nabízí spoustu krásných měst, hradů a zámků, kde se točila řada oblíbených pohádek.
6. červen 2024 14:25
Zážitky, Kraj Vysočina

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v kraji Vysočina

Plánujete rodinnou dovolenou na Vysočině? Vysočina je ideálním místem pro strávení víkendu nebo dovolené s dětmi. Máme pro vás přehled míst, kde se ratolesti zabaví natolik, aby si rodiče pobyt dostatečně mohli užít a odpočinout si. Inspirujte se našimi tipy, které jsou ušity rodinám s dětmi přesně na míru! Skvělý den si užijete v některých ze zoologických zahrad či zooparků, venkovských farem, pohádkových expozicích, projížďkou na koni nebo výletním vláčkem. Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:41
Zážitky, Kraj Vysočina

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
23. květen 2024 6:48
Zážitky, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 24. do 26. května 2024. Do třídenního programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
9. květen 2024 10:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Vysočině

Vysočina vypadá jako idylický obraz venkova: oblé kopce, hluboké lesy, rozlehlé louky, rybníky, zatopené lomy a cesty lemované alejemi. Pokud si zrovna chcete užít krásnou dovolenou s kempováním, inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy na příjemné kempy. Stačí si vybrat, kde si postavíte stan či zaparkujete karavan. V nabídce jsou i místa, které disponují chatkami.
30. duben 2024 13:15
Ubytování, Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
21. duben 2024 12:01
Památky, Kraj Vysočina