ÚvodAktualityMoravská galerie otevírá novou stálou expozici umění 19. století
Kultura

Moravská galerie otevírá novou stálou expozici umění 19. století

  • 15. listopadu 2019
Moravská galerie otevírá od 15. listopadu 2019 novou stálou expozici umění 19. století. Jejím hlavním cílem je poukázat na provázanost moravské a rakouské kultury, představí jak vídeňské malíře Gustava Klimta a Egona Schieleho, tak architekty Adolfa Loose či Josefa Hoffmanna. Nová podoba expozice pracuje i se současným uměním – vstup do výstavních sálů pojednává zrcadlové bludiště od designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse, plnohodnotnou součástí expozice je i interaktivní hra, která vysvětluje příběh umění dané epochy formou animovaných videí.
galerie brnoPůvodní expozice Místodržitelského paláce nazvaná Umění od gotiky po 19. století byla návštěvníkům přístupná od roku 2001, v nezměněné podobě tedy fungovala bezmála dvě dekády. Její návštěvnost však byla poměrně nízká. Proto se Moravská galerie rozhodla přistupovat k prezentaci starého umění a umění 19. století jinak – vedle obrazů, soch a prací na papíře se zde prezentují i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu
a módy, šperků nebo litin.

Velký důraz klade galerie na edukační význam expozice a umění, které vznikalo před dvěma staletími, se snaží návštěvníkům zproředkovávat co nejsrozumitelněji. Expozice je orientovaná na diváka, který umění nezná a hledá si k němu cestu. Obměnou proto prošla nejen expozice jako taková, ale rovněž navigační systém v budově, popisky do výstavy nebo časová osa, která pracuje s interaktivitou. Cílem galerie je zpřístupnit expozici široké veřejnosti, proto je vstupné pouze dobrovolné.
 

Co v expozici uvidíte?

V jádru expozice se setkává obraz Jízda králů od Joži Uprky s nábytkem Dušana Jurkoviče, podobizna dámy od mistra vídeňské okružní třídy Hanse Makarta se starožitnostmi z jeho pozůstalosti. Souprava nábytku Josepha Danhausera ladí s žánrovými malbami Ferdinanda Georga Waldmüllera, známou pohádkou inspirovaná socha Ladislava Šalouna Čert a Káča zase s gobelínem Vodník podle Hanuše Schwaigera.

Příběh umění 19. století se neobejde bez představení žen-umělkyň. V úvodní části expozice, která prezentuje to nejzajímavější ze sbírek Moravské galerie z období gotiky a baroka, tak spatříte obraz Zuzana a starci od jedné z nejvýznamnějších malířek 17. století Artemisii Gentileschi, jež je považována za předchůdkyni dnešních feministek. Užité umění 19. století ve výstavě reprezentuje Zdenka Braunerová, kterou kromě návrhů a realizací užitkového a dekorativního skla proslavily ilustrace Mrštíkovy knihy Pohádka máje.
 
Výjimečnou součástí expozice je grafický kabinet, který představuje pozoruhodnou sbírku rakouské secesní kresby a grafiky, jejíž jádro tvoří práce dvou největších rakouských secesních malířů Gustava Klimta a Egona Schieleho. Schieleho kresby Akrobatka a Ženský akt jsou považovány za stěžejní díla umělcovy tvorby, a proto se často jako zápůjčky objevují na významných zahraničních výstavách.
 

Zrcadlové bludiště a interaktivní hra

Vstoupí-li návštěvník do nové expozice umění 19. století, ocitne se nejprve v zrcadlovém bludišti. Autory této instalace jsou přední čeští designéři Jan Plecháč a Henry Wielgus. Poprvé byla k vidění na brněnském výstavišti v rámci výstavy Avant Garde oslavující 100 let od založení Československa. V Místodržitelském paláci se budou v bludišti zrcadlit významná barokní a gotická díla ze sbírek Moravské galerie.
 
Součástí nové expozice je také multimediální interaktivní hra Dobrodružství sběratele umění, která vás seznámí s osobnostmi 19. století. Průvodcem hrou je Hanuš Schwaiger, rodák z Jindřichova Hradce, který studoval na akademii ve Vídni, kde se inspiroval vlnou módních historismů a stal se oblíbencem malíře Hanse Makarta. Protřednictvím hry se návštěvník dostane do slavného Makartova ateliéru, ve vídeňské kavárně se setká s Gustavem Klimtem, na Slovácku zase s Jožem Uprkou. Během cesty  budete sbírat umělecké předměty, z nichž si potom vytvoříte svou vlastní galerii.
Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Další aktuality

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do konce roku 2024.
24. listopad 2024 0:35
Zážitky, Jihomoravský kraj

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

Už jen devět vinařství nyní soupeří o titul Vinařství roku 2024. Jedná se o tři finálové trojice nejlepších vinařství v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. V kategorii malá vinařství soutěží vinařství u Vrbů, Vinařství rodiny Špalkovy a Vinařství Piálek & Jäger. Ze středně velkých firem proti sobě stojí Vinné sklepy Kutná Hora, Obelisk a Gotberg. V kategorii největších vinařství se potkává Vinařství Štěpán Maňák, Château Valtice a Bohemia Sekt – vinařství Habánské sklepy. Kdo v které kategorii nakonec zvítězí se dozvíme při slavnostním vyhlášení „Vinařství roku“ 19. února 2025.
23. listopad 2024 9:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

Jedinečnou vilu Tugendhat, která se objevuje ve všech světových učebnicích architektury, není třeba dlouho představovat. Skvost moderní architektury mimo obytných prostor nabízí během prohlídek i zcela unikátní technické podlaží se strojovnou vzduchotechniky a spouštěcích oken, kotelnou či, „anti-molovou“ místností. Zájemci z řad odborné veřejnosti mohou využít badatelské centrum. Funkcionalistická vila Tugendhat v Brně byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO 16. prosince 2001. Dostala se tam jako jediná památka moderní architektury v České republice.
23. listopad 2024 0:53
Památky, Jihomoravský kraj

Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Nechorští vinaři vás zvou na putování za mladým vínem. Ve sklepech Nechory nabídnou v sobotu 23. listopadu 2024 k ochutnávce nejen první mladá vína ročníku 2024, ale i již vyzrálá vína z minulých let. Nechorské sklepní uličky vás opět okouzlí svou podzimní atmosférou. Sklepy budou otevřeny za každého počasí, zázemí najdete ve velkokapacitním stanu v centru Dolních Nechor.
22. listopad 2024 18:09
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj