Příběh starý 2000 let v Loretě na Hradčanech
Charitativní představení Živý Betlém patří již neodmyslitelně k vánoční kulturní nabídce
Prahy. Ten letošní se odehraje
25. prosince 2024 v
Loretě na Hradčanském náměstí. Příběh starý 2000 let znovu ožije na balustrádě Lorety za zvuků zvonkohry. V
15:00 hodin se sejdou k jeslím pasáčci, děvečky i Tři králové. Představení bude mít tradiční podobu – nejprve se
všechny postavy sejdou ze tří stran za zpěvu koled a diváci se tak mohou k jesličkám vypravit v jejich doprovodu, tak jak se scházeli poutníci do skutečného Betléma. Pak odehraje
příběh o narození Ježíška, sestavený z lidových her vánočních a méně známých vánočních koled. Samozřejmě ani zde nesmí chybět konflikt, o který se postará
čert s andělem, kteří se pohádají přímo nad jesličkami. Samotná
Loreta bude 25. prosince otevřena, a to od 10:00 do 17:00 hodin.
Živý betlém v Hostivaři

Ve středu
25. 12. zve také městská část Praha 15 na návštěvu
živého betléma, a to u kostela
Stětí sv. Jana Křtitele od 17:00 hodin. Setkáte se se Svatou rodinou, můžete si
pohladit ovečky, zazpívat koledy a pochutnat si na perníčcích a svařeném vínu. Průvodního slova se ujme pater Karol Matloka. Součástí svátečního podvečera bude divadelní představení o narození Ježíška. Po dobu vánočních svátků si bude možné odnést
Betlémské světlo. Kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři je umístěn uprostřed staré Hostivaře. Vytváří krásné místo, které zve k řadě setkání, zastavení a dalších aktivit. Kostel s jesličkami i zvonice budou
volně přístupné.
Živý betlém s ovečkami v Braníku
Kostel svatého Prokopa v Braníku zve na
Štědrý den 24. prosince od 15:00 hodin nejen na prohlídku betléma uvnitř kostela, ale také na
živý betlém v zahradě kostela. Kromě představitelů Svaté rodiny, tří králů a dalších postav, nebudou chybět ani živé ovečky a malý Ježíšek.
Kostel svatého Prokopa v Braníku byl postaven v letech 1900 – 1901 jako pseudorománská stavba za necelých 14 měsíců. Na jeho výstavbě se podílela většina obyvatel tehdejší obce. Patronem kostela je svatý Prokop, opat
Sázavského kláštera. Nalevo od oltáře stojí socha sv. Prokopa, pomocníka a přímluvce, který učí lid dle benediktinského hesla "ora et labora" – modli se a pracuj. Na pravé straně oltáře stojí socha tzv.
Vltavské Madony, která do Braníka
připlavala neznámo odkud v roce
1890.
Živý betlém je zobrazení příběhu o narození Ježíše Krista, které zahrnuje skutečné herce a často i živá zvířata. Představení obvykle probíhá o vánočních svátcích a je přístupné veřejnosti.
V Praze můžete živý betlém navštívit například u pražské Lorety, ke kostelu Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři nebo u kostela svatého Prokopa v Braníku.
Představení 'Živý betlém' v Loretě nabízí tradiční shromáždění postav, zpěv koled a oživení příběhu narození Ježíše s doprovodem zvonkohry a nakonec konflikt mezi postavami čerta a anděla.
Na tomto místě můžete vidět Svatou rodinu, pohladit ovečky, zazpívat si koledy a pochutnat si na perníčcích a svařeném vínu. Navíc se zde koná divadelní představení o narození Ježíška.
Živý betlém v Braníku nabízí prohlídku betléma uvnitř kostela svatého Prokopa a v zahradě kostela s živými ovečkami a dalšími postavami z příběhu.
Živý betlém v Loretě se koná 25. prosince 2024 od 15:00 hodin.
Loreta je známá svými Loretánskými zvonky a svou barokní architekturou, včetně Svaté chýše a věže s hodinami a známou zvonkohrou.
Kostel byl postaven v letech 1900 - 1901 jako pseudorománská stavba a přispěla na něj většina obyvatel tehdejší obce. Patronem kostela je svatý Prokop, opat Sázavského kláštera.
Živý betlém v Hostivaři se koná 25. prosince od 17:00 hodin u kostela Stětí sv. Jana Křtitele.
Ano, v Braníku je instalován vyřezávaný betlém jihotyrolské provenience a v Hostivaři se nachází menší betlém s mistrovskou řezbou Josefa Krejčíka z Prahy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.