ÚvodAktualityMikulov – obnova přírody Svatého kopečku, zóna klidu
Příroda

Mikulov – obnova přírody Svatého kopečku, zóna klidu

  • 23. dubna 2013
Mikulovský Svatý kopeček je v naší zemi ojedinělým příkladem kulturní krajiny, v níž se spojují přírodní a historické skvosty a dílo člověka souzní s respektem k přírodě.
Svatý Kopeček v MikulověZakladatelem této výjimečné urbanistické a krajinářské koncepce z počátku 17. století byl kardinál František Diestrichtein. Svatý kopeček tehdy proměnil v duchovní místo, vyznačující se neobyčejně působivým pohledovým propojením kostela a kapliček křížové cesty s městem, přírodou a okolní krajinou. Dovednost pozdně renesančního a barokního stavitelství, evokovat bohatě smyslové zážitky diváka, je chloubou města. Kardinálova přestavba Mikulova zcela jistě patří k nejzajímavějším projektům svého druhu. Právě proto město dlouhodobě vyvíjí snahu o rekonstrukci všech jeho autentických památek. Jednou z nich je i lokalita pod Olivetskou horou, v blízkosti nástupu na křížovou cestu. Obyvatelům města je známá pod názvem Dolní palouček.

Dolní palouček tvoří nedílnou architektonickou součást unikátního urbanistického celku Mikulova a okolní komponované krajiny. Je jednou z mnoha nádherných přírodních vyhlídek – belvederů, odkud se otevírá, podobně jako v Jeruzalémě, výhled na celé město a jeho historické dominanty.

Právě sem směřuje projekt obnovy panonského háje koncipovaného také jako reminiscence Getsemanské zahrady.

Mikulov a jeho okolí
je ukázkou jedinečného typu panonské krajiny s původními teplomilnými doubravami s dubem šípákem, dřínem a mahalebkou. Jejich vzácné zbytky najdeme také na Svatém kopečku. Zvláštností šípákových doubrav je rozvolněnost lesa, doprovázená prosvětlenými paloučky a lesními lemy, jež hostí mimořádný počet teplomilných travin a kvetoucích bylin původem z jižní a východní Evropy. Tento typ rozvolněných lesů – panonských hájů či lesostepí – je rovněž chloubou Mikulova. Za přírodními zajímavostmi panonské květeny a zvířeny sem přijíždějí badatelé a návštěvníci z celé naší země. Bohužel v minulosti byla přirozená skladba teplomilných doubrav Svatého kopečku narušena neodbornými, byť dobře myšlenými zásahy našich předků.

Na celém projektu s názvem Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady se podílí tým odborníků. Ještě v období vegetačního klidu byly odstraněny druhově nevhodné a poškozené dřeviny, celá lokalita byla důkladně vyčištěna. Nejpozději v květnu bude místo osazeno lavičkami. V průběhu roku se budou odstraňovat nárosty jasanu, javoru a šeříku. Na podzim tohoto roku se zde vysadí druhově vhodné keře a stromy a vysejí semena určených druhů travin a bylin.

Není třeba litovat přestárlých jasanů, pajasanů, javorů, šeříků a do značné míry ani borovic černých. Tyto invazivní druhy dřevin na Svatý kopeček nepatří, působí cizorodě a velmi zde škodí – mění chemismus půdy a vytvářejí tisíce jednoletých a víceletých semenáčů, výmladků, jež potlačují vzácnou původní vegetaci teplomilných šípákových doubrav, skalní vápencové stepi a květnatých kavylových trávníků.

Projekt přiblíží původní charakter a malebnost místu, které spoluvytváří originalitu vzácných městských panoramat. Díky spolupráci města a odborných organizací získá Svatý kopeček na hodnotě z hlediska kulturního, přírodního i turistického.
Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

Třiatřicet krásných křížů a křížků: který zvolíte pro velikonoční výlet?

Devět křížů a vzpomínka na pradávný masakr svatebního průvodu, poutní místo s kapličkovou křížovou cestou a třemi kříži místo kaple, kříže skryté ve skalách a stínu stromů a nespočet pověstí, které se kolem nich ovíjejí… Kříže jako místa, obestřená lákavým tajemnem, i jako symboly smíření i zmrtvýchvstání vám nabízíme jako zajímavé tipy pro velikonoční výlety.
19. duben 2025 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Hrad Cornštejn má od Velikonoc otevřeno!

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou otevírá své brány všem návštěvníkům o letošních Velikonocích. Poprvé do jeho areálu budou moci vstoupit na Velký pátek 18. dubna 2025. Po Velikonocích bude mít otevřeno do konce května o víkendech, od června poté denně, včetně podnělí.
17. duben 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Balcarka slaví rovných 100 let turistického provozu!

Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu.
16. duben 2025 19:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice vyzdobí obří kraslice

Ve Valticích si užijte veselé Velikonoce na zámku. Každý den (od pátku 18. do pondělí 21. dubna 2025) budou v zámeckém areálu vystaveny obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy. Kromě klasických prohlídek můžete ve Valticích zavítat i do otevřených sklepů a v předzámčí bude od pátku do neděle jarmark s tradičním velikonočním zbožím a gastronomickými pochoutkami.
16. duben 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na Velikonoce a připravuje novou trasu zámkem

Státní zámek Uherčice na Znojemsku zve všechny příznivce historie a zámecké architektury na prohlídky základního okruhu s názvem "Zámecké interiéry". O Velikonocích od 17. do 21. dubna 2025 zde bude otevřeno denně od 10:00 do 14:30 hodin. Na léto pak zámek připravuje otevření nové trasy v západním křídle.
16. duben 2025 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Mikulov vítá jaro a oslaví Velikonoce

Město Mikulov od 16. do 21. dubna 2025 přichystalo bohatý sváteční program, v němž nechybí každoroční hledání velikonočních vajíček ani výroba velikonočních dobrot a dekorací. Město přivítá další řemeslný jarmark a vystoupí řada kapel a folklorních souborů. Turisté jsou vítáni na prohlídkách historických památek a zábava je připravena i pro děti. Těšit se můžete na velikonoční jarmark, ochutnávky vín i koncerty různých hudebních žánrů.
16. duben 2025 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Velikonoční Mikulov přináší oslavu tradic a řemesel

Velikonoční svátky ve starobylém Mikulově přinášejí bohaté oslavy a město také otevírá novou turistickou sezonu. Návštěvníky čeká velikonoční jarmark, dětské dílničky, komentované procházky městem, koncerty různých hudebních žánrů a bohatý kulturní program pro celou rodinu.
15. duben 2025 14:39
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
13. duben 2025 9:00
Životní styl, Jihomoravský kraj