
Oblíbený
národopisný pořad seznámí návštěvníky s tradici
Svatohavelského posvícení, která na českém venkově sahá
až do 18. století. V průběhu dne si budou moci návštěvníci
skanzenu v Kouřimi zakoupit také některé tradiční regionální produkty na malém
vesnickém trhu.
Největším lákadlem
Svatohavelského posvícení je letos
Vesnická tancovačka, obrazy živé historie, které předvede v 11:00 a 14:00 hodin folklorní soubor Vrchlice. Dále se můžete těšit na
besedu O jídle a hodování (10:30 a 15:00) a Dějiny
kramářské písně (12:15). Ty zazní v 10:20, 12:45 a 15:15 hodin v podání Michaela Pospíšila. Během dne asi ale užijete daleko více z bohatého programu, který bude probíhat po celý den od 10:00 do 16:00 hodin.
Koláče, mětýnky i řepánky

Během
Svatohavelského posvícení se bude také péci sváteční pečivo a návštěvníci ochutnají zapomenutou regionální specialitu –
mětýnku z Kouřimska, tradiční
sváteční koláče, nebo tzv. „
řepánky“, které pro vás připraví Svobodná obec baráčníků v Kolíně. Nebude chybět malý
tradiční jarmark. Na návsi skanzenu bude mimo jiné možné pořídit med, domácí čabajky a klobásky, koření, keramiku, šité hračky, kované výrobky, likéry, víno a další dobroty. Těšit se můžete i na povídání s muzejním zahradníkem Martinem Spěváčkem o
starých českých odrůdách jabloní. Dětem udělá radost veselý kolotoč řezbáře Matěje, dospělým otevřená hospoda s tradičním občerstvením, připraveny jsou i rukodělné dílny.
V Muzeu lidových staveb v Kouřimi se koná tradiční podzimní akce Svatohavelského posvícení.
Návštěvníci mohou vidět barokní lidový zvyk 'stínání kohouta', ukázky zpracování zelí, folklorní soubor Vrchlice a tradiční dobroty jako jsou řepánky, sváteční koláče a miletínské modlitbičky.
Hlavními atrakcemi jsou Vesnická tancovačka, folklorní soubor Vrchlice, beseda O jídle a hodování, a Dějiny kramářské písně.
Program bude probíhat po celý den od 10:00 do 16:00 hodin.
Zvláštností svátečního pečiva je mětýnka z Kouřimska, tradiční sváteční koláče, a řepánky připravované Svobodnou obcí baráčníků v Kolíně.
Návštěvníci si mohou koupit med, domácí čabajky a klobásky, koření, keramiku, šité hračky, kované výrobky, likéry, víno a další.
Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z různých částí Čech a nabízí srovnání různých regionálních typů lidové architektury od 17. do 19. století.
Kostel sv. Štěpána je architektonickou i duchovní dominantou města Kouřimi a zachoval se v autentické raně gotické podobě.
Unikátní na zvonici v Kouřimi je, že má obrácené zvony, které se rozeznívají šlapáním a jsou zavěšeny srdcem vzhůru, což je v České republice velmi neobvyklé.
Pro děti je během Svatohavelského posvícení připraven veselý kolotoč řezbáře Matěje.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.