Hipostezky a jejich značení

A jak taková hipostezka vlastně vypadá? Jedná se o
vyznačenou trasu, která se pokud možno snaží vyhnout stezkám pro pěší a cyklostezkám, protože kůň je přece jen zvíře velké a setkání s ním nemusí vždy proběhnout bez úleku (na obou stranách). Stezky si proto koňáci volí, když to jen trochu jde, sami pro sebe. Jejich
šířka je alespoň
dva metry, pokud není stezka zpevněná, je třeba uvést to na obou jejích koncích.
Hipostezky jsou značeny dost podobně jako ostatní stezky –
starší značení připomíná klasickou turistickou značku, jen místo pruhů jde o
bílý čtverec v jehož středu je barevný „
puntík“. Modernější značení KČT představuje
bílého jezdce na koni v
modrém poli. Pokud byste při případném souběhu stezek pro pěší a pro koně váhali (stát se to může), tak vězte, že vaše značky jsou ty nejvýše zakreslené.
Putování přírodou versus jízdárenské okruhy
Hipotrasy vedou krajinou vhodnou pro pohyb na koni – to znamená využití lesních a polních cest s minimální nutností přecházet rušné silniční úseky.
Hipoturistiku lze rozdělit na
vycházky na koni (zpravidla se jedná o jízdu na koni od 7 do 30 km),
výlety na koni trvající zpravidla celý den a
putování na koni. Na trasách jsou tzv. koňské stanice, zařízení většinou v soukromém vlastnictví, které jsou schopny poskytnout vše ke spokojenosti jezdce i jeho koně.
Naproti tomu
jízdárenské okruhy jsou takové stezky, které najdete v
okolí nějakého ranče či stáje. Nejsou v evidenci hipostezek, nejsou u nich informační tabulky a KČT je obnovuje pouze po dohodě s majitelem. Setkáte se s nimi nejspíše v okolí jízdárny, kde slouží k orientaci při
jednodenních výletech. Jsou značeny barevnou podkovou v bílém čtverci.
Jak vybavit na cestu koně i sebe

Pokud se nejedná o vyjížďku v rámci několika hodin, je turistika s koňmi zpravidla chápána jako
vícedenní. Krom koně potřebujete ještě kvalitně seřízené
sedlo, spacák a peníze. To je to hlavní, zbytek se dá koupit. Přesto je pár věcí, které se do sedlové brašny hodí. Určitě to budou
doklady vaše i koňské – policie nikdy nespí!
A co s sebou pro koně? Není toho málo. Vezměte alespoň jednu náhradní otěž, dlouhé lano na přivazování koní (přivážete ho k sedlu), vždy se hodí bavlněná prádelní šňůra (na přivázání čehokoli). Následují masti, desinfekce, kartáče, háček a nůž na kopyta, masážní gel a fenistil – ten se hodí pro vás i pro koně. Pokud nemáte doprovodné vozidlo, je vybavení obdobné jako na čundr, jen si uvědomte, že kůň nese nejen výbavu, ale i vás. Rozhodně se ale vybavte podle rozmarů počasí a nepodceňte nocování, které nemusí být vždy pod střechou.
Hipostezka je vyznačená trasa pro jezdce na koních, která se vyhýbá stezkám pro pěší a cyklisty. Tradiční značení připomíná turistickou značku s bílým čtvercem a barevným puntíkem uprostřed, modernější značení představuje bílého jezdce na koni v modrém poli.
Hipoturistika zahrnuje vycházky na koni (7-30 km), denní výlety a putování na koni s využitím lesních a polních cest. Po cestě je možné využít koňské stanice pro odpočinek a potřeby koní i jezdců.
Jízdárenské okruhy jsou stezky u rančů či stájí, nenacházejí se v evidenci hipostezek a nejsou značeny infotabulemi. Hipostezky jsou naopak oficiálně značeny Klubem českých turistů a mají své informační tabule.
Na vyjížďku je třeba seřízené sedlo, spacák, peníze, a věci jako dokumenty, náhradní otěž, lano na přivázání koní, kartáče, masážní gel a další potřeby pro koně a jezdce.
Návštěvníci mohou projít krajinou Krkonoš, Vysočiny či jižních Čech, navštívit Kladruby nad Labem se starokladrubskými koňmi, či osadu Havranů s možností rekreační jízdy. Trasy jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé jezdce.
Pro nocování je dobré mít kvalitní spacák a dostatek oblečení. Vybavení by mělo být odolné vůči počasí a jezdci by měli být připraveni na možnost nocování i mimo střechu.
Kromě jezdeckých výcviků a procházek po Chřibech, Hipocentrum Koryčany nabízí příležitost pro víkendové relaxační pobyty s koňmi a možnost zapojení do sportovních aktivit.
Koňské stanice slouží jako místa pro odpočinek a zásobování jak pro koně, tak pro jezdce během jejich cesty na hipostezkách.
V jihočeském kraji je vybudována síť stezek o délce 500 km s hipostanicemi poskytujícími služby pro jezdce a koně. Trasy jsou jasně označeny směrovými ukazateli a informačními tabulemi.
Jezdecké stezky na Vysočině propojují krásy této oblasti, nabízejí celkovou délku 864 km a jsou doplněny o služby 150 jezdeckých stanic, které zajišťují komfort jezdců i koní.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.