ÚvodAktualityMikulovské výtvarné sympozium Dílna zve na Den otevřených ateliérů
Kultura

Mikulovské výtvarné sympozium Dílna zve na Den otevřených ateliérů

  • 25. července 2024
Mikulov žije od poloviny července výtvarným uměním. Umělkyně a umělci pilně pracují na svých výtvarných dílech a pořadatelé sympozia zvou veřejnost v rámci doprovodných akcí na mikulovský zámek, kde se v sobotu 27. 7. 2024 od 10:00 do 18:00 hodin bude konat Den otevřených ateliérů.

MikulovSympozium Dílna je jednou z pravidelných akcí mikulovského kulturního léta a tvořící umělkyně a umělci v prostorách zámku patří k charakteristické prázdninové atmosféře. Letošní 31. ročník trvá již dva týdny, během nichž umělci tvoří a diskutují o umění. V sobotu 27. července 2024 však zvou do dílen všechny milovníky umění na Den otevřených ateliérů. Naskýtá se tak jedinečná možnost nahlédnou do ateliérů umělců a umělkyň, kteří přijali pozvání v rámci Mikulovského výtvarného sympozia. Ateliéry najdete na zámku a vstup do nich je po schodišti z horního nádvoří. Komentované prohlídky v doprovodu kurátorky Lenore Jurkyové se budou konat od 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 a v 18:00 hodin. Vstup do ateliérů je zdarma a bez rezervace.

Zájemci jsou také srdečně na Mezigenerační výtvarnou dílnu, která probíhá od 14:00 do 17:00 tamtéž. Akce se koná pod vedením trojice lektorů Andrey Kaňkovské, Lucie Horňákové Černayové a Šimona Kříže. Ve třech mini-ateliérech se na chvíli stanete umělci a vyzkoušíte tvorbu napříč médii. Fotka, socha i tvůrčí psaní… Zažijte tvůrčí společný čas se svými nejbližšími – dětmi, babičkou nebo i kamarádkou.
 

31. ročník Dílny s Lenore Jurykovou

Sympozium DílnaRoli kurátorky a teoretičky 31. ročníku Dílny přijala Lenore Jurkyová a letošními účastnicemi a účastníky jsou Linda & Daniela Dostálkovy, Eja Devečková, Libuše Jarcovjáková, Michaela Vrbková, Jan Vytiska a Jura Piršč v roli technického asistenta.

Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ se pořádá každoročně již od roku 1994. Účastníky sympozia jsou umělci, které navrhuje kurátor daného ročníku, tým doplňuje teoretik umění a technický asistent – student některé z uměleckých škol, který svou účastí na sympoziu získává praktické zkušenosti z umělecké praxe a má možnost spolu s výtvarníky vystavit své dílo na samostatné výstavě sympozia. Hlavním přínosem Dílny je kromě propojení a seznámení se veřejnosti s uměleckým světem také postupné utváření umělecké sbírky, která se za celou dobu konání sympozií stala průřezem tvorby několika uměleckých generací – starší generace, jejichž díla jsou veřejnosti známá a mladší generace, se svými moderními názory a přístupy k umění. Tímto a svou nepřetržitou pravidelností se Mikulovské výtvarné sympozium “dílna“ stává jedinečnou akcí tohoto typu v ČR.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj