ÚvodAktualityMoravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů
Zážitky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

  • 28. března 2024
Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.

velikonoce šternberkHrad Šternberk bude otevřen po celou dobu velikonočních prázdnin, a to od čtvrtka 28. 3. do pondělí 1. 4. 2024, vždy od 10 do 16 hodin. Od čtvrtka 28. do soboty 30. března  můžete přijít na speciální Velikonoční prohlídky hradu, budou se konat vždy od 10 do 16 hodin. Provázet se bude na obou návštěvnických okruzích. Výklad průvodců bude rozšířen a seznámí návštěvníky nejen s historií hradu Šternberk, ale rovněž s historií Velikonoc. Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V historických interiérech hradu bude instalovaná velikonoční výstava, v letošním roce nově doplněná o květinovou výzdobu.

velikonoce šternberkSoučástí velikonočního programu je oblíbený dětský velikonoční jarmark, který se bude konat v sobotu 30. března. V neděli 31. března oživí Rytířský sál stylová renesanční hudba a na Velikonoční pondělí 1. 4. je připraveno pečení jidášů v Liechtensteinské kuchyni.

Hrad Šternberk je kolébkou moravské větve rodu Šternberků, vlastnili jej potomci českého krále Jiřího z Poděbrad, knížata z Minstrberka a nakonec Lichtenštejnové. Až do nákladné rekonstrukce v duchu romantického historismu na konci 19. století hrad chátral, ale pak se pod velením vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera proměnil v luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., vybavené historickým nábytkem, obrazy, plastikami, gobelíny a dokonce i secesním výtahem. Návštěvníkům je také zpřístupněna technicky významná a opomíjená, jedinečná stavba Ledovny.

Vinné slavnosti na hradě Šternberk

14. 9.
Vinné slavnosti na hradě Šternberk

Vinné slavnosti pořádané v krásném hradním parku hradu Šternberk.

Kulisy pohádek a filmů v modelářském pojetí

1. 5.30. 9.
Kulisy pohádek a filmů v modelářském pojetí

Výstava se uskuteční ve výstavních prostorách na dolním nádvoří hradu Šternberk.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Městská památková zóna a klikotoče ve Šternberku Památky

Městská památková zóna a klikotoče ve Šternberku

Turisté ve Šternberku mohou využití unikátní klikotoče v historickém centru. Turistům poskytují zvukové informace o konkrétním místu. Nahrávka se spustí ve zvoleném jazyce až poté, co lidé zatočí klikou spouštějící mechanismus. Navštívit můžete 9 zastavení v městské památkové zóně.

Nadzemní zimoviště netopýrů na hradě Šternberk Příroda

Nadzemní zimoviště netopýrů na hradě Šternberk

Hrad Šternberk nedaleko Olomouce s cennými uměleckými sbírkami rodu Lichtenštejnů láká návštěvníky nevšední atmosférou. Stejně tak přitahuje i netopýry.

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku Příroda

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Okouzlit návštěvníka mohou jeho hluboká údolí a výrazné svahy, které pokrývají lesní porosty s druhovou skladbou blízkou přirozeným porostům.

Zaniklý hrad Tepenec Památky

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.

#světovéČesko a příběh rodu Šternberků: život se zářící hvězdou

#světovéČesko a příběh rodu Šternberků: život se zářící hvězdou

V erbu Šternberků září zlatá osmicípá hvězda v modrém poli a rodové heslo latinsky zní „Nescit occasum“, tedy nezná západu či nikdy nezapadá. Jméno rodu zní i v názvu hradu Český Šternberk: ostatně právě tam je zámeckým pánem hlava rodu, Zdeněk ze Šternberka (*1923). Mimochodem, je již dvacátou generací od zakladatele rodu.

Šternberk

Šternberk

Šternberk, město s hradem, augustiniánským klášterem a pěkným historickým centrem s řadou měšťanských domů je více než sto let dějištěm mezinárodních automobilových závodů na známé trati Ecce Homo. Kromě muzea loutek si prohlédněte Expozici času, jedinou svého druhu v České republice!

Na Šternberku byla dokončena největší rekonstrukce za posledních 100 let

Na Šternberku byla dokončena největší rekonstrukce za posledních 100 let

V uplynulých letech proběhla na hradě Šternberk největší rekonstrukce za posledních 100 let. Obnovou mimo jiné prošel i objekt u vstupu do hradu, bývalý stážní domek, kde nově vzniklo informační centrum, pokladna a prodejna suvenýrů.

#světovéČesko a Olomoucký kraj

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Cestování střední Moravou je spojené s poznáváním hradů, zámků a historických měst, a pokud zabrousíte na sever do Jeseníků, přidají se hory, sport a relaxace. Nejlepší zážitky?

Šternberské historické loutky Zážitky

Šternberské historické loutky

Stálou expozici věnovanou historii loutkového divadla si můžete prohlédnout v bývalém augustiniánském klášteře ve Šternberku. Staré kulisy a loutky, které se před časem náhodně našly při úklidu v kulturním domě v místní části Dalov.

Další aktuality

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.
22. srpen 2024 6:39
Památky, Olomoucký kraj