ÚvodAktualityVodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race
Příroda

Vodácký svátek na Vltavě se blíží! V sobotu se jede Devils Extreme Race

  • 21. srpna 2023
Letos se opět otevírají stavidla Lipenské přehrady pro otevřené mistrovství ČR a Evropy Devils Extreme Race 2023. Těšit se můžete na mistrovství Evropy v extrémním kajakingu, svátek sportu na divoké vodě a hudební festival. Pověstné Čertovy proudy na Vltavě v úseku mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem pod Lipenskou přehradou se budou postupně naplňovat vodou už od čtvrtka, aby tu v sobotu 26. 8. 2023 vznikla jedna z nejtěžších vodních tratí na světě! Tu letos využijí i závodníci Mistrovství Evropy v raftingu.

čertovy proudyTradiční již 17. ročník otevřeného Mistrovství Evropy a finále Evropského poháru v extrémním kajakingu bude okořeněn umem těch nejlepších závodníků z celého evropského kontinentu. A nejen to – extrémě těžkou vodáckou trasu využijí i další závody na divoké vodě – mimo domácích akcí (Český pohár Skupiny ČEZ ve slalomu a MČR dospělých) se zde o víkendu pojede závod Světového poháru v klasickém sjezdu na divoké vodě (kánoe) a Mistrovství Evropy v raftingu.

Závod se pojede na takzvaných Čertových proudech pod Lipenskou přehradou, které jsou unikátním balvanitým řečištěm Vltavy. Toto divoké a romantické území vzniklo erozí a rozpukáním částí Čertovy stěny, která se tyčí nad řekou. Řečiště je zaplněno mohutnými balvany s charakteristickými erozními projevy jako jsou vymleté "obří hrnce" v balvanech. V minulosti se tady valilo obrovské množství vody, dnes tu mnoho vody neprotéká, protože většina je vedena podzemním kanálem z Lipenské vodní nádrže přes elektrárnu „Lipno I“ k vyrovnávací nádrži „Lipno II“. Více vody tudy proudí pouze při jejím vypouštění z přehrady nebo při vodáckých závodech.
 

Exhibice těch nejlepších riderů nejen z ČR

Čertovy proudyTěšit se můžete na jedinečnou exhibici těch nejlepších riderů na divoké vodě nejen z České republiky. V minulých letech na Devils závodili například několikanásobný mistr světa Sam Sutton nebo olympijský vítěz Alexander Grimm.

Součást adrenalinové podívané je každoročně také nadupaný večerní program, živé kapely a DJ´s. V camp areálu u fotbalového hřiště na břehu Vltavy v Loučovicích budou pro návštěvníky připraveny nejrůznější atrakce, chill-out zóna, pestrá nabídka jídla i letní drinky. V areálu festivalového parku je stanové městečko, parkoviště, sociální zázemí a basement. Na závodě a festivalu Devils Extreme Race se každoročně potkávají kajakáři, fanoušci adrenalinu, hudby a zábavy z České republiky a celého světa. Nenechte si toto setkání letos ujít ani vy!

Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

22. 8.25. 8.
Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

Na legendárních Čertových proudech se pojede mistrovství Evropy a finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race, to je závod Devils Extreme Race.

Vltava – česká vodácká klasika Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách Příroda

Čertova stěna – Kamenné moře v jižních Čechách

Čertova stěna je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších skalních lokalit v jižních Čechách. Na rozloze přibližně 10 ha se nad hlubokým údolím Vltavy prostírá divoký skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany.

Další aktuality

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků letos připomene 750. výročí města, kdy v roce 1274 byla část města (Vnitřní Město) poprvé zmíněna jako obchodní osada i se svým prvním rychtářem Sipotou. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 21. do soboty 23. června 2024.
18. červen 2024 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Zelené linky opět brázdí Šumavu: naplánujte si výlet na české i německé straně

Projekt letní ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy (nyní Zelené linky Šumavy), opět odstartoval. V roce 2024 autobusy vyjely již do 28. sezóny. Většina linek zahájila provoz koncem května a začátkem června, většina autobusů jede od 18. 5. do 13. 10. 2024 o víkendech, přes červenec a srpen pak i ve všední dny, od 29. 6. až 1. 9. 2024. Mezi nejoblíbenější linky patří: České Budějovice – Kvilda, Horská Kvilda – Bučina, České Budějovice – Vimperk, Sušice – Kvilda, České Budějovice – Horní Planá, Plzeň – Kvilda, Nová Pec – Jelení Vrchy, nebo Železná Ruda – Sušice.
15. červen 2024 9:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

#světovéČesko a výlety do hor: jak zdolat Everesty na Šumavě, v Beskydech nebo na Vysočině?

Znáte Šumavský Everest? K jeho zdolání stačí vystoupat na osm vrcholů a bodů, jejichž nadmořské výšky po sečtení měří stejně jako nejvyšší hora světa. Máme pro vás tipy, kde můžete šumavský nápad napodobit anebo se přidat k jiným nadšeným králům hor. Třeba na Kleti můžete potkat Himálajské tygry a na Lysé hoře Lysaře.
14. červen 2024 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.
14. červen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Šest skvělých akcí s historickými průvody aneb kde se projdete v dobovém kostýmu?

Přichází léto, čas velkolepých akcí pod širým nebem. Ty historicky laděné často provázejí průvody, což je skvělá příležitost k výletu s úžasnou podívanou. Navíc záleží jen na vás, zda se postavíte jen mezi diváky anebo se v kostýmu zařadíte do průvodu. Možností máte celou řadu!
13. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky? A kde objevíte i méně známé jihočeské památky?
13. červen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Archeoskanzen Trocnov oživí husitská bitva

Archeoskanzen Trocnov v jižních Čechách čeká v sobotu 15. června 2024 velkolepá bitva na motivy husitských válek. Program s názvem Válka a vojenství v době Jana Žižky oživí skanzen také ukázkami středověkých řemesel, dobovou hudbou a nebude chybět ani dětská střelnice anebo zajímavé přednášky.
12. červen 2024 12:30
Památky, Jihočeský kraj

Na jihu Čech si lze odpočinout pěšky i na kole

Příjemné jarní počasí neodolatelně láká k výletům do přírody. Nevíte, co podniknout? Naplánujte si výlet do Jižních Čech, kde najdete celou škálu příjemných výletů pěšky nebo na kole.
7. červen 2024 8:00
Letní sporty, Jihočeský kraj