ÚvodAktualityLesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření
Příroda

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

  • 28. března 2025
Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
jelenecVzhledem k registrovaným případům nákazy na Slovensku a v Maďarsku a rozhodnutí Státní veterinární správy je od pátku 28. března 2025 zakázaný vstup veřejnosti do všech devíti obor Lesů ČR v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Lesy ČR zároveň zvyšují dohled nad zvěří ve 35 spravovaných oborách po celé republice.

V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů i prověřování důvodu úhynu a omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost. Lesy ČR buď nainstalují u vjezdu do obory dezinfekční pásy, přes které musí přejet všechna vozidla vjíždějící do obory, nebo budou dezinfikovat jejich kola a také nákladový prostor, pokud dováží krmivo. Lidé mohou přenášet infekci také na botách.

MufloniSlintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci, i když pro dospělé jedince není smrtelná. U domácích zvířat je nebezoečná pro skot, prasata a ovce. Virus, který tuto nemoc způsobuje, patří mezi RNA viry a je vysoce infekční. A to nejen při přímém kontaktu s infikovanými zvířaty, ale také s tělními tekutinami, a dokonce vzduchem. Pokud se u některého kusu nákaza prokáže, bude se rozhodovat o budoucnosti chovu v oboře. Nemoc se projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním zvířete. V oblasti svíráku (tlamy) i mezi spárky (rohovité útvary na koncích končetin) se objevují puchýřky. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Nemoc nemá vysokou úmrtnost, ale nemocnost. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Na člověka je nemoc nepřenosná. Člověk však může být nevědomým přenašečem mutace tohoto viru na zdravá zvířata. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.
Chráněná krajinná oblast Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice Příroda

Chráněná krajinná oblast Soutok u Břeclavi – budoucí CHKO a největší obora v České republice

Obora Soutok je největší v České republice, rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Oblast nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Od 1. července 2025 se stane Chráněnou krajinnou oblastí.

Obora a lovecká chata Počátka Příroda

Obora a lovecká chata Počátka

Obora Počátka byla založena roku 2003, za účelem chovu jelení, dančí a mufloní zvěře. Vznik navazoval na již vybudovanou menší oboru Velké Losiny.

Obora Obelisk u Lednice Příroda

Obora Obelisk u Lednice

Soukromá obora Obelisk leží nedaleko Lednice. Majitel se snaží pomocí starých dochovaných map ze 17. – 18. století přírodě v této oblasti alespoň částečně navrátit původní ráz tak, jak ji obhospodařovali Lichtenštejni v 19. století.

Naučná stezka Obora Holedná v Brně Příroda

Naučná stezka Obora Holedná v Brně

Jedná se již o šestou naučnou stezku, která vznikla v rámci realizace projektu pro posílení potenciálu příměstských lesů brněnské aglomerace.

Přírodní památka Obora u Kroměříže Příroda

Přírodní památka Obora u Kroměříže

Přírodní památka Obora se rozkládá asi 3 km jižně od Kroměříže na mírném zalesněném svahu stejnojmenného kopce Obora (známý také pod názvem Hvězda).

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Obora Sovinec ve Fryčovicích Příroda

Obora Sovinec ve Fryčovicích

Obora Sovinec mysliveckého spolku Fryčovice se specializuje na chov vzácné zvěře – jelence viržinského (běloocasého). Nachází se v lese mezi obcemi Fryčovice a Trnávka. Oborou vede naučná stezka Obora Sovinec.

Přírodní památka Lysická obora Příroda

Přírodní památka Lysická obora

Přírodní památka a bývalá zámecká obora s chovem daňků. V současnosti zde najdete zbytky starých alejí, mnoho exotických druhů stromů.

Obora Termanec u Uherčic Příroda

Obora Termanec u Uherčic

První zmínky o oboře pocházejí z roku 1567. Dnešní obora o výměře 102 ha vznikla v 80. letech 20. století. Slouží k chovu muflonů, jelenů, daňků a doplňují je druhy sika Dybowského a srnec obecný. Pro veřejnost je obora uzavřena.

Obora Víno Příroda

Obora Víno

Obora Víno byla na Bruntálsku založena v roce 1975. Chovají se zde divočáci a daňci. Lesy jsou nepřístupné veřejnosti, což se má změnit v roce 2025.

Obora Holedná v Brně Příroda

Obora Holedná v Brně

Obora se nachází mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o účelové myslivecké zařízení sloužící obornímu chovu mufloní a dančí zvěře.

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova Příroda

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova

Na trase naučné stezky Obora Lomnice dlouhé 2 km můžete navštívit celkem 9 zastávek, kde se dozvíte něco o historii obory, lesním porostu, fauně a flóře, ale i o hospodaření ve zdejších lesích. Jednotlivé informační tabule jsou doplněny o pěkné fotografie, které přibližují dané téma zastávky.

Další aktuality

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Tradiční jarní zaplavování lužních lesů na Soutoku v Jihomoravském kraji mezi Lednicí a Břeclaví začalo 28. března 2025. Lesníci postupně zvedají stavítka a nechají rozlít vodu ze Staré Dyje do porostů. Po 22. dubnu se zase vše vrátí do normálu. Oblast tak postupně zalije voda z nádrže Nové Mlýny, která poteče průtokem 80 metrů krychlových za sekundu. Na záměrném povodňování se dohodli lesníci z Lesů ČR s vodohospodáři z Povodí Moravy. Doplní tak vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
28. březen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se na výpravu se seriálem Hlava Medúzy do Brna a okolí

Detektivní seriál krimi příběhů Hlava Medúzy natočila v roce 2021 Česká televize. Děj se odehrává v Brně a jeho obsah tvoří jednotlivé kauzy, které vyšetřuje tým kriminalistů v podání Jitky Čvančarové, Jiřího Dvořáka, Michala Isteníka a Petry Bučkové. Natáčení probíhalo na Brněnsku, Blanensku i v samotné moravské metropoli. Po stopách detektivních příběhů vás zve portál Kudy z nudy.
28. březen 2025 9:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Zámek v Moravském Krumlově láká na výhledy z věže či posezení před Slovanskou epopejí

Renesanční zámek v Moravském Krumlově přichystal pro návštěvníky řadu novinek a turistických lákadel. Turisté se mohou těšit na úžasné výhledy z opravené zámecké věže anebo na pohodlné posezení před obřími plátny Alfonse Muchy. Na letošní sezónu jsou připraveny také nové výstavy, které se známí příchozí s cechovními postavníky či 3D modelem zámku.
20. březen 2025 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Věda a historie není nuda: habánské víno, habánská keramika a čas habánů

Habánská keramika, vinné sklepy, víno a několik nezvykle znějících příjmení: to je vše, co na jižní a východní Moravě zbylo po habánech. Provázela je dobrá pověst pracovitých lidí, šikovných vinařů a zručných řemeslníků. Prozkoumejte s Kudy z nudy, proč byli právě v roce 1622 z českých zemí násilně vyhnáni?
20. březen 2025 9:28
Kultura, Jihomoravský kraj

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 22. března 2025. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovníky historie. Ti se mohou letos těšit na prohlídky zámecké půdy a krovů, Velikonoce na zámku, planety na zámku, Veteranfest, Zámecké dýňobraní nebo Hubertovu jízdu.
20. březen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 21. do 23. března 2025 v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které vykvétají právě v době pořádání slavností.
19. březen 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj