ÚvodAktualityJaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou
Příroda

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

  • 17. března 2025
V Hustopečích nedaleko Břeclavi se v unikátních mandloňových sadech již objevily první květy. Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 21. do 23. března 2025, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Pokud máte chvilku času, nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a vydejte se na krátkou procházku nad Hustopeče, kde si můžete vychutnat jedinečný pohled na něžné narůžovělé květy vonící po medu.

Mandloně pocházejí z Asie a vyžadují teplo. V Evropě se proto pěstují především ve Středomoří. V Hustopečích byly stromy vysázeny po roce 1948, kdy se zastavily dodávky mandlí ze Španělska, Itálie a Řecka. Komunistické vedení chtělo zbavit cukrovinářský průmysl závislosti na západu a rozhodlo se plodinu pěstovat. Nejvhodnější podmínky pro mandloně zemědělci našli právě v Hustopečích, kde se místní klima nejvíce podobá středomořskému. Když se po převratu plodina začala znovu dovážet z jižních zemí, pěstování v hustopečském sadu skončilo jako neefektivní. Z původních 50 tisíc stromů jich zůstala pouhá tisícovka na ploše pět hektarů. Město Hustopeče je však na svou botanickou raritu náležitě hrdé a podařilo se mu unikátní mandloňový sad získat a uchovat.
 

Procházka mandloňovým sadem


MandloněDnes sady slouží jako místo odpočinku, v jejich středu byla vybudována 14 metrů vysoká rozhledna a vede zde také Mandloňová naučná stezka. Nejkrásnější pohled z vrcholu rozhledny se nabízí právě v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy.

Návštěvu mandloňových sadů vám doporučujeme nejen nyní – na jaře, ale také v srpnu, kdy nastává čas sklizně. Ochutnat místní plody můžete buď přímo v sadech anebo si je lze zakoupit jako suvenýr v hustopečském turistickém centru. A kde je možné zaparkovat? Město Hustopeče se tradičně na jaře plní návštěvníky, kteří chtějí vidět kvetoucí sad – prosíme, využijte záchytná parkoviště na Šafaříkově ulici (48.9480039N, 16.7343569E).
 

Slavnosti mandloní a vína


Během víkendu 21. až 23. března 2025 se uskuteční další ročník oblíbených Slavnosti mandloní a vína. Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program (například zahraje cimbálová kapela či Aneta Langerová), gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny. V sadech je připraven program na sobotu i neděli, proto si na své si přijdou také milovníci turistiky.  Ty do největších mandloňových sadů ve střední Evropě  dovede 5 km naučná stezka. Na ní budou stanoviště v režii místních spolků, kde mohou děti i dospělí plnit úkoly. Na konci cesty pak za odměnu obdrží drobnou pozornost. Nebude chybět ani cimbálová muzika a otevřené sklepy místních vinařů.

Kvetoucí mandloně jsou poslové jara a probouzející se přírody, buďte v sadech i ve městě ohleduplní, nevjíždějte auty mimo parkoviště, neodhazujte odpadky a netrhejte větvičky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hustopečská mandlárna – mandle od srdce Zážitky

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Jde o rodinný podnik vyrábějící produkty, v nichž se snoubí nevšední chuť a vůně mandlí s alkoholem. Mandlárna zde vznikla hlavně díky existenci jediných mandloňových sadů ve střední Evropě.

Mandloňové arboretum v Hustopečích Příroda

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.

Slavnosti mandloní a vína 2026

20. 3.22. 3.
Slavnosti mandloní a vína 2026

Přijeďte se podívat do Hustopečí 21.– 23. 3. 2025, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Tůně v nivě Štinkovky Příroda

Tůně v nivě Štinkovky

Turistické stezky v okolí hustopečských rybníků už dávno nevedou jen k rozhledně nebo do přírodní rezervace Kamenný vrch, ale od jara loňského roku je možné zabloudit také k osmi přírodním tůním v nivě Štinkovky.

Vinařství Starý vrch Gurmánská turistika

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?

Hustopeče

Hustopeče

Hustopeče bývaly nejvýznamnějším středověkým vinařským městem a vinice je obklopovaly ze všech stran. Dávné vinařské tradice nyní připomínají vinné sklepy a četné vinařské slavnosti, vinařská expozice v renesančním domě U Synků a také kuriózní socha kvasinky vinné.

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

#světovéČesko a Hustopeče: mandloňové sady, stezky, slavnosti, rozhledna, kavárna a arboretum

Mandloně pocházejí z Afriky a Asie, daří se jim v jižní Evropě a milují středomořské klima. Zdálo by se, že se jim u nás příliš dařit nebude, ale opak je pravdou: na jižní Moravě u Hustopečí už stovky let rostou mandloňové sady, které si město hýčká jako turistickou atrakci. Přijet můžete brzy na jaře, když mandloně září do dálky svítí záplavou bílých a růžových květů, ale také kdykoliv během roku: třeba na Slavnosti mandloní a vína, na letní Mandlobraní, na vinařské slavnosti anebo jen tak, na docela obyčejnou procházku mandlovými sady.

Další aktuality

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
28. březen 2025 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj