ÚvodAktualityHukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku
Památky

Hukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku

  • 4. června 2015
Na hrad Hukvaldy se můžete vypravit až do konce října každý den mimo pondělí, ale nejlepší je výlet v době, kdy se tu něco děje. Bitvy o hrad střídají poutě, komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel. Vybrat si nejlepší akci, šitou právě pro vás, vám pomůže portál Kudy z nudy.
Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se přímo nabízí jako cíl pěkného výletu, pokud se chystáte strávit dovolenou v Beskydech anebo ve Štramberku, Kopřivnici, Frýdku-Místku nebo Novém Jičíně.

Odnikud to na Hukvaldy není nijak daleko a děti navíc můžete nalákat povídačkou, že hrad založily víly.


 

Komedianti, rytíři a řemeslníci

Nepřemýšlejte o tom, k čemu by byl vílám hrad – zkrátka Hukvaldy podle lidové tradice získaly své jméno podle zvláštního druhu místních víl, kterým se říkalo húkalky a jejichž houkání a pokřikování děsilo noční chodce. Skutečnost je mnohem prostší, jméno hradu se dá vystopovat v názvu německých hrabat z Hückeswagen, kteří jsou považováni za zakladatele hradu.

Ať už budete věřit pověstem nebo odborníkům, jisté je, že Hukvaldy patří k největším hradům na Moravě a každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí. Tou nejbližší je vystoupení žonglérů a kejklířů Komedianti na káře, které se koná v sobotu 6. června a těšit se můžete na rytířské povídání o princi Bajajovi. O týden později, v sobotu 13. června, Hukvaldy hostí dobový, zábavně naučný program Jak se žilo a jak bylo, při němž poznáte život našich předků ve 14. století. K vidění bude výcvikový tábor, ukázky historických řemesel nebo přehlídka střelných a palných zbraní, ochutnáte také jídla z polní kuchyně a užijete si společný program několika šermířských a rytířských skupin.
 

Dobytí hradu Hukvaldy

Rytířům bude hrad patřit také v létě, a to v pondělí 6. července při akci Rytíři na hradě, kdy Hukvaldy zaplní udatní bojovníci a krásné dámy. Těšit se můžete na rytířské souboje, dobový tábor rytířů a nejrůznější historické kratochvíle. Dobrodružnější povahy si pak užijí Dobývání hradu Hukvaldy, největší akci sezony, která vypukne v sobotu 25. července. V pořadí už devátá bitva, jíž se každoročně účastní přibližně 100 rytířů, se odehraje ve třech fázích, v 11.00, ve 14.00 a v 16.30 hodin. Mezitím bude k tanci i poslechu hrát středověká hudba, prohlédnete si dobová vojenská ležení a pochutnáte si na nejrůznějších laskominách, dobových i ryze současných.
 

Janáčkova hudba na hradě

Vedle bitvy patří každý rok mezi nejnavštěvovanější akce na Hukvaldech festival vážné hudby Janáčkovy Hukvaldy. 22. ročník začne 27. června a potrvá do 12. července. Nabídne sérii atraktivních koncertních vystoupení pod širým nebem, v hradním areálu a také dvě opery, Příhody lišky Bystroušky, které přiveze Operní studio Fakulty umění Ostravské univerzity, a úspěšnou inscenaci Její pastorkyňa v podání souboru opery Slezského divadla v Opavě. Tradičním hostem festivalu bude Janáčkova filharmonie Ostrava, v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku vystoupí soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Slavnostní finále festivalu se bude konat 12. července v sále Základní školy Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově, k prohlídce zve rovněž Památník Leoše Janáčka.
 

Bubáci na hradě

Mezi hodnými i zlobivými dětmi je oblíbenou akcí Strašidelná noc, večerní sjezd strašidel, bubáků a dalších bytostí, spojený s prohlídkou katovny. Letos se uskuteční dvakrát, a to v sobotu 18. července a v sobotu 22. srpna.

sobotu 8. srpna můžete z hradu Hukvaldy pozorovat hvězdy, a to s odborným výkladem. Letní večer ve středověkém ladění nabídne také rytířská vystoupení, ohňovou show, dobovou hudbu a dobré jídlo a pití. O týden později, v sobotu 15. srpna si v hradních kulisách můžete vychutnat tři představení divadla Bez střechy, a to černou komedii z prostředí středověké mučírny, tragikomický příběh inspirovaný klasickou Comedie dell´Arte a nakonec akční tragikomedii o tom, že i když někdo nosí lidské šaty, nemusí být člověkem.
 

Za liškou Bystrouškou do obory

Místem, které s dětmi rozhodně nesmíte minout, je památník slavné lišky Bystrouškyhukvaldské oboře, která obepíná hradní vrch. Její oblýskaný čenich, tlapky a špička ocasu svědčí o tom, že si ji s láskou pohladí téměř každý kolemjdoucí. Cestou objevíte také místní raritu, skupinu několika buků lesních s mimořádně vyvinutými kořeny, a také místa s neobvyklými výhledy na hrad. Za vidění stojí také skleník Tropic Hukvaldy s množstvím tropických rostlin a exotických zvířat, galerie motýlů a brouků Exotic anebo Muzeum cínu.
Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Jantarová stezka na Moravě – trasa EuroVelo 9 Příroda

Jantarová stezka na Moravě – trasa EuroVelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj