ÚvodAktualityZnáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!
Hora Říp
Příroda

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.

Hory, kam zkrátka musíte vystoupat: Milešovka, Říp a Lovoš

MilešovkaNejvyšší horou Českého středohoří je Milešovka (836, 6 m), které se přezdívá královna Českého středohoří. představuje největrnější místo v České republice, kde bezvětří bývá průměrně pouze 8 dní v roce. Na vrcholu je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se mu také často přezdívá Hromová hora. Dostat se na vrchol můžete ze tří stran: túra se dá zahájit v Milešově, odkud vede červená značka po strmé břidlicové cestičce. Trasa je velmi náročná a rozhodně na kole nesjízdná. Výstup můžete také zahájit v Černčicích nebo v Bílém Újezdě po modré značce, kudy vede výrazně snazší cesta. Černice a Bílý Újezd leží ve vyšší nadmořské výšce než Milešov.

ŘípZdaleka viditelná hora Říp, opředená pověstí o praotci Čechovi, se tyčí do výšky 456 m. Na vrcholu byla již v dávných dobách vztyčena sakrální stavba, na ní byla postavena snad roku 1039 románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Z vrcholových vyhlídek se naskýtají daleké výhledy do Českého středohoří, ale i na hluboké odtud vzdáleného lesy Kokořínska. Na severní straně hory je místo, odkud pochází jeden z devatenácti základních kamenů Národního divadla v Praze. Zajímavostí je i to, že Říp byl původně bezlesým vrchem, který pokrývala pouze stepní vegetace. Až v 19. století zde došlo k umělém zalesnění dubohabřinou. Přístup na vrchol je relativně snadný, z obce Rovné vede po asfaltové silničce.

LovošDobře viditelnou a rozpoznatelnou horou Českého středohoří je také Lovoš (573 m). Tyčí se nedaleko Lovosic a poznáte jej už zdaleka podle typického tvaru se dvěma vrcholy, které tvoří Velký a Malý Lovoš. Z vrcholu se otevírají nádherné výhledy – spatříte odtud Milešovku, Kletečnou, Ostrý, Sutomský vrch, Boreč, Ovčín, Košťálov, Jezerku, Hazmburk, Radobýl, Deblík, Plešivec, ale i Říp, Polabskou nížinu, Lovosice, Píšťanské jezero s plachetnicemi a čilý provoz na teplické dálnici. Dvojvrší se od sebe liší geologickým složením: Velký Lovoš tvoří čedič, zatímco Malý Lovoš vznikl ze znělce. Výstup na vrchol není složitý, cesta je to mírná a nenáročná, pouze místy trochu strmější. Příjemná je cesta z Lovosic po zelené značce v délce asi 3 km. Zajímavým fenoménem se stal zdejší boom opuncií. Rostou jich zde od 50. let minulého století stovky. Dostaly se sem v rámci amatérského pokusu, který se mimořádně vydařil. Na své pouti je však neuvidíte, rostou stranou značených cest.
 

Hory, které se pletou, ale každá je jiná: Bořeň a Boreč

BořeňNa tenhle výlet jen tak nezapomenete. A přestanou se vám plést také podobné názvy! Hora Bořeň (539 m) se nachází nedaleko Bíliny, u rychlostní komunikace č. 13. Ačkoli se to podle mapy může jevit jako relativně krátký výstup, cesta bude namáhavá. Začíná u Chaty pod Bořní a stoupá okolo hory výše a výše. Nejprve půjdete po asfaltu, pak po lesní stezce a nakonec po kamenech. Hora je tvořena ze znělce a černé jehlancovité útvary, skalní stěny a věže si prohlédnete opravdu zblízka. Nápadná je zde sloupcová odlučnost uspořádaná do obráceného vějíře. Na úplný vrchol se vyšplháte po několika velikých balvanech, ale kruhový výhled za trochu námahy stojí. Přehlédnete odtud ptačím pohledem velký kus Čech – vrchol Milešovky, Doupovské hory, vrcholky Krušných hor, Most, Teplice, Děčínský Sněžník i Jedlovou. Zpět se můžete vydat stejnou cestou, anebo si pod odbočkou k vrcholu udělat okruh po naučné stezce Bořeň, která horu obchází dokola.

Boreč (449 m) je skromnější vrch, který dalekým výhledem naučná stezka Borečsice nedisponuje, ale zato zde naleznete jiné přírodní divy. Nachází se opět nedaleko Lovosic, na západ od dálnice D8. Start výletu doporučujeme z obce Režný Újezd. Zde také začíná naučná stezka. Cesta na vrchol není zvlášť namáhavá, hora je s trochou nadsázky "pralesního typu" se spoustou listnatých stromů, kořenů a zeleně. Na podzim se zde drží mlha, která může trochu ztížit orientaci. Zdejší raritou jsou ventaroly – systém puklin, kterým je hora protkána. V zimě průduchy nasávají studený vzduch u paty kopce, ten se průchodem horninou ohřeje a získá více vlhkosti. Následně je vyfukován puklinami na vrcholu kopce. Rozdíl teplot může být i 20°C, během tuhých mrazů působí ventaroly dojmem, jako by se z nich kouřilo. V létě vzduch naopak kopcem proudí obráceně.
 

České středohoří pro pokročilé: Oltářík, Košťálov a Holý vrch

OltáříkHledáte méně známé vrcholy Českého středohoří, odkud si odnesete krásný zážitek z dalekých a neokoukaných rozhledů? Máme pro vás tip na kratší procházky, které vedou pěkně do vrchu, ale výstup není dlouhý a rozhled je famózní. A nejedná se přitom o žádné velehory. Čedičový vrch Oltářík (568 m) je poměrně snadno dostupný po červené a modré značce z obce Děkovka. Cesta vede po lesní stezce otáčející kopec, až na vrchol ke zřícenině hradu, odkud se nabízí nádherný rozhled po kopcovité krajině Českého středohoří.

české středohoříDoslova protějším kopcem je Košťál (481 m) s přírodní rezervací Košťálov, na kterém je také vystaven stejnojmenný hrad, ovšem nachází se v havarijním stavu. V oblasti vystupují na povrch čedičové skály, pod nimiž se nachází suťoviště. Zbytek je pokryt zachovalým listnatým lesem s převažujícím habrem. Z vyhlídkového místa na vrcholu kopce se opět otevírají krásné výhledy do širokého okolí.

Holý vrch (458 m) u vsi Sutom nedaleko Třebenic není zalesněný a tak je z jeho vrcholu kruhový rozhled po Českém středohoří a do údolí potoka Modly. Dohlédnete na příklad na hrady Košťálov, Hazmburk, Oltářík, Skalku i na zámek Vlastislav. Nadohled Holého vrchu je nám již dobře známý Boreč – spojit tak můžete oba vrchy v jeden výlet, dělí je od sebe jen 3 kilometry.

Tipy na výlet s dětmi v oblasti České středohoří
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří Příroda

Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří

Jednou z nepřehlédnutelných dominant Českého středohoří je čedičový kopec, majestátně se tyčící nedaleko severočeského městečka Lovosice. Lovoš (570 m.n.m) určitě poznáte už zdaleka podle typického tvaru se dvěma vrcholy – Velkým a Malým Lovošem zvaným též Kybička.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Vrabinec – hrad na rozeklané skále Příroda

Vrabinec – hrad na rozeklané skále

Hrad Vrabinec byl postaven na příkré rozeklané skále nedaleko osady Babětína. Vede k němu příkrá cesta po červené turistické značce. Nádherný pohled do údolí řeky Labe ale za námahu rozhodně stojí.

Přírodní památka Magnetovec – Skalní hřib Příroda

Přírodní památka Magnetovec – Skalní hřib

Důvodem ochrany je bazanitový skalní hřib. Jedná se o vypreparovanou část lávového příkrovu tvořeného dvěma výlevy bazanitové horniny. Spodní výlev je pórovitější a více zvětralý, čímž selektivně vznikla tenká „noha hřibu“, na které sedí mohutná horní část – široký „klobouk“.

Paragliding na hoře Raná Letní sporty

Paragliding na hoře Raná

Sportovní letecký areál Raná u Loun "Skleník" vás zve na netradiční místo, kde se setkávají turisté, modeláři, ale hlavně se na tomto kopci létá na všem možném i nemožném. Máme u nás dětské hřiště. Je možné si zalétat na tandem paraglidingu nebo větroni!

CHKO České středohoří Příroda

CHKO České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin.

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá Příroda

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Blšanský Chlum Příroda

Blšanský Chlum

Blšanský chlum (293 m n. m.) najdete asi jedein kilometr západně od obce Blšany u Loun,. Jde o neovulkanický suk tvaru nesouměrného hříbku, z který je součástí Českého středohoří. Díky dřívější lomové činnosti uvidíte geologické fenomény obvyklé pro chlumy vulkanického původu.

Blešenský vrch v Českém středohoří Příroda

Blešenský vrch v Českém středohoří

Blešenský vrch je zalesněný nefelinitový vrch v CHKO České středohoří asi 6 km západně od města Třebenice nad vsí Blešno.

Vrch Oblík v Českém Středohoří Příroda

Vrch Oblík v Českém Středohoří

Bezlesá silueta dominantního, 509 m vysokého vrchu Oblíku na jižním okraji Českého středohoří je nedílnou součástí krajinného panorama města Loun.

Vrch Křemín a naučná stezka skřítka Křemínka Příroda

Vrch Křemín a naučná stezka skřítka Křemínka

Výrazný vrch Křemín (244 m n. m.) najdete mezi obcemi Třeboutice, Zahořany a Křešice nad řekou Labe. Během času zde stávalo opevnění i barokní pevnost. Na vrchol, odkud je vidět daleko do kraje, vede z Křešic naučná stezka skřítka Křemíka.

Vrchol Kletečná Příroda

Vrchol Kletečná

Menší sestra Milešovky! Zalesněný znělcový vrchol nad obcí kletečná zaujímá se svými 705,9 metry nadmořské výšky sedmé místo v žebříčku nejvyšších vrcholů Českého středohoří.

Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem Příroda

Vrch Brník v Českém středohoří s kruhovým výhledem

Brník je výrazný čedičový vrch, který se nachází cca 8 km severovýchodně od Loun. Tvoří součást trojice výrazných vrchů, Oblík-Srdov-Brník v Chráněné krajinné oblasti České středohoří o celkové rozloze 335 ha. Od vrchu Srdov je oddělen sedlem. Vrch je bezlesý, holý a nabízí daleké rozhledy.

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi Příroda

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Kuželovitý tvar osamocené, čedičové hory Radobýl se tyčí v Českém středohoří na pravém břehu Labe, 3 km jihozápadně od středu Litoměřic. S horou je spjato jméno českého básníka Karla Hynka Máchy, kterému se návštěva Radobýlu, 27. 10. 1836 stala osudnou.

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Pohádková krajina Českého středohoří, část labského údolí zvaná Porta Bohemica, několik starobylých měst, hrady a zámky – to všechno (a ještě mnohem víc) můžete poznat při výletu do oblasti, kde se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. Netvrdíme sice, že zde nepotkáte další výletníky, ale bude jich jistě méně než například v Českém Švýcarsku či Krušných horách.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře Příroda

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Doerellova vyhlídka – neodolatelné výhledy na České středohoří Příroda

Doerellova vyhlídka – neodolatelné výhledy na České středohoří

Vyhlídkové místo se nachází na vrchu Výslunní (364 m.n.m.) a z tohoto důvodu se jí také někdy říká, Výslunní vyhlídka.

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří Památky

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Pozůstatky hrádku vybudovaného zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic najdete nad obcí Děkovka. Silueta jeho zříceniny, která se tyčí na vrcholu 566 m vysoké čedičové kupy a spolu s nedalekým a téměř nerozlučně podobným hradem Košťálovem dotváří dramatický dojem Českého středohoří.

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří Památky

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří

Zdaleka viditelné zbytky hradu Košťálov najdete nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále nad Třebenicemi. Fascinující výhled, který se odsud naskýtá, patří v Českém středohoří k nejúchvatnějším. Jižní svahy hory jsou vzhledem k výskytu vzácných rostlinných společenstev chráněnou přírodní památkou.

Přírodní rezervace vrch Milá Příroda

Přírodní rezervace vrch Milá

Vrch Milá je typickým osamoceným kopcem Ranského středohoří a nabízí nádherný rozhled do okolí. Jedná se o skalnatý čedičový vrch kuželovitého tvaru se zaobleným vrcholem, který je z části zalesněn. Horu obklopují lány polí, podél vede stromová linie s cestou. Na JZ úpatí leží stejnojmenná ves.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, elektrárny Počerady, na hrady Kalich a Tolštejn i zámky Trmice, Duchcov a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky!
18. květen 2025 9:23
Památky, Ústecký kraj

Autodrom Most bude hostit Světový šampionát superbiků

Na Autodromu Most se utkají jezdci Mistrovství světa superbiků (WorldSBK). Pátá zastávka letošního ročníku šampionátu nejrychlejších sériových motorek světa se v Mostě uskuteční od 16. do 18. května 2025 a nabídne fanouškům jedinečný zážitek nejen díky napínavým závodům, ale i exkluzivnímu fanouškovskému programu.
15. květen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

Na Děčínskému zámku se ve dnech 17. až 18. května 2025 bude konat oblíbený Historický trh májový. Jedná se o jednu z největších akcí v oblasti Českého Švýcarska, letos zaměřenou na období sedmileté války. Zasvěcenými průvodci budou Giacomo Casanova, generál Laudon a baron Prášil. Těšit se můžete na stánky s originálními produkty a bohatým občerstvením, dobovou hudbu, kejklíře, šermíře a tanečníky. Konat se budou samozřejmě i prohlídky zámku.
12. květen 2025 16:00
Památky, Ústecký kraj

Ukrytý poklad Krušných hor: přehrada Fláje zve na prohlídky informačního centra, plavebního kanálu a obory

Fláje nejsou jen přehrada. Jsou to příběhy ukryté pod hladinou i uvnitř hráze. Navíc tu kromě dechberoucí technické stavby objevíte kouzlo zatopené vesnice, tiché lesní stezky, historický plavební kanál i rozsáhlou oboru. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat místo, které překvapí i ty, kdo si myslí, že Krušné hory dobře znají.
7. květen 2025 15:58
Památky, Ústecký kraj

Medvědice Irina je přestěhovaná – zoo Děčín má po letech opět medvědí pár

Zoo Děčín a její návštěvníci se dočkali, v tomto týdnu přijela nová samice medvěda kamčatského. Na medvědici Irinu čekal v Děčíně samec Bruno. Po tom, aby nezůstal v zoo sám, volali dlouhá léta samotní návštěvníci. Irina se narodila 17. ledna 2014 v Hamburku, jako jedno z trojčat. Společně se dvěma bratry pak byla v roce 2015 přestěhována do Zoo La Fleche ve Francii, odkud v roce 2021 dorazila do Brna.
7. květen 2025 13:47
Příroda, Ústecký kraj

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen. Tradiční nožík rybičku společnost prodává v mnoha modifikacích do celého světa.
4. květen 2025 10:22
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly v květnu 2025 znovu otevírá – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství. Pamětní síň Emila Filly na zámku v Peruci na Lounsku obnovuje v roce 2025 plný provoz. Loni byla otevřena pouze dva měsíce, letos ji mohou turisté navštívit od 16. května do 26. října 2025.
30. duben 2025 13:36
Kultura, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2025

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 25. do 27. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
23. duben 2025 6:00
Zážitky, Ústecký kraj