ÚvodAktualityNa kole po stopách selského baroka uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury
Letní sporty

Na kole po stopách selského baroka uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury

  • 23. června 2021
Cyklostezka Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu z Prahy do Vídně a spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, takzvaného selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Soběslavská blataNa 36 kilometrové trase, která je značena žlutými cyklistickými značkami v podobě zdobného štítu místního venkovského stavení, můžete poznat místní krajinu a její historii, přírodu, kulturu i tradice. Okruh vede převážně po rovině, po okresních asfaltových silnicích.

Výchozím místem je město Veselí nad Lužnicí, trasa prochází vesnickými památkovými rezervacemi Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Vlastiboř a Záluží a vesnickými památkovými zónami Svinky a Borkovice (vyhlášeny v roce 1995), které si nejvíce zachovaly původní ráz a kde majitelé většiny usedlostí udržují svá stavení v původní podobě. V některých z nich je možné nalézt i stylové ubytování.

Blatům se někdy přezdívá pšeničná, protože zdejší úrodná půda je pro pěstování této obilniny obzvlášť příhodná. To se promítlo i do vzhledu zdejší architektury, kde nejokázalejší částí výstavných selských stavení byla sýpka neboli špýchar, zdobený se stejnou nákladností jako štít obytného domu. Blatské štíty jsou krásně zdobeny, mají bohaté obrysy, plocha je často dělena náznakem ozdobných sloupců, doplněna obloučky, stylizací srdíček, čtyřlístků a lučních květů.


Tajuplné slatiny a selské baroko

Tajuplné, do široka daleka se táhnoucí slatiny byly opředeny pověstmi o bludičkách, světýlkách a dalších podivných bytostech tohoto poněkud bizarního světa. Místní blata byla dříve využívána především k těžbě rašeliny, ze které se sušily tzv. borky, které sloužily hlavně jako otop. Velkoplošně se zde těžilo v letech 1953 – 1980. Vytěžilo se na 1 700 000 tun rašeliny.

Selské baroko je označení pro jedinečnou architekturu jižních Čech. Domácí lidoví zedničtí mistři Martin Paták a František Šoch vytvořili v polovině 19. století nový typ jihočeského statku s bohatým členěním průčelí. Typickou stavbou tohoto stylu je mohutná selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána s malými dvířky. Blatské štíty jsou krásně zdobeny, mají bohaté obrysy, plocha je často dělena náznakem ozdobných sloupců, doplněna obloučky, stylizací srdíček, čtyřlístků, lučních květů.
 

Veteránská jízda selským barokem

jízda selským barokemV sobotu 14. 8. 2021 naruší klidnou atmosféru malebných jihočeských vesniček orientační jízda historických automobilů a motocyklů. Sraz veteránů proběhne nejprve na náměstí ve Veselí nad Lužnicí, poté se krásné historické vozy rozprchnou do širokého okolí. Trasa soutěžní jízdy vede většinou po veselsko-soběslavských blatech a veteráni postupně projíždějí např. obcemi Hlavatce, Komárov, Zálší, Drahotěšice, Mazelov, Dynín nebo Bošilec.

Součástí akce je také sraz policejních, hasičských, záchranných a vojenských sborů. Pro účastníky jízdy je zajištěno občerstvení, upomínkové předměty, diplomy a poháry pro vítěze kategorií. Pro všechny návštěvníky pak doufejme příjemné počasí a zajímavá výstava krásných veteránů.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí

Nejstarší část kostela je románská – portál na jižní straně, ale již jeho oblouk je gotický. Kostel pochází z roku 1259. Původní hřbitovní kaple Kalvárie, nazývaná též kaple Panny Marie a sv. Petra a Pavla, byla postavena nad hrobkou veselských kněží.

Nová radnice ve Veselí nad Lužnicí Památky

Nová radnice ve Veselí nad Lužnicí

Radnice dům čp. 26 (současné sídlo městského úřadu) na náměstí T. G. Masaryka je postavena na dvanácti parcelách masných krámů č. 62 až 73 a parcele č. 61 – obecní šatlavy. Byla dokončena a převzata roku 1897 od stavitele Josefa Šonského z Jindřichova Hradce.

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí Letní sporty

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí

Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka Letní sporty

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Blatský dvůr – místo kde prožijete tu nejkrásnější dovolenou Letní sporty

Blatský dvůr – místo kde prožijete tu nejkrásnější dovolenou

Jižní Čechy vám nabízí mnohé, ale jen pobyt u nás vás zavede do neporušeného koutu naší vlasti, do přírodní rezervace Borkovická blata.

Naučná stezka Veselské pískovny Příroda

Naučná stezka Veselské pískovny

V Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprostírá na 240 hektarech mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území veselských pískoven.

Další aktuality

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj