ÚvodAktualityKdyž milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most
východní Čechy, výlety, Kudy z nudy
Zážitky

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

  • 19. června 2024
Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.

Kladrubský hřebčín, památka UNESCO

Kladruby koněKoně se ve východních Čechách chovají již stovky let. Světoznámý Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem patří mezi nejstarší na světě: na císařský dvorní hřebčín jej již v roce 1579 povýšil císař Rudolf II. a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. V červenci 2019 byl hřebčín spolu s okolní krajinou a pastvinami zařazen na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ve zrekonstruovaném areálu si kromě kladrubských běloušů prohlédnete stáje, zámek, kočárovny a postrojovny, muzeum kladrubského chovu koní, lesovnu se simulátorem jízdy v kočáře a také rozhlednu. V nedalekých Slatiňanech pak můžete navštívit i hřebčín, kde se chovají starokladrubští vraníci.
 

Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky

Okolí města Králíky aneb Králická pevnostní oblast je pro fandy vojenských památek skutečným rájem. Během několika dnů stihnete navštívit nejenom několik dělostřeleckých tvrzí – například tvrz Hůrka a tvrz Bouda – a projít síť naučných stezek, ale také Vojenské muzeum Králíky coby nejmodernější a nejrozsáhlejší vojenské muzeum v Česku. V tamním Turistickém informačním centru se dozvíte o dalších muzeích a objektech čs. pevnostního systému z konce 30. let minulého století. Navíc právě teď je ideální čas připravit se na výlet: v Králíkách a okolí proběhne od pátku 16. do neděle 17. srpna 23. ročník akce Cihelna!
 

Zábava na Dolní Moravě

Sky Bridge 721relax a sport resortu Dolní Morava se člověk nikdy nenudí... Vydat se můžete na visutý most Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí. Kromě toho se můžete projít i po populární Stezce v oblacích anebo se projet po Mamutí bobové dráze, která měří více než tři kilometry a vede lesem, po otevřených pláních i podzemním tunelem. Boby na ní mohou jet až padesátikilometrovou rychlostí. Na rodiny s dětmi čeká několik zábavních areálů, třeba Mamutíkův vodní parknejvětším mamutem na světě, Pískový svět anebo Lesní zážitkový park. Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet Trail Park s 30 kilometry trailů anebo Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava, které se roku 2023 staly součástí Bike regionu Králický Sněžník.
 

České Versailles

zámek Nové HradyLíbí se vám rozmarný styl rokoka? Jednou z mála českých rokokových památek je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Přezdívá se mu české Versailles a během prázdnin se můžete přijet podívat nejenom na sbírky historického nábytku Uměleckoprůmyslového museaPraze, ale také na Muzeum motokol v bývalém barokním špýcharu a Galerii anglických klobouků. Vyhraďte si dost času na prohlídku zámeckých zahrad: francouzská, bílá, italská, zeleninová nebo parkánová zahrada nejsou sice nijak rozsáhlé, ale oslní vás svou pestrostí a nápaditostí. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží, nechybí ani obora, labyrint, zelené divadlo, restaurace s kavárnou a anglický park s křížovou cestou.
 

Skalní bludiště Toulovcových maštalí

Toulovcovy maštaleVe východních Čechách objevíte několik míst, kde prý žil loupeživý rytíř Toulovec alias vážený měšťan z Litomyšle Vavřinec Toulovec z Třemošné. Například zámecký areál v Nových Hradech je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny, kde se nachází Toulovcovy maštale, spleť pískovcových skal, kaňonů a soutěsek. S rytířem Toulovcem se můžete vydat na cyklistický výlet anebo se vypravit na Toulovcovy prázdninové pátky do Litomyšle. Jde o seriál pohádek, koncertů a zábavných vystoupení, která se konají každý pátek v červenci a srpnu na Toulovcově náměstí. Z deště nemusíte mít obavy, při nepříznivém počasí se program přesouvá do Music clubu Kotelna.
 

Litomyšl

LitomyšlNárodní hřebčín v Kladrubech není jedinou památkou UNESCO ve východních Čechách: na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví byl už v roce 1999 zapsán renesanční zámek Litomyšl, jehož fasády a štíty zdobí tisíce originálních sgrafitových psaníček. Patří k nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy a prohlídky vás zavedou jak do stylově zařízených interiérů, tak do barokního zámeckého divadla s dochovaným souborem kulis. Letos je, stejně jako minulý rok, stále v rekonstrukci. Návštěvnické prohlídky během prací omezeny nejsou. Zbývající etapy obnovy zahrnující ostatní interiéry zámku, restaurování sgrafitových fasád a Panského domu by měly být dokončeny v roce 2027. Nezapomeňte si prohlédnout také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí, klášterní zahrady, rodný byt Bedřicha Smetany nebo Regionální muzeum.
 

Kunětická hora u Pardubic

Kunětická horaHrad Kunětická hora má rozsáhlou rekonstrukci již za sebou. Na Kuňce probíhaly až do roku 2023 restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce. Prohlídka nyní zahrnuje interiéry hradu vybudovaného pány z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století a severní křídlo paláce, kam se můžete podívat vůbec poprvé v novodobých dějinách hradu. Také západní část hradu byla po čtyřech dekádách chátrání obnovena, a to v letech 2018-2021. Podobu této části hradu do značné míry určil ve 20. letech 20. století architekt Dušan Jurkovič a proto je součástí okruhu moderní expozice věnovaná životu a dílu Dušana Jurkoviče. Zásadní rekonstrukci hradního areálu Jurkovič vedl na Kunětické hoře před sto lety. Prohlídka zahrnuje také návštěvu historických Jurkovičových interiérů šesté brány včetně tzv. Zeleného a Červeného salonku a výstup na zdejší působivou vyhlídku. Od Kunětické hory se snadno dostanete k Perníkové chaloupce, oblíbenému místu rodin s dětmi, anebo o kousek dál, do krajského města Pardubic. Tady můžete navštívit zámek, v němž sídlí Východočeské muzeum. Raritou je zámecký protiletecký kryt, schovaný v terénních valech.
 

Řemesla našich předků

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů najdete skanzen Veselý Kopec. Zemědělské usedlosti doplňují drobné vesnické stavby, technické památky, stodoly, bělidlo, včelín nebo zvonička. Pravidelně se tu konají jarmarky s předváděním tradičních řemesel, lidové slavnosti a další akce. Podívat se můžete také do nedalekého Hlinska, kde stojí památková rezervace Betlém, soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci. V jednom z domečků objevíte expozici masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, rovněž zapsaných v Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
 

Východočeské hrady a zámky

hrad SvojanovLéto přeje návštěvám hradů a zámků, a těch můžete ve východních Čechách navštívit celou řadu. Vypravte se třeba na Svojanov, kde se seznámíte s životem na hradě ve středověku i v 19. století a poznáte temné pověsti, kterými je hrad opředený. Kdo se nebojí, může zamířit na zámek Moravská Třebová: kromě alchymistické laboratoře a dalších expozic si prohlédnete středověkou mučírnu, a to dokonce i při letních nočních prohlídkách. K procházkám láká také zřícenina hradu Oheb nad Sečskou přehradou anebo na hrad Lichnice, odkud se můžete po okolí rozhlédnout z hradní rozhledny. K nově otevřeným památkám patří hrad Rychmburk v Předhradí a zámeček Karlštejn u Svratky. Líbit se vám bude i zámek Slatiňany, který prošel výraznou obnovou (zejména jeho zahrady). A znáte kapli kacířů na zámku Choltice?
 

Za Kelty do Nasavrk

Kdo má rád Kelty, ten nesmí vynechat Nasavrky. Kromě toho, že se tu během roku konají festivaly keltské kultury Lughnasad, Beltain, Samhain a další s hudbou, tancem, dobovou zábavou a keltskými řemesly, můžete navštívit také zámek s expozicí Keltů, keltský archeoskanzen a projít se po naučné keltské stezce. Měří necelých deset kilometrů a zavede vás do malebného údolí řeky Chrudimky, k areálu dávného oppida i do míst s pěknými výhledy na Krkonoše, Orlické hory i Králický Sněžník. Oppidum nedaleko obce České Lhotice bylo obýváno bylo zhruba v době 150 až 50 let před Kristem, tedy v mladší době železné (tzv. době laténské). Jeho výměra byla přibližně 20 ha a bylo obchodním centrem oblasti.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Mamutíkův vodní park na Dolní Moravě Zážitky

Mamutíkův vodní park na Dolní Moravě

Dětské parky na Dolní Moravě jsou rájem nekonečné zábavy pro děti všech věkových kategorií. Pohltí je hra v lesním království, atmosféra divokého západu, hra s vodou i jízda chobotánem Obřího mamuta.

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava Letní sporty

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Dolní Morava láká na zážitky uprostřed horských kopců, můžete si tu užít rovnou 27 kilometrů trailů pro začínající i zkušené bikery. Od sezony 2023 je navíc Trail Park Dolní Morava součást Bike regionu Králický Sněžník. Dohromady si tak mohou cyklisté projet na 130 kilometrů tratí v Česku i Polsku. 

Muzeum motokol na zámku Nové Hrady u Litomyšle Kultura

Muzeum motokol na zámku Nové Hrady u Litomyšle

Techničtí nadšenci by rozhodně neměli vynechat návštěvu Muzea motokol v budově bývalé barokní sýpky zámku Nové Hrady ve východních Čechách. Expozice nazvaná „Motory a pedály“ je tvořena unikátní sbírkou soukromého sběratele Jana Čejchana.

Hrad Kunětická hora – Kuňka Památky

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím Památky

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů Kultura

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721 Zážitky

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce Příroda

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění Památky

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38. Raritou je objekt K-S22 Horymír pro výsuvnou otočnou dělovou věž.

Cihelna 2024 v Králíkách

16. 8.17. 8.
Cihelna 2024 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé podobě proběhne ve dnech 16. – 17. srpna 2024 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v pátek a sobotu. V neděli je možný vstup do muzeí.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka Památky

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě Příroda

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Slyšeli jste už někdy o tajemném patronu hor Stamichmanovi? Jedná se o horského ducha okolí Kralického Sněžníku, který obývá zdejší kopce. Jeho chýše je dobře ukrytá v hlubokých lesích, ale vy můžete díky nové stezce navštívit model jeho obydlí v životní velikosti!

Horský resort Dolní Morava Zážitky

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete zde několik světových unikátů jako Sky Bridge 721, Stezku v oblacích, Mamutí horskou dráhu nebo Mamutíkovy zážitkové parky s Obřím Mamutem.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě Letní sporty

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Skvělá atrakce a adrenalinový zážitek na jedné s profilem nejzajímavějších bobových drah ČR. Svézt se můžete celou letní i zimní sezonu na nejmodernějším typu bezpečné bobové dráhy s množstvím zatáček, 360 stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů.

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě Zážitky

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Hrad Oheb nad přehradou Seč Památky

Hrad Oheb nad přehradou Seč

Téměř zapomenutá zřícenina hradu Oheb, s nádherným výhledem a kolmým srázem do Sečské přehrady. Hrad se připomíná na začátku 15. století, kdy vznikl nejspíše na ochranu území patřícího tehdejšímu vilémovskému klášteru.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů Zážitky

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty Příroda

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice Kultura

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem Památky

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží Památky

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka Příroda

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách Příroda

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem Památky

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Letní sporty

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku Památky

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Zámeček Karlštejn u Svratky Památky

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli Památky

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Kaple kacířů na zámku v Cholticích Památky

Kaple kacířů na zámku v Cholticích

Dvoukřídlou budovu s výraznou fasádou a zasklenými arkádami v přízemí podtrhuje vyčnívající polygonální zámecká kaple zasvěcená svatému Romediovi, která je nejdůležitější částí choltického zámku. Je původní, na rozdíl od dalšího svozového inventáře.

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách Památky

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.

Na kole Krajem Smetany a Martinů Letní sporty

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích Příroda

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Další aktuality

V Pardubicích se sešli nejlepší hráči šachu, deskových her i křížovek

Od 11. do 28. července 2024 hostí Pardubice mezinárodní festival šachu a her. Festival se skládá z několika desítek turnajů v různých hrách – např. šachy, bridž, scrabble, mariáš, piškvorky, poker, sudoku a luštění křížovek. Hlavních šachových turnajů by se mělo zúčastnit zhruba 4 500 hráčů z 43 zemí.
11. červenec 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2024 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
11. červenec 2024 9:44
Zážitky, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 26. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 5. července do 30. srpna 2024.
4. červenec 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Celníci a pašeráci: poznejte bývalé celnice jako hotely či zajímavá muzea

Na hranicích už dnes celníky nepotkáte, zato mnoho zajímavých muzeí, památníků a rozhleden ano. Ve Valticích, Králíkách nebo Rozvadově se například dozvíte, co a jak se pašovalo a jak celníci pašované předměty hledali. Pozveme vás ale i do jiných celnic: víte, že v jedné najdete hotel a v dalších zajímavé expozice, třeba o životě a službě na hranicích? Nechybí ani neobvyklý simulátor plavby na voru.
29. červen 2024 10:26
Památky, Pardubický kraj

Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a také performerky z interaktivní instalace Hemžení.
27. červen 2024 22:10
Kultura, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude slavit 800 let od založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 29. a 30. června 2024, se tu bude slavit rovných 800 let od založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
26. červen 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj

Cyklobusy Českomoravským pomezím jezdí letos jen do Deštného v Orlických horách

Turistické autobusy pro pěší i cyklisty, který každé léto brázdí území regionu na pomezí Čech a Moravy, letos Pardubický kraj značně zredukoval. Speciální autobusy od června 2024 jezdí z Litomyšle, Lanškrouna a Pardubic do Deštného v Orlických horách. V provozu budou do konce září. Na výlet se tak můžete vydat třemi autobusy uzpůsobenými pro převoz kol. Cyklobusy jsou součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje (IREDO) a budou v provozu do konce září.
21. červen 2024 14:30
Letní sporty, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj