Expozice je součástí velkého společného projektu partnerů z Čech i Saska – měst Chomutov a Annaberg-Buchholz, Podkrušnohorského zooparku a Oblastních muzeí v Chomutově a Mostě. Celý projekt, financovaný prostřednictvím příhraničního programu Cíl3, vznikl na základě snahy zpřístupnit veřejnosti sběratelskou kolekci tzv. Ströherské sbírky, přispět k zvýšení přitažlivosti Krušných hor pro turistický ruch a v neposlední řadě posilovat vzájemnou spolupráci a poznávání obyvatel příhraničních oblastí v Čechách i Sasku.
Expozice českým návštěvníkům umožňuje v původní podobě poznat duchovní svět obyvatel Krušných hor, utvářející se velkými společenskými změnami po zániku hornické činnosti jako hlavního zdroje obživy. Historické kořeny osídlení Krušných hor, společné pro jejich českou i německou část, jsou v ní demonstrovány v reprezentativním výběru několika stovek předmětů, doplněném předměty z vlastní sbírky.
Výtvarné pojetí celé expozice se snaží o přiblížení také dětským očím a citu. Právě pro děti jsou připraveny i doprovodné programy a možnost proměnit inspiraci z prohlídky ve vlastní ztvárněné představy ve výtvarné dílně.
Pro výstavní sál byly pořízeny nové vitriny, projekt zahrnoval i pořízení schodolezu, který umožní návštěvu všech výstav v objektu bývalého jezuitského gymnázia i vozíčkářům, což dosud nebylo možné. Zajímavou novinkou je možnost zakoupení kombinované vstupenky, která umožní za sníženou cenu návštěvu celkem šesti partnerských zařízení – Krušnohorského muzea, Manufaktury snů a Frohnauerského hamru v Sasku a Podkrušnohorského zooparku, chomutovského a mosteckého muzea v Čechách. Vstupenka platí šest měsíců.