ÚvodAktualityJak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Zážitky

Jak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

  • 8. prosince 2023
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. A ani na Vánoce nemá své brány uzavřené. Na Štěpána 26. 12. 2023 se v areálu muzea, v kostele sv. Anny ve 13:00 a v 15:00 uskuteční pásmo Štěpánského koledování. Muzeum samotné je otevřené od 26. 12. do 31. 12. každý den od 9:00 do 16:00 hodin.
Atmosféru valašských Vánoc můžete prožít v nejstarším středoevropském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Od 26. do 31. prosince 2023 si můžete užít povánoční pohodu a volné dny procházkou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny muzea. V tyto dny je muzeum otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Na Nový rok si lze vyčistit hlavu novoroční procházkou – to je muzeum také otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Skanzen založený roku 1925 se rozkládá na ploše 80 hektarů a má tři samostatné areály: Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valaškou dědinu. V čase vánočním budou otevřené budou exteriéry. Vstupné bude stát 220 Kč pro dospělé a 180 Kč pro juniory a seniory. Žáci do 15 let zaplatí 110 Kč. Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a až 4 děti do 15 let) vyjde na 440 Kč. Vstupné existuje i pro zvířecí mazlíčky, a to za 60 Kč.

Skanzen RožnovSvátek sv. Štěpána 26. prosince přinese tradiční koledování. Nenechte si ujít setkání s koledníky, kteří svým zpěvem přejí všem štěstí, zdraví, pokoj svatý stejně jako kdysi dávno jejich předchůdci. Ti, kteří přicházeli do hospodářství svých blízkých, známých a sousedů popřát štěstí, zdraví a zdar veškerému konání. A tak jako vzpomínku na minulá koledování uslyšíte v kostele svaté Anny v Dřevěném městečku, ve 13:00 a 15:00 písně z rozhraní Valašska a Lašska v podání muzikantů a zpěváků Souboru lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic. Jde o dva stejné koncerty, které začínají ve 13:00 a 15:00 hodin.
 

Znáte svatoštěpánské tradice?

Štěpánská koledaI k svátku sv. Štěpána se váže řada tradic. Na Štěpána každý sobě za pána..., neboť pacholci v tento den vystupovali u hospodářů ze služby či jen jednoduše odcházívali na „dovolenou“, nejčastěji do Nového roku. I tady ovšem můžeme s výslužkovými koláči (pytli mouky a obilí, penězi...) přivonět k atmosféře obdarovávání. Děvečky koláč „načínaly“ až na Nový rok, kdy mohly službu změnit i ony. Štěpánský den se neobešel bez návštěvy hospody, dodnes je časem veselí a tanečních zábav.

Děti chodívaly po koledě, rodiny, přátelé a sousedi se vzájemně navštěvovali. Na Štěpána podávaly ráno hospodyně svým mužům také „gatě“, aby si uvědomili, jak se mají doma dobře, a rádi se vracívali. Podáním spodní sukně jim muži tuto služby oplatili na Nový rok.
Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie Kultura

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Další aktuality

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 21. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří . Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
19. září 2024 11:00
Památky, Zlínský kraj

Zámek v Uherském Ostrohu vás zavede do jiných světů

Původně vodní hrad střežící obchodní stezku spojující Uhry s Prahou byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Do něj lze dnes nahlédnout formou prohlídky historických interiérů či věže. V zámeckém areálu objevíte unikátní expozice, které vás zavedou do jiných světů na dvou prohlídkových okruzích. Prvním z nich je historická prohlídka zámecké věže s expozicí Zdeňka Galušky, rodáka z Uherského Ostrohu, autora knih Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Ve vybraných dnech se na této trase konají prohlídky s princeznou, které jsou přizpůsobeny dětským návštěvníkům. Druhou prohlídkovou trasou je unikátní Podzemí zámku s několika expozicemi laděnými ve stylu fantasy, kde se můžete nechat unést interaktivní hrou okamžiku.
15. září 2024 11:04
Památky, Zlínský kraj

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků – pro rok 2024 zrušeno

V sobotu 14. září 2024 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na sklizeň ovoce a jeho využití při přípravě tradičních valašských pokrmů. Nebude ale chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
12. září 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj