ÚvodAktualityNa kole po stopách selského baroka uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury
Letní sporty

Na kole po stopách selského baroka uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury

  • 23. června 2021
Cyklostezka Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu z Prahy do Vídně a spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, takzvaného selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Soběslavská blataNa 36 kilometrové trase, která je značena žlutými cyklistickými značkami v podobě zdobného štítu místního venkovského stavení, můžete poznat místní krajinu a její historii, přírodu, kulturu i tradice. Okruh vede převážně po rovině, po okresních asfaltových silnicích.

Výchozím místem je město Veselí nad Lužnicí, trasa prochází vesnickými památkovými rezervacemi Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Vlastiboř a Záluží a vesnickými památkovými zónami Svinky a Borkovice (vyhlášeny v roce 1995), které si nejvíce zachovaly původní ráz a kde majitelé většiny usedlostí udržují svá stavení v původní podobě. V některých z nich je možné nalézt i stylové ubytování.

Blatům se někdy přezdívá pšeničná, protože zdejší úrodná půda je pro pěstování této obilniny obzvlášť příhodná. To se promítlo i do vzhledu zdejší architektury, kde nejokázalejší částí výstavných selských stavení byla sýpka neboli špýchar, zdobený se stejnou nákladností jako štít obytného domu. Blatské štíty jsou krásně zdobeny, mají bohaté obrysy, plocha je často dělena náznakem ozdobných sloupců, doplněna obloučky, stylizací srdíček, čtyřlístků a lučních květů.


Tajuplné slatiny a selské baroko

Tajuplné, do široka daleka se táhnoucí slatiny byly opředeny pověstmi o bludičkách, světýlkách a dalších podivných bytostech tohoto poněkud bizarního světa. Místní blata byla dříve využívána především k těžbě rašeliny, ze které se sušily tzv. borky, které sloužily hlavně jako otop. Velkoplošně se zde těžilo v letech 1953 – 1980. Vytěžilo se na 1 700 000 tun rašeliny.

Selské baroko je označení pro jedinečnou architekturu jižních Čech. Domácí lidoví zedničtí mistři Martin Paták a František Šoch vytvořili v polovině 19. století nový typ jihočeského statku s bohatým členěním průčelí. Typickou stavbou tohoto stylu je mohutná selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána s malými dvířky. Blatské štíty jsou krásně zdobeny, mají bohaté obrysy, plocha je často dělena náznakem ozdobných sloupců, doplněna obloučky, stylizací srdíček, čtyřlístků, lučních květů.
 

Veteránská jízda selským barokem

jízda selským barokemV sobotu 14. 8. 2021 naruší klidnou atmosféru malebných jihočeských vesniček orientační jízda historických automobilů a motocyklů. Sraz veteránů proběhne nejprve na náměstí ve Veselí nad Lužnicí, poté se krásné historické vozy rozprchnou do širokého okolí. Trasa soutěžní jízdy vede většinou po veselsko-soběslavských blatech a veteráni postupně projíždějí např. obcemi Hlavatce, Komárov, Zálší, Drahotěšice, Mazelov, Dynín nebo Bošilec.

Součástí akce je také sraz policejních, hasičských, záchranných a vojenských sborů. Pro účastníky jízdy je zajištěno občerstvení, upomínkové předměty, diplomy a poháry pro vítěze kategorií. Pro všechny návštěvníky pak doufejme příjemné počasí a zajímavá výstava krásných veteránů.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Veselí nad Lužnicí

Nejstarší část kostela je románská – portál na jižní straně, ale již jeho oblouk je gotický. Kostel pochází z roku 1259. Původní hřbitovní kaple Kalvárie, nazývaná též kaple Panny Marie a sv. Petra a Pavla, byla postavena nad hrobkou veselských kněží.

Nová radnice ve Veselí nad Lužnicí Památky

Nová radnice ve Veselí nad Lužnicí

Radnice dům čp. 26 (současné sídlo městského úřadu) na náměstí T. G. Masaryka je postavena na dvanácti parcelách masných krámů č. 62 až 73 a parcele č. 61 – obecní šatlavy. Byla dokončena a převzata roku 1897 od stavitele Josefa Šonského z Jindřichova Hradce.

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí Letní sporty

Cyklostrasa Greenway Selské baroko u Veselí nad Lužnicí

Greenway Selské baroko navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Spojuje 12 obcí, v nichž uvidíte nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata.

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka Letní sporty

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek Česka

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Blatský dvůr – místo kde prožijete tu nejkrásnější dovolenou Letní sporty

Blatský dvůr – místo kde prožijete tu nejkrásnější dovolenou

Jižní Čechy vám nabízí mnohé, ale jen pobyt u nás vás zavede do neporušeného koutu naší vlasti, do přírodní rezervace Borkovická blata.

Naučná stezka Veselské pískovny Příroda

Naučná stezka Veselské pískovny

V Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Třeboňsko se rozprostírá na 240 hektarech mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území veselských pískoven.

Další aktuality

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 23. listopadu 2024 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 23:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci mnoha vzorků vín z Itálie, Španělska, Rakouska, Německa a samozřejmě i z Moravy.
19. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
16. listopad 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj

Hradní muzeum v Českém Krumlově je otevřeno i během zimních měsíců

Vydejte se na putování časem! Hradní muzeum v Českém Krumlově vás zavede do dob pánů z Krumlova, Rožmberků a dalších významných šlechticů, kteří v průběhu staletí sídlili v Českém Krumlově a měnili jeho tvář. K vidění je množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, v kinematografu pak můžete shlédnout filmy z počátku 20. století. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století.
16. listopad 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Táborská zoo vítá nové vzácné přírůstky – lva bílého a mývala severního

Místo svatého Martina na bílém koni mají v Zoo Tábor bílého lva. Tito vzácní savci se v přírodě vyskytují jen v počtu přes deset jedinců. Na začátku listopadu táborská zoo přivítala lva Gandalfa. Dorazil s samicí Aishou, jejíž zbarvení je standardní. Zoo pro ně postavila nový výběh. Dvojice více času tráví v teple v ubikaci, přesto je možné je zahlédnout i venku. Zoo Tábor je otevřena v listopadu každý víkend od 9 do 16 hodin.
15. listopad 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v pondělí 18. listopadu 2024 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2025. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Obyvatelé i návštěvníci krajského města si znovu užijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin. Loni malebné adventní městečko inspirované jihočeskou architekturou ocenil britský deník The Times, který Českobudějovický advent zařadil mezi deset nejkrásnějších adventních trhů v Evropě.
14. listopad 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Na Českobudějovicko přiletí Svatomartinská husa: nenechte si ujít gastronomické lahůdky

Husa upečená dozlatova podávaná se zelím a knedlíky, ale také další tradiční speciality, jako je například kaldoun, to jsou neodmyslitelné komponenty svatomartinských hodů. Období od 6. do 17. listopadu 2024 nebude pro jihočeské husy úplně veselý, ale koho naopak rozveselí, jsou všichni milovníci dobrého jídla. Tradiční Svatomartinské husí menu naplánovala řada restaurací na Českobudějovicku v jižních Čechách. Restauratéři zvou na husí pokrmy po celý týden. Svou návštěvu si předem zarezervujte, volné kapacity jsou často během týdne, ale také v neděli.
4. listopad 2024 12:25
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní hradní slavnosti na Nových Hradech lákají na bohatý program

Na hradě v Nových Hradech bude probíhat v sobotu 26. října 2024 již tradiční podzimní hradní slavnost. Můžete se těšit na hrané příběhy, Svatohubertskou mši, ukázky praktické lovecké hudby, vábení zvěře, sokolníky, loveckou kynologii, prohlídky hradu a mnoho dalšího.V pondělí 28. října bude na Nových Hradech také otevřeno! A na prohlídku můžete zavítat až do neděle 3. listopadu 2024.
26. říjen 2024 10:32
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Ohrada láká na Rybářský den i výlov Munického rybníka

V Hluboké nad Vltavou se během svátečního víkendu 26. až 28. října 2024 bude konat řada velmi zajímavých akcí spojených s rybářským řemeslem. Areál loveckého zámku Ohrada vás v sobotu 26. října pozve na tradiční Rybářský den a v pondělí 28. října se bude na hrázi nedalekého Munického rybníka konat slavností program k letošnímu výlovu. Rybáře při práci zde zastihnete po celou domu rybářských prací na rybníce, tedy od 27. do 29. října, program je však připraven pouze na sváteční den 28. října 2024.
25. říjen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj