ÚvodAktualityCesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa
Kultura

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
Markéta Pyskatá na dobovém obrazu
Markéta, jak ji možná namaloval vlámský malíř Quentin Matsys
Krása? To slovo sem nepatří! Říká se, že krása je v oku toho, kdo se dívá. Ale u některých obrazů, soch a instalací se zdá, že se svět výjimečně shodl: tohle je prostě hnus.
 
Zubatá vévodkyně s pysky jak muflon, šílené oči Goyových zrůd, pokřivené tváře Picassových žen nebo Entropa Davida Černého, která dráždila půl Evropy. A také je tu vévodkyně Markéta zvaná Pyskatá. Umělecký svět si na ni vzpomene obvykle 13. července, kdy Markéty slaví svátek. Patří mezi největší ošklivosti, jaké kdo na plátno, do kamene nebo do bronzu přenesl. Seznamte se na Kudy z nudy s Markétou Pyskatou a s galerií dalších děl, která svět považuje za nejošklivější.
 

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá

Co se ošklivosti týče, málokdo v historii dosáhl takové „slávy“ jako Ošklivá vévodkyně. Namaloval ji vlámský mistr Quentin Matsys kolem roku 1513, obraz dnes visí v londýnské Národní galerii a pravidelně se umísťuje v anketách o nejděsivější portréty všech dob.
 
Obraz zachycuje groteskní starou ženu s vyvaleným spodním rtem, bradou jako kanec a prsy namačkanými do sešněrovaného výstřihu. Stala se doslova celebritou. Dokonce posloužila jako předloha Johnu Tennielovi, ilustrátorovi Carrollovy Alenky v říši divů, pro postavu vévodkyně.
 
Kurátorka londýnské výstavy Emma Capron před časem přišla s hypotézou, že Matsys možná maloval muže převlečeného za ženu, aby zesměšnil společenská pravidla. Jenže častěji se říká, že na obraze je skutečně Markéta zvaná Pyskatá, tyrolská hraběnka Margarete Maultasch (1318–1369). Jako třináctiletou ji provdali za osmiletého Jana Jindřicha Lucemburského, mladšího bratra Karla IV. Manželství vydrželo dvanáct let, než Markéta Jana Jindřicha obvinila z impotence. Oba si pak pořídili nové partnery a děti, ale Evropou i rodem Lucemburků zacloumal skandál. Jejich příběh proslavil německý spisovatel Lion Feuchtwanger v románu Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá. A právě od té doby se na přebalech knihy často skví Matsysova ohavná vévodkyně.
 
Markéta prý vypadala podle Feuchtwangera takto: „Nad otylým tělem s krátkými končetinami seděla veliká, neforemná hlava. Čelo bylo sice jasné a čisté a oči se dívaly chytře, ale pod malým nosem vyčnívala ústa vyvalená jako u opice, s obrovskými čelistmi a odulým spodním rtem…“
 
Zkrátka, nikdo, koho byste chtěli potkat.
 

Nejošklivější „umělecká díla“ světa

Jenže Quentin Matsys není sám. Svět výtvarného umění oplývá díly, která vyvolávají hrůzu, nevolnost nebo aspoň nervózní úšklebek. Tady je výběr těch nejošklivějších:
 
Francisco Goya a Saturn požírající svého syna: Španělský mistr temna. Krvavý Saturn s vyvalenýma očima, svírající zakrvácené tělo vlastního dítěte. Obraz visí v Madridu v Museu del Prado a dodnes nahání husí kůži i těm, kdo si myslí, že je už nic nerozhází.
 
Francis Bacon a Studie pro portrét papeže Inocence X.: Bacon byl tak posedlý Velázquezem a jeho portrétem papeže Inocence X., že na přelomu čtyřicátých a padesátých let 20. století vytvořil několik desítek variací tohoto obrazu. Výsledek? Papež s otevřenou tlamou, křičící kamsi do prázdna, tvář rozmazaná do fialových a šedých stínů. Ikonický obraz hrůzy a lidského údělu, za který sběratelé platí v milionech dolarů. Krásné? No, spíš děsivé.
 
Pablo Picasso a Plačící žena: Kubistická královna hysterického výrazu. Slzy, zkroucené oči, ústa a nos na nesprávném místě. Genialita nebo ošklivost? Názory se různí, ale v hitparádách „nejděsivějších obrazů“ se Picasso objevuje pravidelně.
 
Willem de Kooning a Žena III: Jedna z nejdražších abstraktních maleb historie. A taky jedna z nejodpudivějších. Rozdrásané tahy štětce, děsivý výraz, agresivní barvy. Prodaná za 137 milionů dolarů. Většina lidí ale říká: Děkuji, nechci.
 
Leonardo da Vinci a Groteskní hlavy: I génius Leonardo da Vinci si liboval ve škaredých karikaturách. Zvrásněné tváře, šišaté lebky, orlí nosy. Rozhodně by jim neuškodil selfie filtr.
 
Tizian a Apollon a Marsyas: Brutální výjev malovaný v odstínech krve, jedno z posledních děl slavného italského malíře Tiziana a zároveň obraz, o kterém se mluví jako o nejslavnějším obrazu v Česku. Je vystavený v Arcibiskupském zámku v Kroměříži a ke všem svým nej je také neskutečně odporný.
 
Edvard Munch a Výkřik: Nejslavnější dílo norského malíře Edvarda Muncha zachycuje výkřikem znetvořenou postavu s lysou lebkou na pozadí stylizované krajiny a krvavého nebe. Probouzí beznaděj, úzkost a strach.
 

Nejhnusnější díla z Česka

Abychom nebyli jen světoví – i Česko má svá díla, která vzbuzují nadšení i upřímný odpor.
 
David Černý a Entropa: Socha, která pobouřila půlku Evropy. Každý stát Evropské unie je znázorněný stereotypem – Německo protnuté dálnicemi ve tvaru hákového kříže, Bulharsko ztvárněné jako turecké záchody. Ošklivé? Ano. Vtipné? Možná. Provokující? Rozhodně.
 
Emil Filla a Čtenář Dostojevského: Expresionistický obraz Emila Filly, na kterém člověk s vyčerpaným výrazem zírá do prázdna. Pro někoho fascinující psychologická studie. Pro jiné noční můra a důvod, proč se k románům Dostojevského raději nepřibližovat. Zblízka se na obraz můžete podívat v Národní galerii.
 
Bohumil Kubišta a Autoportrét: Kubistické tvary, ostré linie, studené barvy. Tvář se bortí do geometrie. Pro laiky spíš děs než umění. Útěchou nám může být, že Kubišta se ve skutečnosti svému autoportrétu příliš nepodobal.
 
Jindřich Štyrský a Surrealistické koláže: Rozřezané fotografie, erotické motivy, podivné objekty. Jindřich Štyrský byl král českého surrealismu, ale ne každý se na jeho díla dívá rád. Pro někoho poezie, pro jiného ošklivost na druhou.
 

Krása, nebo hnus?

Umění nás fascinuje právě tím, že se nebojíme dívat na ošklivé věci. A i když Markéta Pyskatá zůstane na plátně navždy jako „nejošklivější vévodkyně,“ těžko říct, jestli by dnes neudělala kariéru třeba na Instagramu jako originální influencerka. Protože jak známo: ošklivost prodává.
 
Tak tedy všechno nejlepší, Markéto!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to je zajímavá architektura a interiéry, móda, oděvní doplňky, šperky a umění, ale také grafický design, ilustrace, knihy a produkty, například hračky, sklo, porcelán či dopravní prostředky. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete expozice s přehlídkou designových skvostů, kam si zajít na výstavy, a představíme vám i zajímavé designové akce.

Cesty za uměním: malíř Pablo Picasso, ikona kubismu

Cesty za uměním: malíř Pablo Picasso, ikona kubismu

Před více než padesáti lety svět ztratil jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století – Pabla Picassa. Jeho jméno dávno překročilo hranice výtvarného světa a stalo se symbolem nekonvenčnosti, kreativity i kontroverze. Ale kdo vlastně byl muž, který rozložil realitu na geometrické tvary a poskládal ji znovu po svém? Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Galerie Lázně Liberec – muzeum v bývalých lázních Kultura

Galerie Lázně Liberec – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Galerie Lázně Liberec.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galerie umění Karlovy Vary Kultura

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká Kultura

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně Kultura

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně se věnuje především českému a slovenskému výtvarnému umění a architektuře 19. až 21. století. Spravuje a dále buduje sbírku uměleckých děl, pořádá výstavy, vzdělávací programy a spektrum své činnosti doplňuje o akce propojující různé obory kultury.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Apollon a Marsyas je brutální výjev malovaný v odstínech krve, jedno z posledních děl slavného italského malíře Tiziana a zároveň obraz, o kterém se mluví jako o možná nejlepším Tizianově díle. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na nefalšovaný umělecký poklad: je vystavený v Zámecké obrazárně v Kroměříži.

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla (4. dubna 1882, Chropyně – 7. října 1953, Praha) patřil k významným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Připomenout si jej můžete v Peruci na Lounsku, kde měl v jednom z křídel zámku měl svůj byt a ateliér. Nyní se tu se chystá otevření rozsáhlé Fillovy galerie.

Markrabě moravský Jan Jindřich – zakladatel dynastie Moravských Lucemburků

Markrabě moravský Jan Jindřich – zakladatel dynastie Moravských Lucemburků

Jan Jindřich (12. února 1322, Mělník – 12. listopadu 1375, Brno) byl druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Oba bratry spojovalo celoživotní přátelství, Jan Jindřich v době nepřítomnosti Karla IV. často spravoval celé české království a v roce 1349 jej bratr jmenoval do funkce moravského markraběte.

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

Viselec, obří stříbrná Lilith v Karlíně, miminka šplhající po žižkovské televizní věži anebo robotická restaurace Cyberdog v Nových Butovicích: to je jen malý výběr z děl Davida Černého (* 15. prosince 1967, Praha). Proslavil se především jako tvůrce různých kontroverzních a provokativních plastik.

Cesty za uměním: užijte si pět schůzek s Josefem Mánesem napříč Českem

Cesty za uměním: užijte si pět schůzek s Josefem Mánesem napříč Českem

Josef Mánes (1820–1871) byl malíř, ilustrátor, grafik a designér, člen malířské dynastie Mánesů. Jeho umění můžete obdivovat například na orloji Staroměstské radnice a v Národní galerii v Praze, ale také na zámku v Čechách pod Kosířem. Vypravte se s Kudy z nudy po stopách jeden z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu!

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Malíř, grafik a teoretik umění Bohumil Kubišta (21. srpna 1884, Vlčkovice u Hradce Králové – 27. listopadu 1918, Praha) patřil k zakladatelům českého kubismu. Svou tvorbou inspiroval mladou meziválečnou generaci, v roce 2022 se Kubištův obraz Staropražský motiv jako vůbec první obraz v Česku vydražil za víc než 100 milionů korun.

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla. Portál Kudy z nudy přeje všem Markétám, dívkám a ženám nazývaným Markyta či Markytka, Markét, Marka, Marky, Maky, Makula, Makyna či Makina, Máca či Macinka k jejich svátku vše nejlepší!

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

Malíř František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června 1957 Puteaux, Francie) je z komerčního hlediska nejdražším českým umělcem. Několik jeho obrazů bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun, abstraktní malba z 20. let minulého století Tryskání II se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražila za v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou 231 milionů) a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem českého umělce. Kupkovala olejomalba nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci v roce 2024 prodala za 115 milionů korun (s aukční přirážkou 126,5 milionu korun), což udělalo z obrazu nejdražší v Česku vydražený obraz.

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Salvador Dalí byl španělský malíř, ikona surrealismu a také majitel jednoho z nejfotografovanějších knírků 20. století. V roce 2024 si celý svět připomněl 120 let od jeho narození – třeba filmem Daaaaaalí! Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější obrazy, muzea a také naše malíře, kteří se vydali v Dalího surrealistických stopách.

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

20 tipů, kam do galerie v Česku

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Francie, Paříž, Provence a kvetoucí voňavá levandule okouzlily řadu našich umělců. Patřil k nimi i malíř a sochař Otakar Kubín, pro něhož se Francie stala druhým domovem. Zvolil si dokonce francouzsky znějící pseudonym – Othon Coubine – a ve Francii je také pochovaný. Na jeho náhrobku je však vytesáno české jméno, naopak u Kubínova pomníku v rodných Boskovicích v létě voní levandule.

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

Další aktuality

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. červenec 2025 6:02
Zážitky, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Léto v Praze si užijete na 100 %!

Proč odjíždět v létě k moři, když je v Praze v tomto období zrovna nejlépe? To si říká pravděpodobně jen malá část populace největšího a nejobydlenějšího města v České republice, a jen těžko k tomu přesvědčuje ty druhé. Léto v Praze však skutečně nabízí mnoho možností, jak si ho užít na 100 %, od koupání se v lomech, objevování lesoparků, potulování se po pražských uličkách a kavárnách, venkovních sportovních aktivit, až po akčnější zážitky.
6. červenec 2025 8:52
Letní sporty, Praha