Do štol s průvodcem
Jedním z
nejtajemnějších a zároveň nejoblíbenějších míst na portálu Kudy z nudy jsou
lomy Velká Amerika a jejich okolí.
Kouzlo spočívá v tom, že shora vidíte jen malý kousek, ale rozsáhlé bludiště štol a chodeb v podzemí, které lomy propojuje, je pro běžné výletníky nepřístupné – s jedinou výjimkou. Tou je
cesta Českým krasem za Hagenem, která se letos koná
v sobotu 14. května.
Český Grand Canyon aneb
lom Velká Amerika společně s
trestaneckým lomem Mexiko,
Kanadou a v lesích skrytou
Malou Amerikou zná kdekdo. Obecně se také ví, že do lomů se nesmí; všude jsou ploty, výstražné cedule a zamčené brány. Přesto existuje spousta dobrodruhů, kteří se tam dostali – a také spousta smrtelných úrazů, když se některý z nich zřítil ze strmých skal. Existuje
jediná legální možnost, jak se do podzemního bludiště podívat
bez rizika a bezpečně: při
cestě Českým krasem za Hagenem, kterou pořádá správa
CHKO Český kras.
Je to jednoduché: v
sobotu 14. května musíte být mezi 8:30 a 11:00 v
Karlštejně u pošty. Tam dostanete nejdůležitější informace a také kartičku, do které budete na kontrolách lemujících přibližně dvanáctikilometrovou naučnou stezku sbírat razítka. Trasa vás kolem
Dubu sedmi bratří (pod ním si prý kdysi rozdělovalo lup sedm bratrů-loupežníků) dovede do areálu společnosti
Lomy Mořina. Teprve tam začne to pravé dobrodružství: s průvodcem projdete podzemní štolou k
lomu Malá Amerika a dál hlouběji do systému štol, kde se skrývá
Hagenova štola. Zbytek trasy už vede opět po povrchu; lesem kolem lomu
Malá Amerika přes Pání horu, kolem vrchu Doutnáče a přes lom Na Chlumu do
Srbska. Cesta končí na parkovišti
hotelu U Berounky poblíž mostu. Vstupné do štol
50 Kč se platí až u štol.
Průchod štolami bude umožněn
výhradně účastníkům akce, kteří se prokáží kartičkou s razítky na kontrolách. Pro ostatní zájemce je možný vstup do podzemí až po 14. hodině.
S sebou si vezměte obvyklé vybavení (velkou
svačinu,
terénní oblečení a
dobré boty) a
baterku.
Kde se skrývá Hagen?
V
lomech na Americe se vyskytuje jedno z nejděsivějších českých strašidel, které i v dnešní době dokáže při patřičně podaném vyprávění vyvolat nepříjemné mrazení v zádech. Když dáme dohromady všechny historky a legendy, hemžící se slovy prý a možná, na jejich konci stojí
přízrak v německé uniformě SS, který se náhle vynořuje ze štol, zase se v nich beze stopy ztrácí a má na svědomí
řadu záhadných úmrtí či zmizení.
Místem jeho výskytu je
podzemí Ameriky, zejména pak Hagenova štola a na křižovatce se svážnou štolou
legendární podzemní studánka s gongem: kdo na něj zazvoní, pro toho si děsivé monstrum přijde – prý do roka a do dne. Ve skutečnosti ale gong sloužil horníkům, protože jedna ze štol jde do kopce a shora není na křižovatku vidět, takže bylo potřeba těm nahoře dát znamení, že je důlní vozík plný. Gong si občas někdo odnese na památku, podobně jako sešit, který se tu občas objeví pro zápisky všech odvážných. Zlomyslně se mu říká Hagenův pořadník.
Co je důležité vědět?
- Na startu v Karlštejně u pošty dostanete kartičku na razítka a nejdůležitější informace.
- Cestou můžete na tematických zastávkách plnit různé úkoly, zaměřené zejména na poznávání přírody Českého krasu. Zájemci si vyzkouší aplikaci BioLog, v cíli pak všichni účastníci akce obdrží diplom a historický odznáček CHKO Český kras.
- Do štol za Hagenem se dostanete jedině s kartičkou s razítky, pro ostatní zájemce je možný vstup do podzemí až po 14. hodině.
- I když půjdete do podzemí s průvodcem, budete potřebovat baterku a pevnou obuv. Vstupné se platí až u štol a stojí 50 Kč.
- Ať už na Hagena věříte nebo ne, počítejte s tím, že ve štolách Ameriky legenda ožije v plné síle. Hluboko v temnotě bude vaše fantazie pracovat na plné obrátky, navíc jen s baterkou a po nerovném povrchu se jde velmi špatně, utéct není kam.
- Rádi byste viděli plány podzemí v celé jejich šíři a složitosti? Najdete je ve skanzenu Solvayovy lomy, což je muzeum těžby a dopravy vápence pod širým nebem. Nejlépe se k němu dostanete pěšky z Bubovic anebo ze Svatého Jana pod Skalou.