ÚvodAktualityJak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Zážitky

Jak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

  • 18. prosince 2024
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. A ani na Vánoce nemá své brány uzavřené. Na Štěpána 26. 12. 2024 se v areálu muzea, v kostele sv. Anny ve 13:00 a v 15:00 uskuteční pásmo Štěpánského koledování. Muzeum samotné je otevřené od 26. 12. do 31. 12. každý den od 9:00 do 16:00 hodin.
Atmosféru valašských Vánoc můžete prožít v nejstarším středoevropském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Od 26. prosince 2024 do 1. ledna 2025 si můžete užít povánoční pohodu a volné dny procházkou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny muzea. Otevřená bude i Mlýnská dolina. V tyto dny je muzeum otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Na Nový rok si lze vyčistit hlavu novoroční procházkou – to je muzeum také otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Skanzen založený roku 1925 se rozkládá na ploše 80 hektarů a má tři samostatné areály: Dřevěného městečko, Mlýnskou dolinu a Valaškou dědinu. V čase vánočním budou otevřené exteriéry. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé a 120 Kč pro juniory a seniory. Žáci do 15 let zaplatí 70 Kč. Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a až 4 děti do 15 let) vyjde na 300 Kč. Vstupné existuje i pro zvířecí mazlíčky, a to za 40 Kč.

Skanzen RožnovSvátek sv. Štěpána 26. prosince přinese tradiční koledování. Nenechte si ujít setkání s koledníky, kteří svým zpěvem přejí všem štěstí, zdraví, pokoj svatý stejně jako kdysi dávno jejich předchůdci. Ti, kteří přicházeli do hospodářství svých blízkých, známých a sousedů popřát štěstí, zdraví a zdar veškerému konání. A tak jako vzpomínku na minulá koledování uslyšíte v kostele svaté AnnyDřevěném městečku, ve 13:00 a 15:00 písně z Valašska. Se slavnostním pásmem letos vystoupí známá Cimbálová muzika Polajka a Valašský soubor písní a tanců Bača. Jde o dvě stejná vystoupení, která začínají ve 13:00 a 15:00 hodin.
 

Znáte svatoštěpánské tradice?

Štěpánská koledaI k svátku sv. Štěpána se váže řada tradic. Na Štěpána každý sobě za pána..., neboť pacholci v tento den vystupovali u hospodářů ze služby či jen jednoduše odcházívali na „dovolenou“, nejčastěji do Nového roku. I tady ovšem můžeme s výslužkovými koláči (pytli mouky a obilí, penězi...) přivonět k atmosféře obdarovávání. Děvečky koláč „načínaly“ až na Nový rok, kdy mohly službu změnit i ony. Štěpánský den se neobešel bez návštěvy hospody, dodnes je časem veselí a tanečních zábav.

Děti chodívaly po koledě, rodiny, přátelé a sousedi se vzájemně navštěvovali. Na Štěpána podávaly ráno hospodyně svým mužům také „gatě“, aby si uvědomili, jak se mají doma dobře, a rádi se vracívali. Podáním spodní sukně jim muži tuto služby oplatili na Nový rok.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě

Mlýnská dolina ukazuje zájemcům dodnes funkční dřevěné stavby na vodní pohon – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo hamr. Nechybí ale i další roubené stavby – obytný dům, stodola, kovárna a kaplička. V objektu vozovny si můžete prohlédnout expozici „Dopravní prostředky na Valašsku".

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie Kultura

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Další aktuality

Hrady a zámky východní Moravy v nové sezóně: noční prohlídky, výstavy i netradiční akce

S příchodem jara skončila zimní přestávka a zámky ve Zlínském kraji se otevírají turistům v nové sezóně. Všichni milovníci historie se můžou těšit na spoustu novinek a zajímavých programů. Brány hradu Buchlova a zámku Vizovice se otevřou v sobotu 5. dubna, zámek Buchlovice zpřístupní své interiéry až těsně před Velikonocemi, ve čtvrtek 17. dubna. Do oázy zeleně vás zve také Květná zahrada. Těšit se můžete na nové výstavy, upravené a doplněné prohlídkové trasy a kulturní pořady.
2. duben 2025 12:00
Památky, Zlínský kraj

Květná zahrada v Kroměříži představí své krásy během Roku italské šlechty

Národní památkový ústav zahajuje Rok italské šlechty pro všechny zájemce z řad veřejnojsti v sobotu 5. dubna 2025. Květná zahrada si letos připomíná 350. výročí od dokončení první etapy budování italskými stavebními mistry na objednávku olomouckého biskupa se severoitalskými kořeny, Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna. Nenechte si během krásného jara ujít ani oblíbené komentované prohlídky! Prohlídky Květné zahrady s průvodcem se v dubnu konají každý víkend, od května pak denně v 11 a ve 14 hodin. S průvodcem můžete navštívit i Rotundu s Foucaultovým kyvadlem.
1. duben 2025 15:00
Příroda, Zlínský kraj

Hřebčín Napajedla se stal kulturní památkou

Během března 2025 se rozhodnutím ministra kultury, pana Martina Baxy, staly hlavní budovy hřebčína v Napajedlích kulturní památkou. Záchranu hřebčína, odkud pochází několik výherců Velké pardubické, podpořil také Senát ČR. Hřebčínu, který v roce 2023 musel ukončit po 137 letech chov koní se tak blýská na lepší časy.
26. březen 2025 6:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2025. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
25. březen 2025 10:15
Příroda, Zlínský kraj

Rožnov láká o víkendu na Josefský jarmark

Velmi zajímavé a oblíbené programy nabídne s přicházejícím jarem Rožnov pod Radhoštěm návštěvníkům i místním obyvatelům. Tradiční Josefský jarmark můžete navštívit v pátek 21. 3. a v sobotu 22. 3. 2025 na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.
19. březen 2025 13:00
Životní styl, Zlínský kraj

Poprvé v Luhačovicích? Poznejte ta nejvyhlášenější místa lázeňského města!

Lázně Luhačovice jsou jedinečné v každém ročním období. Ať už se sem vydáte na dovolenou či zde podstoupíte špičkovou lázeňskou léčbu, pomohou vám zapomenout na starosti všedních dnů. V Luhačovicích si skutečně odpočinete. Luhačovice vás okouzlí rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení. Lázeňské město leží v malebném údolí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Okolní příroda je panensky nedotčená a otevírá svou náruč každému, kdo do Luhačovic zavítá.
19. březen 2025 10:38
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Ve Ski areálu Razula se chystá maškarní lyžovačka

Sobota 8. března 2025 bude ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích patřit dětem. Na rodinné sjezdovce Horal u hotelu Horal se uskuteční tradiční Maškarní lyžovačka, která je každoročně vyvrcholením lyžařské sezóny.
7. březen 2025 16:45
Zimní sporty, Zlínský kraj

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 38. ročník, který proběhne od pátku 28. února do úterý 4. března, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.
23. únor 2025 15:00
Zážitky, Zlínský kraj