ÚvodAktualityJak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Zážitky

Jak vypadaly Vánoce za starých časů? To zjistíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

  • 18. prosince 2024
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. A ani na Vánoce nemá své brány uzavřené. Na Štěpána 26. 12. 2024 se v areálu muzea, v kostele sv. Anny ve 13:00 a v 15:00 uskuteční pásmo Štěpánského koledování. Muzeum samotné je otevřené od 26. 12. do 31. 12. každý den od 9:00 do 16:00 hodin.
Atmosféru valašských Vánoc můžete prožít v nejstarším středoevropském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Od 26. prosince 2024 do 1. ledna 2025 si můžete užít povánoční pohodu a volné dny procházkou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny muzea. Otevřená bude i Mlýnská dolina. V tyto dny je muzeum otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Na Nový rok si lze vyčistit hlavu novoroční procházkou – to je muzeum také otevřeno od 9:00 do 16:00 hodin. Skanzen založený roku 1925 se rozkládá na ploše 80 hektarů a má tři samostatné areály: Dřevěného městečko, Mlýnskou dolinu a Valaškou dědinu. V čase vánočním budou otevřené exteriéry. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé a 120 Kč pro juniory a seniory. Žáci do 15 let zaplatí 70 Kč. Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a až 4 děti do 15 let) vyjde na 300 Kč. Vstupné existuje i pro zvířecí mazlíčky, a to za 40 Kč.

Skanzen RožnovSvátek sv. Štěpána 26. prosince přinese tradiční koledování. Nenechte si ujít setkání s koledníky, kteří svým zpěvem přejí všem štěstí, zdraví, pokoj svatý stejně jako kdysi dávno jejich předchůdci. Ti, kteří přicházeli do hospodářství svých blízkých, známých a sousedů popřát štěstí, zdraví a zdar veškerému konání. A tak jako vzpomínku na minulá koledování uslyšíte v kostele svaté AnnyDřevěném městečku, ve 13:00 a 15:00 písně z Valašska. Se slavnostním pásmem letos vystoupí známá Cimbálová muzika Polajka a Valašský soubor písní a tanců Bača. Jde o dvě stejná vystoupení, která začínají ve 13:00 a 15:00 hodin.
 

Znáte svatoštěpánské tradice?

Štěpánská koledaI k svátku sv. Štěpána se váže řada tradic. Na Štěpána každý sobě za pána..., neboť pacholci v tento den vystupovali u hospodářů ze služby či jen jednoduše odcházívali na „dovolenou“, nejčastěji do Nového roku. I tady ovšem můžeme s výslužkovými koláči (pytli mouky a obilí, penězi...) přivonět k atmosféře obdarovávání. Děvečky koláč „načínaly“ až na Nový rok, kdy mohly službu změnit i ony. Štěpánský den se neobešel bez návštěvy hospody, dodnes je časem veselí a tanečních zábav.

Děti chodívaly po koledě, rodiny, přátelé a sousedi se vzájemně navštěvovali. Na Štěpána podávaly ráno hospodyně svým mužům také „gatě“, aby si uvědomili, jak se mají doma dobře, a rádi se vracívali. Podáním spodní sukně jim muži tuto služby oplatili na Nový rok.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě

Mlýnská dolina ukazuje zájemcům dodnes funkční dřevěné stavby na vodní pohon – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo hamr. Nechybí ale i další roubené stavby – obytný dům, stodola, kovárna a kaplička. V objektu vozovny si můžete prohlédnout expozici „Dopravní prostředky na Valašsku".

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě

Dřevěné městečko je nejstarším areálem Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm. K vidění je zde rozsáhlý soubor lidových staveb, které stály v městečku nebo okolí již od počátku 19. století. V areálu lze navštívit muzeum, kuželnu, stodolu, kostel, hostinec a mnoho jiných dobových staveb.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm Památky

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie Kultura

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará Archeoskanzen Modrá a jeho Klenotnice Velké Moravy, Sluneční Lázně Luhačovicích nebo Muzeum v přírodě v Rymicíc na úpatí Hostýnských vrchů. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například Národní kulturní památník Ploština, židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
18. květen 2025 8:07
Památky, Zlínský kraj

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Luhačovicích

Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 16. května 2025 v prostorách Slunečních lázní v Luhačovicích. Oblíbená kulturní akce propojující muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou potrvá až do 14. června. Na Východní Moravě se do akce zapojí muzea a další objekty, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
14. květen 2025 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Festival muzejních nocí 2025 rozzáří Východní Moravu: Národní zahájení proběhne v Luhačovicích

Od 16. května do 14. června 2025 se uskuteční již 21. ročník Festivalu muzejních nocí – oblíbené kulturní akce, která propojuje muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou. V letošním ročníku se opět zapojují i muzea a další objekty na Východní Moravě, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
11. květen 2025 18:13
Kultura, Zlínský kraj

Do Beskyd za vzpomínkou na Charlottu G. Masarykovou a na bájemi opředený vrch Soláň

Beskydy – pohoří, které vás nadchne svou až dojímající krásou, čistou přírodou a řadou zajímavých míst. Co byste řekli turistickému výšlapu se vzpomínkou na manželku prezidenta Masaryka – paní Charlottu Masarykovou? 13. května 2025 uplyne 102 let od jejího úmrtí.
11. květen 2025 8:28
Letní sporty, Zlínský kraj

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
7. květen 2025 17:26
Památky, Zlínský kraj

Zlín Design Week přináší inspiraci a designové zážitky

Zlín se i letos promění v živou platformu pro design, módu, diskuse a inspiraci. 11. ročník Zlin Design Weeku, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a jenž vzniká pod záštitou první dámy České republiky, odstartuje 7. května 2025. Na sedm dní zaplní město výstavami, přednáškami i neformálními setkáními a netradiční módní přehlídkou. Letošním tématem festivalu je "dialog" mezi tvůrcem a publikem, mezi designem a společností – to je jádro letošního festivalu.
6. květen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Luhačovice po roce opět otevřou své léčivé prameny

Od pátku do neděle 9. až 11. května 2025 se v Luhačovicích na Zlínsku bude konat tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark, swingovou hudbu či jezdce na historických kolech.
4. květen 2025 9:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Cyklobusy Zlínského kraje 2025 vyjíždějí na své trasy

Ve čtvrtek 1. května 2025 vyjedou do hor na východě Moravy první cyklobusy v letošním roce. Zlínský kraj opět vypraví autobusy pro cyklisty na osvědčených trasách. Cyklisté se tak pohodlně dostanou například do Bystřice pod Hostýnem, do Vsetína, Velkých Karlovic nebo na Pustevny.
30. duben 2025 15:00
Letní sporty, Zlínský kraj