Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.
Hrad Hukvaldy je
jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí
Hukvaldy, uprostřed
obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu. Z jeho věže je krásná
vyhlídka do širého okolí na hřebeny
Beskyd, městečko
Kopřivnici,
Příbor a přes Fryčovice až k
Ostravě. Nově jsou od října 2023 přístupné prostory
renesančního paláce.
První
zmínky o hukvaldském hradu pocházejí z roku 1285, jeho počátky sahají asi do poloviny 13. století. Za zakladatele Hukvald jsou považována
německá hrabata z Hückeswagen. První z nich,
rytíř Arnold z Hückeswagen, přišel do českých zemí na pozvání českého krále Přemysla Otakara I., aby zde zprostředkoval sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. K sňatku nakonec sice nedošlo, ovšem Arnold už v diplomatických službách českého panovníka zůstal a dostal od něj území na severovýchodě Moravy. A právě zde patrně až někdo z Arnoldových potomků založil někdy po roce 1250 hrad Hukvaldy.
Nejzachovalejším objektem na hradě je
kaple sv. Ondřeje, zbudovaná na konci 17. století. Kaple byla jediným objektem na hradě, který byl v 19. století obnoven a udržován. Je zasvěcena patronu zdejšího kraje sv. Ondřeji. V kapli je výborná akustika a proto se zde konají nejrůznější koncerty a vystoupení. Ty jsou pořádány rovněž v tzv.
kulatině neboli mottě, což je vlastně
předsunuté opevnění, postavené zřejmě někdy v průběhu 15. století. V minulosti zde sídlila vojenská posádka a také se zde nacházelo
poddanské vězení. Tady byly ještě v 60. letech 20. století nalezeny okovy a řetězy, kterými byli vězňové kdysi připoutáváni za ruce a nohy ke zdem. Areál hukvaldského hradu s přilehlou oborou je od roku 1994 pravidelně na začátku léta dějištěm
Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
Na hradě Hukvaldy je v průběhu sezóny pořádána
spousta akcí – pálení čarodějnic, hledání pokladů, vystoupení šermířů, strašidelná noc, dobývání hradu Hukvaldy, vinobraní, Ondřejská pouť a další.
Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí Hukvaldy.
Obec Hukvaldy je známá především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.
Na hradě Hukvaldy se nachází kaple sv. Ondřeje s výbornou akustikou pro koncerty, renesanční palác a motta, která v minulosti sloužila jako předsunuté opevnění.
Z věže hradu Hukvaldy je krásná vyhlídka do širého okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě.
První zmínky o hukvaldském hradu pocházejí z roku 1285, ale jeho počátky sahají do poloviny 13. století. Zakladatelem Hukvald byl rytíř Arnold z Hückeswagen.
Na hradě Hukvaldy se koná množství akcí v průběhu sezóny, jako jsou pálení čarodějnic, hledání pokladů, vystoupení šermířů, strašidelná noc, dobývání hradu, vinobraní a Ondřejská pouť.
Na hradě a v blízké oblasti se každoročně koná Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy na začátku léta.
Památník skladatele Leoše Janáčka v Podoboří je možné navštívit, ale konkrétní exponáty nejsou v zadaném textu specifikovány.
V mottě hradu Hukvaldy byly nalezeny okovy a řetězy, kterými byli vězňové v minulosti připoutáváni ke zdím.
Kaple sv. Ondřeje je nejzachovalejším objektem na hradě, je zasvěcena patronu zdejšího kraje, a díky své výborné akustice se v ní konají koncerty a vystoupení.