ÚvodAktualityMikulov – obnova přírody Svatého kopečku, zóna klidu
Příroda

Mikulov – obnova přírody Svatého kopečku, zóna klidu

  • 23. dubna 2013
Mikulovský Svatý kopeček je v naší zemi ojedinělým příkladem kulturní krajiny, v níž se spojují přírodní a historické skvosty a dílo člověka souzní s respektem k přírodě.
Svatý Kopeček v MikulověZakladatelem této výjimečné urbanistické a krajinářské koncepce z počátku 17. století byl kardinál František Diestrichtein. Svatý kopeček tehdy proměnil v duchovní místo, vyznačující se neobyčejně působivým pohledovým propojením kostela a kapliček křížové cesty s městem, přírodou a okolní krajinou. Dovednost pozdně renesančního a barokního stavitelství, evokovat bohatě smyslové zážitky diváka, je chloubou města. Kardinálova přestavba Mikulova zcela jistě patří k nejzajímavějším projektům svého druhu. Právě proto město dlouhodobě vyvíjí snahu o rekonstrukci všech jeho autentických památek. Jednou z nich je i lokalita pod Olivetskou horou, v blízkosti nástupu na křížovou cestu. Obyvatelům města je známá pod názvem Dolní palouček.

Dolní palouček tvoří nedílnou architektonickou součást unikátního urbanistického celku Mikulova a okolní komponované krajiny. Je jednou z mnoha nádherných přírodních vyhlídek – belvederů, odkud se otevírá, podobně jako v Jeruzalémě, výhled na celé město a jeho historické dominanty.

Právě sem směřuje projekt obnovy panonského háje koncipovaného také jako reminiscence Getsemanské zahrady.

Mikulov a jeho okolí
je ukázkou jedinečného typu panonské krajiny s původními teplomilnými doubravami s dubem šípákem, dřínem a mahalebkou. Jejich vzácné zbytky najdeme také na Svatém kopečku. Zvláštností šípákových doubrav je rozvolněnost lesa, doprovázená prosvětlenými paloučky a lesními lemy, jež hostí mimořádný počet teplomilných travin a kvetoucích bylin původem z jižní a východní Evropy. Tento typ rozvolněných lesů – panonských hájů či lesostepí – je rovněž chloubou Mikulova. Za přírodními zajímavostmi panonské květeny a zvířeny sem přijíždějí badatelé a návštěvníci z celé naší země. Bohužel v minulosti byla přirozená skladba teplomilných doubrav Svatého kopečku narušena neodbornými, byť dobře myšlenými zásahy našich předků.

Na celém projektu s názvem Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady se podílí tým odborníků. Ještě v období vegetačního klidu byly odstraněny druhově nevhodné a poškozené dřeviny, celá lokalita byla důkladně vyčištěna. Nejpozději v květnu bude místo osazeno lavičkami. V průběhu roku se budou odstraňovat nárosty jasanu, javoru a šeříku. Na podzim tohoto roku se zde vysadí druhově vhodné keře a stromy a vysejí semena určených druhů travin a bylin.

Není třeba litovat přestárlých jasanů, pajasanů, javorů, šeříků a do značné míry ani borovic černých. Tyto invazivní druhy dřevin na Svatý kopeček nepatří, působí cizorodě a velmi zde škodí – mění chemismus půdy a vytvářejí tisíce jednoletých a víceletých semenáčů, výmladků, jež potlačují vzácnou původní vegetaci teplomilných šípákových doubrav, skalní vápencové stepi a květnatých kavylových trávníků.

Projekt přiblíží původní charakter a malebnost místu, které spoluvytváří originalitu vzácných městských panoramat. Díky spolupráci města a odborných organizací získá Svatý kopeček na hodnotě z hlediska kulturního, přírodního i turistického.
Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

Poznejte místa, která jsou spojena s markrabětem Joštem a bohatou historií Brna i Moravy

Znáte příběh moravského markraběte a římského krále Jošta? Současníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Diplomat a vzdělanec Jošt Moravský (říjen 1354 – 18. ledna 1411) sídlil v Brně, které i díky němu získalo v zemích Koruny české značný věhlas a váhu. Pojďte si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!
18. leden 2025 5:39
Památky, Jihomoravský kraj

V Moravské galerii v Brně to žije celý rok: nové intervence, výstavy i budova!

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v Česku, v letošním roce se navíc změní z konceptu 1 instituce a 5 budov na 6 budov 1 galerie. Na jaře chystá otevření Otevřeného depozitáře, což bude první depozitář svého druhu v naší zemi. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co dalšího v letošní sezoně můžete v galerii vidět i zažít.
17. leden 2025 9:14
Kultura, Jihomoravský kraj

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se především na víno a kulturu

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2025? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které se bude letos konat po 40., se například můžete podívat na jazzové koncerty, filmový festival či můžete ochutnat Znojmo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše jihomoravské město připravuje.
15. leden 2025 12:55
Památky, Jihomoravský kraj

#světovéČesko a Karel Absolon: nejslavnější československý archeolog

Karel Absolon (1877–1960): archeolog, geograf a speleolog, badatel a skvělý manažer. Jeho jméno bude navždy spojené s objevováním jeskyní, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů pod Pálavou či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně. Muž, který objevil řadu jeskyní a zasloužil se o vznik turistického ruchu v Moravském krasu, rozhodně stojí za seznámení zblízka!
15. leden 2025 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Legendární zpěvačka Bonnie Tyler přijede do Brna

Jedna z největších legend světové pop rockové scény, majitelka nezaměnitelného "chrapláku", velšská zpěvačka Bonnie Tyler přijede již 15. února 2025 do Brna. Fanoušci budou mít možnost si připomenout její největší hity naživo v atmosféře koncertní haly.
13. leden 2025 10:17
Kultura, Jihomoravský kraj

Zapojte se do kopání písku ve vinném sklepě v Šaldorfu

V sobotu 18. ledna 2025 od 10:00 hodin se koná ochutnávka vín v otevřených vinných sklepech Nového Šaldorfu a sklepními uličkami zazní cimbálová hudba. Nebude chybět ani dobrovolná recesistická soutěž družstev v kopání písku v chodbě vinného sklepa. Příchozí se mohou těšit na zábavu s živou hudbou, občerstvením a šaldorfským vínem.
12. leden 2025 12:17
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 18. ledna 2025 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 22. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
12. leden 2025 11:56
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Chcete pít to nejlepší víno? Salon vín nabídne 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2025

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2025. Z rekordních 2825 vín, přihlášených do letošního ročníku nejvyšší a největší soutěže vín v Česku, odbornou porotu právě tato přesvědčila o své výjimečnosti. Po celý letošní rok tak budou prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
11. leden 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj