ÚvodAktualityMuzeum v přírodě Vysočina slaví 15 let od zápisu masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO
Kultura

Muzeum v přírodě Vysočina slaví 15 let od zápisu masopustních obchůzek a masek z Hlinecka na seznam UNESCO

  • 11. května 2025
Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka slaví 15. výročí zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina si tuto skutečnost připomene programy, které se budou konat v pátek 16. května v památkové rezervaci Betlém a v sobotu 17. května na Veselém Kopci.
Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu představí bohatství masopustní tradice z různých koutů České republiky. Návštěvníkům pořady umožní seznámit se s historií, současností a různými podobami masopustních obchůzek. Oba dva programy mají nejen společný název, ale i společný cíl – připomenout životaschopnost tohoto obyčeje.

V pátek 16. května od 16.00 do 17.00 se na pódiu uprostřed Betléma představí zástupci masopustních obchůzek z Hlinecka, v průvodním slovu se diváci dozvědí spoustu informací „ze zákulisí“ příprav a předávání tohoto obyčeje. Nebude chybět dechová hudba a ukázky výtvarných prací dětí z hlineckých i okolních škol na masopustní téma. V sobotu 17. května od 9.30 do 17.00 bude program pokračovat na Veselém Kopci. Zde se vedle masopustních skupin z Hlinecka návštěvníci setkají také se soubory z Doudleb a Bojkovic. Díky jejich účasti návštěvníci uvidí, jak vypadají masopustní obchůzky na jihu Čech a na jihovýchodní Moravě. Mimo jiné i zjistí, kde se vlastně oslava masopustu vzala, co je to růžičková koleda nebo jak vypadá tanec pod šable.

Bohatý bude i doprovodný program v objektech na Veselém Kopci. Kromě ukázek pletení masky slaměného, zhotovování papírových růžiček a košťátek pro masky kominíků, se návštěvníci seznámí s výrobou tradičních papírových masopustních masek rodinné firmy Rydygr ze Zákup. Tato výroba byla v roce 2017 zapsána na národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. V jednom z objektů bude  Petra Burianová připravovat boží milosti – tradiční pečivo provázející období masopustu i jarních svátků v minulosti. V dalším bude Iva Jaklová vyrábět firurky masek z Hlinecka. Pro děti budou připraveny dílničky, v nichž si zhotoví jednoduchou masku nebo si vytvoří papírovou kytičku. Od 10.00 do 16.30 se budou na půdě statku z Mokré Lhoty promítat dokumenty o podobách masopustních obchůzek v různých regionech České republiky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
(Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu – Veselý kopec

17. 5.
(Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu – Veselý kopec

Program je věnovaný 15. výročí zápisu vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka do Reprezentativního seznamu UNESCO. Představí bohatství masopustní tradice z různých koutů České republiky.

(Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu – Betlém Hlinsko

16. 5.
(Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu – Betlém Hlinsko

Pořad věnovaný představení masopustní tradice na Moravě, na jihu Čech a na Hlinecku. Soubory představí tanec podšable, růžičkovou koledu i tradiční masky z Hlinecka.

Muzeum v přírodě Vysočina Památky

Muzeum v přírodě Vysočina

Muzeum v přírodě Vysočina patří k předním muzeím lidového stavitelství v přírodě v České republice. Je největším zařízením tohoto typu v Čechách.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka Kultura

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky na Hlinecku – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka byly na Seznam UNESCO zapsány v roce 2010. Na Hlinecku jsou doloženy popisy masopustních obchůzek a masek z konce 19. století, v některých vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě (Hamry, Studnice, Vortová) do dnešních dnů.

Výroba papírových masek v Zákupech – poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí

Výroba papírových masek v Zákupech – poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí

Unikátní výroba masopustních papírových masek ze Zákup na Českolipsku je od 11. ledna 2018 na Národním seznamu nemateriálního kulturního dědictví. Zákupská společnost PVO je poslední v Evropě, která tradičním způsobem masky vyrábí.

Další aktuality

V Litomyšli zažijete Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Rok Magdaleny Dobromily Rettigové je tady! Letos slavíme dvojitou porci výročí: 240 let od narození a 180 let od úmrtí nejznámější české „food influencerky“ své doby – Magdaleny Dobromily Rettigové. Příběh jejího života začal na dvoře ve Všeradicích a díky své legendární kuchařce se stala nesmrtelnou. Její recepty voní českými domácnostmi dodnes – a její příběh má pořád co říct i nám. Připomeňme si letos, jak chutná tradice – třeba na Gastronomických slavnostech Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli. Na ty letošní můžete přijet 24. a 25. května!
11. květen 2025 9:22
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Hradní májové veselo bude o víkendu na Svojanově

Hrad Svojanov opět ožije rukodělným umem. Páni svého řemesla zde předvedou, co umějí, nabídnou své výrobky. Nebude chybět ani hudba a tanec. Středověký hrad se o víkendu 10. a 11. května 2025 promění v jedno velké tržiště. Hradní jarmark patří k tradičním akcím, které správa hradu pořádá.
5. květen 2025 9:59
Památky, Pardubický kraj

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

Ve čtvrtek 8. května 2025 se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku, sídla Východočeského muzea, proběhnou oblíbené Slavnosti perníku a perníková vůně bude prostupovat celým zámeckým areálem. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
4. květen 2025 9:07
Zážitky, Pardubický kraj

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.
4. květen 2025 8:51
Památky, Pardubický kraj

Udělejte si procházku okolo Bohdanečských rybníků

Máte chuť vyrazit někam do přírody? Udělejte si nenáročnou procházku okolo Bohdanečských rybníků. V tomto období zde navíc uvidíte množství ptáků, které můžete sledovat z ornitologické pozorovatelny.
4. květen 2025 6:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl bude nejen hudební, ale i výtvarná

Letošní 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2025 bude zahájen 14. června a potrvá až do 6. července. Po dvou letech, kdy byl festival přesunut z důvodu rekonstrukce zámku na zimní stadion, se vrací na své tradiční místo. Pro návrat na nádvoří zámku očítají organizátoři i s nezbytným zcela novým řešením zastřešení. Autorem návrhu je renomovaný architekt Josef Pleskot. Do Litomyšle letos opět zavítají ti nejlepší čeští umělci v čele s Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Tomášem Hanusem, Václavem Luksem, Pavlem Černochem nebo Lukášem Vondráčkem. Program festivalu propojí podtitul Vášeň.
30. duben 2025 19:05
Kultura, Pardubický kraj

Dělostřelecká tvrz Bouda zve na prohlídky a zajímavé exponáty

Od 1. května zahajuje tvrz Bouda pravidelný provoz muzea. Na sváteční prodloužený víkend jsou připraveny nejen garantované prohlídky, ale také nové exponáty – a to jak v útrobách tvrze, tak na povrchu. Prohlídky se konají od května denně, vždy v 11, 13 a 15 hodin. V sobotu 3. 5. 2025 se příchozí od 12:00 budou moci těšit na velký okruh.
30. duben 2025 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

V sobotu 3. května 2025 od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Na pět desítek pozvaných hrnčířů a keramiků bude své výrobky nejen prodávat, ale dle možností i předvádět část výroby. Uvidíte tak točení výrobků na hrnčířském kruhu, modelování, zdobení a malování. Zájemci a odvážlivci si budou moci řadu věcí sami i vyzkoušet. Pro malé návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílničky. Kromě toho si budou návštěvníci moct prohlédnout zajímavé keramické nádoby ze sbírek muzea.
27. duben 2025 18:41
Kultura, Pardubický kraj