ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNaučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova
Příroda

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova

Na trase naučné stezky Obora Lomnice dlouhé 2 km můžete navštívit celkem 9 zastávek, kde se dozvíte něco o historii obory, lesním porostu, fauně a flóře, ale i o hospodaření ve zdejších lesích. Jednotlivé informační tabule jsou doplněny o pěkné fotografie, které přibližují dané téma zastávky.
Dva kilometry dlouhá naučná stezka nazvaná Obora Lomnice má celkem devět zastavení. Stezka v městysu Lomnice u Tišnova v okrese Brno venkov vede lokalitou zdejší bývalé obory a návštěvníky seznamuje se zajímavostmi území včetně údajů o lokální historii, lesním porostu, fauně, flóře a správě lesů.

Její trasa je vzhledem k členitému terénu vhodná spíše pro pěší turisty. Netradičně je stezka zaevidována i jako multi keška na webových stránkách geocachingu.

Témata jednotlivých zastávek naučné stezky Obora Lomnice:

1. úvod (stezku celkově přibližuje)

2. sněžné jámy, javor

3. lovecké chodníky, jasan a habr

4. les smíšený, monokultury, smrk

5. zámecké studny, borovice, douglaska

6. přirozená obnova lesa, ochrana výsadeb

7. skládkování dřeva

8. lesní dopravní síť, zámecká obora

9. záskok, mraveniště, buk

Stručná historie bývalé obory: nejstarší písemné zprávy o zvěři na lomnickém panství jsou z roku 1721. Obora sloužila převážně k chovu zvěře. V roce 1809 při invazi napoleonských vojsk na Moravu byl v Lomnici ubytován francouzský generál Davoust, který se svými přidělenými důstojníky vystřílel v oboře veškerou zvěř. Obora následně zanikla. První zmínky o její obnově se datují až k roku 1850. Od 19. století se postupně stavy zvěře navyšovaly. Oficiální záznamy o oboře končí v době před 2. světovou válkou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Železo v Železném aneb setkání kovářů u piva

Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Tradiční festival řemesel se koná v sobotu 2. srpna 2025 na hřišti Horka v Železném. Festival se značně rozrostl a návštěvníci se mohou seznámit s mnoha tradičními řemesly. Řemesla si navíc mohou sami vyzkoušet a vlastnoruční výrobek odnést domů.
Železné, Jihomoravský kraj

18. Bigbítová noc v Železném

Bigbítová noc v Železném není jen hudební festival, je to také pocta tradici a kultuře české hudby. Od svého vzniku se akce rozvinula v legendární událost, která každoročně přitahuje stále větší množství fanoušků.
Železné, Jihomoravský kraj

Tišnovské Kozy – Benefiční trailový běh do tišnovských vrchů

Zažijte den plný sportu, přírody i zábavy a podpořte projekt Lokomoce zaměřený na pohyb a zdravý vývoj dětí. Čeká vás běžecký závod pro děti i dospělé a těšit se můžete i na bohatý interaktivní program pro celou rodinu.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Rozhlas jede za vámi 2025

Zábavná show Rozhlas jede za vámi zavítá každý měsíc do jiného města. Své hosty přivítá Aleš Cibulka.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Jak na přechody hor – víkendový kurz

Láká vás putování s batohem, horské vyhlídky a noci v přírodě, ale nemáte moc zkušeností?
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Březina Sobě 2025

Hudební festival Březina Sobě 2025 se uskuteční 28. 6. 2025 v prostorách krásného Areálu u splavu řeky Svratky v Březině.
Březina, Jihomoravský kraj

Za krásami okolí Nedvědice

Tradiční pochod po okolí Nedvědice se letos koná již po 52.
Nedvědice, Jihomoravský kraj

Den otevřených mlýnů 2025 – poznejte vodní i větrné mlýny Česka

Pojďte se na jeden den ponořit do fascinujícího světa mlýnů a jejich historie! V sobotu 10. května 2025 se v České republice uskuteční 1. ročník akce Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě.
Býkovice, Jihomoravský kraj

Budova radnice v Lomnici

Stavba radnice pochází z 2. poloviny 17. století. Objekt radnice je dvoupatrová řadová budova obdélníkového půdorysu v jejímž průčelí je na osu vestavěná věž o třech patrech. Vznikla mezi lety 1669 – 1680.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Kameny zmizelých v Lomnici u Tišnova

Čtyři kameny zmizelých připomínají v Lomnici u Tišnova Arnošta Bleiweise a jeho rodinu.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Zámecký park, oranžerie a hrnčírna v Lomnici u Tišnova

V roce 2011 bylo v Lomnici obnoveno Zahradnictví pod zámkem a v letech 2010-2014 byla obnovena havarijní oranžerie, hrnčírna a pec z prostředků Havarijního fondu MK ČR, soukromých majitelů a sponzorů.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici

Architektonicky velmi cenná stavba významného raně barokního architekta Giovanniho Pietra Tencally z let 1669 – 1683 je významným dokladem vývoje moravské barokní architektury. Lomnický farní kostel patří k nejvýznamnějším církevním raně barokním památkám na Moravě.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Zámek v Lomnici

Dnešnímu renesančně baroknímu zámku předcházel raně gotický hrad z 1. poloviny 13. století. Součástí zámku je kaple sv. Františka Serafínského. V současné době je zámek sídlem školy a není přístupný pro veřejnost.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Židovská synagoga a hřbitov v Lomnici

Na místě dnešní synagogy stále dřevěná budova s kamennou podezdívkou, která po rozšíření obce a emancipaci Židů v souvislosti s josefínskými patenty přestala vyhovovat. Synagoga je jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se zaobleným nárožím a nízkým přístavkem na jihozápadní straně.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Antonína Paduánského v Lomnici

Drobná stavba z roku 1670 s kruhovou dispozicí a zvonicí přistavěnou k východní straně stojí na bývalém hřbitově v Lomnici u Tišnova. Raně barokní stavba je dominantou městyse.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Stezka Járy Cimrmana

V Lomnici na jižní Moravě se můžete projít po naučné stezce neznámého génia Járy Cimrmana. Stezka vede po žluté turistické značce z lomnického náměstí směrem k Synalovu a končí u myslivny pod vrcholem Sýkoř (702 m n. m.).
Lomnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Pivovar Doubravník

V pivovaru Doubravník vaří nepasterizovaný a nefiltrovaný ležák podle tradičního postupu.
Doubravník, Jihomoravský kraj

Hostinec u Vlachů

Hostinec u Vlachů byl založen v roce 1902 manžely Marií a Františkem Vlachovými. Ti si toto místo, situované před stoupáním na Černou Horu, zvolili jako ideální pro stavbu zájezdního hostince.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Tišnovská pivní stezka

Jižní Morava se po vínu stává i regionem piva. Kromě velkého množství nových minipivovarů, pivních festivalů nebo pivních lázní, vznikla na Tišnovsku u Brna první pivní stezka, za kterou stojí spojení místních pivovarů a Destinace Brněnsko.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská rychta

Martin Klouda řediteloval velkým masokombinátům, rozjížděl staření vepřového masa u nás a po letech si otevřel se svou ženou Zuzanou vlastní provoz. Maso Klouda dodává pro skvělé podniky, od streetfoodu po fine dining.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Na Humpolce

Tradiční hospoda Na Humpolce v Tišnově píše historii již od roku 1491.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.
Tišnov, Jihomoravský kraj