ÚvodAktualityIdeální nedělní výlet vede do Adršpašských skal
Příroda

Ideální nedělní výlet vede do Adršpašských skal

  • 13. října 2024
Vydejte se na pouť do světa skal v Adršpachu, skalních labyrinů, do světa pohádek, kde si každý najde to své. Hlavní turistický okruh Adršpašského skalního města je dlouhý asi 3,5 km, není příliš fyzicky náročný a zvládnou jej i rodiny s malými dětmi. Během asi 3 hodin procházení skalním městem narazíte takřka na každém kroku na skálu, která byla díky svému tvaru nějak pojmenována.
Mezi nejznámější skály patří Homole cukru, Džbán nebo Milenci, nejvyšší a nejznámější souskalí v celém skalním městě. Další atrakcí skalního města je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Rozhodně nenechejte ujít projížďku na lodičce po romantickém jezírku mezi skalami (jezdí do konce října). Výstup k jezírku po kovových žebřících je sice trochu fyzicky náročný, ale vynaložených sil nebudete litovat. Po jezírku vás povozí vtipný převozník. Mimo hlavní turistický okruh najdete zříceninu hradu Adršpach, který se vyplatí navštívit hlavně kvůli krásnému výhledu na okolní skály. Skalní město je otevřeno denně od 8:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 200 Kč (při zakoupení vstupenky on-line je vstupné za 160 Kč).

Po východu ze skalního bludiště určitě zavítejte do místního zámečku, kde objevíte také muzeum horolezectví. Vystaveny jsou fotografie, historické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách. K vidění je vývoj jistích technik, pomůcek, sedáků a bot. Zámeček je otevřen denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v Česku Památky

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v Česku

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Zatopená pískovna v Adršpachu Příroda

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Adršpašské vodopády Příroda

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů.

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu Zážitky

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to nejsou jen skály, ale i místo aktivního odpočinku a zábavy. Jedním z takových míst je skalní jezírko, připomínající tajemný kout fantasy příběhů. Na jízdu pramicí s vtipným výkladem vás zve zdejší převozník.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku Příroda

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Zřícenina skalního hradu Adršpach Památky

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj