ÚvodAktualityHukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku
Památky

Hukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku

  • 4. června 2015
Na hrad Hukvaldy se můžete vypravit až do konce října každý den mimo pondělí, ale nejlepší je výlet v době, kdy se tu něco děje. Bitvy o hrad střídají poutě, komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel. Vybrat si nejlepší akci, šitou právě pro vás, vám pomůže portál Kudy z nudy.
Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se přímo nabízí jako cíl pěkného výletu, pokud se chystáte strávit dovolenou v Beskydech anebo ve Štramberku, Kopřivnici, Frýdku-Místku nebo Novém Jičíně.

Odnikud to na Hukvaldy není nijak daleko a děti navíc můžete nalákat povídačkou, že hrad založily víly.


 

Komedianti, rytíři a řemeslníci

Nepřemýšlejte o tom, k čemu by byl vílám hrad – zkrátka Hukvaldy podle lidové tradice získaly své jméno podle zvláštního druhu místních víl, kterým se říkalo húkalky a jejichž houkání a pokřikování děsilo noční chodce. Skutečnost je mnohem prostší, jméno hradu se dá vystopovat v názvu německých hrabat z Hückeswagen, kteří jsou považováni za zakladatele hradu.

Ať už budete věřit pověstem nebo odborníkům, jisté je, že Hukvaldy patří k největším hradům na Moravě a každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí. Tou nejbližší je vystoupení žonglérů a kejklířů Komedianti na káře, které se koná v sobotu 6. června a těšit se můžete na rytířské povídání o princi Bajajovi. O týden později, v sobotu 13. června, Hukvaldy hostí dobový, zábavně naučný program Jak se žilo a jak bylo, při němž poznáte život našich předků ve 14. století. K vidění bude výcvikový tábor, ukázky historických řemesel nebo přehlídka střelných a palných zbraní, ochutnáte také jídla z polní kuchyně a užijete si společný program několika šermířských a rytířských skupin.
 

Dobytí hradu Hukvaldy

Rytířům bude hrad patřit také v létě, a to v pondělí 6. července při akci Rytíři na hradě, kdy Hukvaldy zaplní udatní bojovníci a krásné dámy. Těšit se můžete na rytířské souboje, dobový tábor rytířů a nejrůznější historické kratochvíle. Dobrodružnější povahy si pak užijí Dobývání hradu Hukvaldy, největší akci sezony, která vypukne v sobotu 25. července. V pořadí už devátá bitva, jíž se každoročně účastní přibližně 100 rytířů, se odehraje ve třech fázích, v 11.00, ve 14.00 a v 16.30 hodin. Mezitím bude k tanci i poslechu hrát středověká hudba, prohlédnete si dobová vojenská ležení a pochutnáte si na nejrůznějších laskominách, dobových i ryze současných.
 

Janáčkova hudba na hradě

Vedle bitvy patří každý rok mezi nejnavštěvovanější akce na Hukvaldech festival vážné hudby Janáčkovy Hukvaldy. 22. ročník začne 27. června a potrvá do 12. července. Nabídne sérii atraktivních koncertních vystoupení pod širým nebem, v hradním areálu a také dvě opery, Příhody lišky Bystroušky, které přiveze Operní studio Fakulty umění Ostravské univerzity, a úspěšnou inscenaci Její pastorkyňa v podání souboru opery Slezského divadla v Opavě. Tradičním hostem festivalu bude Janáčkova filharmonie Ostrava, v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku vystoupí soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Slavnostní finále festivalu se bude konat 12. července v sále Základní školy Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově, k prohlídce zve rovněž Památník Leoše Janáčka.
 

Bubáci na hradě

Mezi hodnými i zlobivými dětmi je oblíbenou akcí Strašidelná noc, večerní sjezd strašidel, bubáků a dalších bytostí, spojený s prohlídkou katovny. Letos se uskuteční dvakrát, a to v sobotu 18. července a v sobotu 22. srpna.

sobotu 8. srpna můžete z hradu Hukvaldy pozorovat hvězdy, a to s odborným výkladem. Letní večer ve středověkém ladění nabídne také rytířská vystoupení, ohňovou show, dobovou hudbu a dobré jídlo a pití. O týden později, v sobotu 15. srpna si v hradních kulisách můžete vychutnat tři představení divadla Bez střechy, a to černou komedii z prostředí středověké mučírny, tragikomický příběh inspirovaný klasickou Comedie dell´Arte a nakonec akční tragikomedii o tom, že i když někdo nosí lidské šaty, nemusí být člověkem.
 

Za liškou Bystrouškou do obory

Místem, které s dětmi rozhodně nesmíte minout, je památník slavné lišky Bystrouškyhukvaldské oboře, která obepíná hradní vrch. Její oblýskaný čenich, tlapky a špička ocasu svědčí o tom, že si ji s láskou pohladí téměř každý kolemjdoucí. Cestou objevíte také místní raritu, skupinu několika buků lesních s mimořádně vyvinutými kořeny, a také místa s neobvyklými výhledy na hrad. Za vidění stojí také skleník Tropic Hukvaldy s množstvím tropických rostlin a exotických zvířat, galerie motýlů a brouků Exotic anebo Muzeum cínu.
Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9 Příroda

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj