ÚvodAktualityMariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho
Památky

Mariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho

  • 4. ledna 2017
Monumentální barokní komplex Mariánská Týnice se po třech stovkách let čekání dočká podoby, jakou pro ni navrhl stavitel Jan Blažej Santini. Západočeské západní barokní perle tak přibyde chybějící východní ambit a dvě kaple. Unikátnost dostavby tkví v tom, že si dosud nikdo v českých zemích netroufl dostavět něco, co bylo navrženo v době barokní, avšak „zatím“ nebylo realizováno.
TýniceMariánská Týnice – barokní perla severního Plzeňska se pouští do jedinečného projektu. Podle 300 let staré vize Jana Blažeje Santiniho dostaví kapli při východní části Kostela Zvěstování Panny Marie, s níž se začalo už v 18. století. Santiniho projekt tak bude realizován celý, a to i přesto, že už fakticky neexistuje originální plán.

Původní Santiniho plány počítaly s tím, že celý areál bude mít čtyři části – kostel, proboštství a dva ambity. Východní ambit byl ale pouze zahájen, zůstaly z něho torza dvou kaplí. Ambity sloužily k tomu, aby se tam schovali poutníci a zpovídali se tam. Areál má výhodu, že se zachoval v původní koncepci, nejsou v něm pozdější dostavby.
 
Podle plánů by se letos mělo začít s jihovýchodní kaplí a ambitovým křídlem s bránou. Do roku 2020 má být dokončena stavba celého východního ambitového křídla. I když se nedochoval faktický, autentický, originální Santiniho projekt, kaple se postaví jako kopie stavby vybudované na západní straně kostela, jež podle Santiniho projektu stojí. Bude zrcadlově obrácená. Klenuta má být takzvanou "českou plackou" neboli širokou a plochou klenbou typickou pro baroko, má mít také mansardovou střechu. V nové stavbě se budou pořádat výstavy, divadelní představení, koncerty i další akce. Zároveň nové prostory doplní novou expozici o Santinim.
 

Poutní místo zrušil Josef II.

Mariánská TýniceDominantní stavba v polích asi čtyřicet kilometrů na sever od Plzně má za sebou pohnutou minulost. Proboštství a kostel začal budovat v roce 1711 podle Santiniho projektu plaský klášterMariánská Týnice měla sloužit jako poutní místo.

Stavba byla dokončena v roce 1751. O 24 let později ale zasáhl Josef II., který dekretem klášter Plasy i stavbu v Týnici zrušil. V 19. století začala Týnice chátrat a rozpadat se. Od 50. let 20. století je v areálu muzeum. Rozsáhlá záchrana a obnova se uskutečňuje posledních zhruba 20 let.
Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Další aktuality

Sezóna hradů a zámků v Plzeňském kraj: novinky z Červeného Poříčí, Švihova či Šumavského Trojhradí

Návštěvníky hradů a zámků v Plzeňském kraji otevírají na jaře své brány návštěvníkům a představují novinky a zajímavosti ve svých expozicích. Necháte se zlákat k prohlídce vodního hradu Švihov, zámku Manětín, Horšovského Týna anebo zámku Kozel? Červené Poříčí vás překvapí zrestaurovanou oranžerí a i letos pokračuje projekt šumavského Trojhradí hradů Rabí, Kašperk a Velhartice.
8. duben 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Velikonoce v Plzni budou plné dobrot i tradičních řemesel

Od 9. do 20. dubna nasají návštěvníci Plzně jarní atmosféru na velikonočních trzích na náměstí Republiky. V Plzni je toho mnohem více, kde můžete přičichnout k Velikonocím. Podívejte se s portálem s Kudy z nudy, co je pro vás přichystáno v městě piva.
8. duben 2025 10:27
Kultura, Plzeňský kraj

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj