ÚvodAktualityJeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!
Příroda

Jeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!

  • 6. ledna 2025
Se startem roku 2025 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku další sérii garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od loňska se však může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.

Jeskyně Na ŠpičákuPřijeli jste do Jeseníků na zimní pobyt a nevíte, co s ohledem k nedostatku sněhu dělat? Vyrazte do jeskyně Na Špičáku! Přírodní památka se otevírá všem zájemcům každý čtvrtek v 10, 12 a 14 hodin. Vstupenky na zimní prohlídky si lze koupit jak na internetu (na odkazu caves.cz/online), tak přímo i těsně před prohlídkou v pokladně jeskyní. Na prohlídku není nutná rezervace.

Tajemné podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Z dosud známé celkové délky 410 metrů návštěvníci procházejí 220 metrů chodeb a síní. Kromě jedinečných srdcových chodeb byste mohli zahlédnout třeba i spící netopýry. Musíte mít ale velké štěstí – místy, kde drtivá většina letounů hibernuje, návštěvní trasa nevede. Lidé by tak tyto létající savce neměli během zimního spánku vůbec rušit. Aby měli netopýři v zimě klid jsou prohlídky jeskyně koncentrovány pouze do jediného dne.


Úkryt pronásledovaných, tajné obřady a Jan Ámos Komenský


Špičák nápisyJeskyně Na Špičáku sloužila od nepaměti za úkryt lidem pronásledovaným církví nebo zákonem, ale také poskytovala útočiště a bezpečí obyvatelstvu v průběhu tatarských a tureckých nájezdů, napoleonských a pruských válek a dalších událostí. O tom, že jeskyně byla velmi silně frekventovaná, svědčí hojné staré nápisy české, německé a francouzské a také letopočty, z nichž nejstarší pocházejí z let 1519, 1564 a 1613. Byly na stěny psány přírodními barvami (uhlem, rudkou nebo tuhou), ale také tesány, ryty či vyškrabovány. Jako jediná jeskyně v Česku tak ukrývá historický poklad nevyčíslitelné hodnoty – během výzkumu tu našli vědci kolem 4 000 nápisů a maleb!

Podle pověsti se v jeskyni po bitvě na Bílé hoře ukrývali na cestě do exilu Čeští bratři, kteří si zde zřídili primitivní modlitebnu. Zcela vyloučit se nedá také domněnka, že při svém putování do polského Lešna navštívil jeskyni Jan Ámos Komenský. Snad tehdy použil prastarou obchodní cestu ze Slezska do Polska, na jejímž nejvyšším bodě jeskyně leží.


Nejzáhadnějším místem je Kalvárie


KalvárieKalvárie je historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně. Křižovatka hlavní chodby s  touto chodbou obdržela své jméno podle kříže s Ukřižovaným, u jehož paty klečí dvě modlící se postavy. Výjev, jehož autora už nikdo neodhalí, představuje Adoraci Kříže. Po pravé Kristově ruce je osoba kléru, tedy biskup či arcibiskup a po levé straně Krista je znázorněna osoba světská, tedy donátor. Lidé se tu věnovali tajným náboženským a kultovním obřadům. Snad právě proto zde uvidíte mnoho zajímavých symbolů – kříže, půlměsíce i figurální malbu.

Poprvé zdejší nápisy studoval v roce 1886 frývaldovský vlastivědný pracovník Adolf Kettner. Mnohem podrobnější průzkum provedl v roce 1953 Josef Skutil. V roce 2017 byl zahájen průzkum, klimatická měření a rozbory vzorků v laboratořích a roku 2019 restaurátoři začali zachraňovat unikátní renesanční malbu z 16. století. Je ukrytá v podzemním labyrintu a vlivem tamního klimatu výrazně trpí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě Příroda

Jeskyně Na Špičáku – jedny z nejstarších jeskyní ve střední Evropě

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.

Další aktuality

Hrady a zámky v Olomouckém kraji se těší na návštěvníky v nové sezóně

Památkové objekty v Olomouckém kraji jsou připraveny na novou sezónu. Hrady Bouzov a Šternberk otevřely již v březnu a zámky Jánský Vrch a Velké Losiny se k nim přidají v dubnu. I letos jsou na hradech a zámcích připraveny zajímavé akce, výstavy, noční prohlídky i kulturní pořady, které byste si neměli nechat ujít.
3. duben 2025 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Festival olomouckých tvarůžků aneb vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 5. a 6. dubna 2025. Oba dny doprovodí festival nejen hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se setkáte s Petrem Vondráčkem a kapelou Lokomotiva, Annou K. ale i s lékařkou Kateřinou Cajthamlovou.
2. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek v Čechách pod Kosířem otevírá sezonu s humorem

Zámek v Čechách pod Kosířem nedaleko Prostějova otevře dveře všem zájemcům o prohlídky v sobotu a neděli 29. a 30. března 2025. Do zámku bude možné přijít od 9 do 16 hodin. Navštivte zámek, kde více jak dvacet let navštěvoval zámek slavný malíř Josef Mánes a jeho vrcholná díla vznikla právě zde. Celý komplex zámku a parku je zapsán jako národní kulturní památka. Čekají vás tu speciální prohlídky zámku s humornými příběhy ze života Josefa Mánesa a rodu Silva-Tarouca i zajímavosti o aprílových tradicích a Mánesově hravé tvorbě.
29. březen 2025 5:20
Památky, Olomoucký kraj

Javoříčské jeskyně budou probouzet netopýry

Také vás fascinuje tajemný svět jeskyní s unikátní krápníkovou výzdobou? Pak nesmíte vynechat Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle, které patří k jedněm z nejbohatěji vyzdobeným jeskyním u nás. Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech a vidět je zblízka, je dobré si zapsat do kalendáře sobotu 29. března 2025. V tento den se totiž v jeskyních uskuteční tematicky zaměřené prohlídky Probouzení netopýrů se začátky v 10:00 a 13:00 hodin.
24. březen 2025 16:00
Příroda, Olomoucký kraj

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2025 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 23. ročník prodejní výstavy For Model 2025. Pro návštěvníky je připravena celá řada novinek, mimo jiné nové umístění expozice železničních modelářů či plovoucí mola, která doposud nebyla na For Model k vidění. Interaktivní veletrh For Model 2025 se koná celé tři dny, od 21. do 23. března 2025 na Výstavišti Flora Olomouc.
21. březen 2025 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Cykloturistika v Olomouckém kraji: traily v terénu i pohodové cyklotrasy okolo Bečvy

V Olomouckém kraji se nachází mnoho cyklotras a cyklostezek, ze kterých si vyberou všichni, kdo rádi jezdí v terénu, ale i pohodáři zvyklí na asfaltový povrch. Některé z tras v Jeseníkách zavedou cyklisty do pořádných kopců, naopak oblast Hané je protkána sítí stezek v klidnější krajině řeky Bečvy, Litovelského Pomoraví nebo Moravské brány.Kudy z nudy pro vás nachystalo přehled těch nejlákavějších z nich.
20. březen 2025 18:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Ve Skiareálu Králický Sněžník panují skvělé lyžařské podmínky

I když teploty na horách dosahují jarních hodnot, lyžařské podmínky na Kraličáku, v Areálu Králicky Sněžník zůstávají skvělé! Na sjezdovkách leží stále hodně přes půl metru sněhu a lyžaři se mohou těšit na 7 km upravených trat, 3 Fun parky s pojízdnými pásy pro děti i lyžařskou školu.
8. březen 2025 6:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevírají březnové Zimní prohlídky už v sobotu 1. března 2025. Trasa bude přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
1. březen 2025 9:00
Památky, Olomoucký kraj