ÚvodAktualityNa Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna
Kultura

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

  • 4. května 2025
V sobotu 10. května 2025 začíná na Šumavě 28. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
zahájení plavební sezónyLetošní Slavnost zahájení plavební sezóny proběhne v sobotu 10. května 2025 na Jeleních Vrchách u Nové Pece. V letošním roce uplyne již 232 let od doby, kdy byl plavební kanál doveden až na Jelení Vrchy. A 192 let uplynulo od dostavby Jeleního smyku, kterým byl upraven Jelení potok. Připomeňme si také, že v roce 2022 rozhodl Mezivládní výbor pro nehmotné kulturní dědictví UNESCO na svém zasedání v marockém Rabatu o zápisu plavení dřeva (vorařství) na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.

zahájení schwarzenberský kanálNa Jeleních Vrchách se bude v sobotu hrát, zpívat, tancovat a plavit dříví. Na místě si bude možné si koupit studené i teplé nápoje, něco dobrého na zub, něco od masa, ale i domácí sladkosti. Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu proběhne ve 14:30 hodin od domu čp. 13 s expozicí Expo kanál. Od 15:00 bude hrát k tanci a poslechu kapela Libín-S Prachatice, dále vystoupí folklorní soubory Libíňáček, Pětikvítek a Wiadawö. S muzikanty se setkáte před stodolou domu s expozicí.

Děti určitě vezměte s sebou! Mohou se z nich stát plavečtí učni – naučí se vhazovat dříví k plavení, budou si moci vyzkoušet práci s plavebním hákem při vytahování dříví. Kdo se z dětí zapojí do plavení dříví, bude nakonec plavebním ředitelem pasován za plaveckého učně a dostane nejen diplom plaveckého učně, ale také učebnici a placku!


Stavba Schwarzenberského kanálu a osm miliónů metrů dříví

schwarzenberský kanálStavba Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl tehdy nazýván Vídeňský či Krumlovsko-vídeňský (dřevo jím bylo plaveno z lesů schwarzenberského panství Český Krumlov pro tehdejší císařské hlavní město Vídeň), byla zahájena 4. května 1789. Ještě v témže roce dosáhla stavba délku neuvěřitelných 21 km – došla k potoku Rasovka nad dnešní Novou Pecí. Do roku 1791 byl kanál hotový k Jezernímu potoku, který vytéká z Plešného jezera, které stavitel kanálu – Joseph Rosenauer využil jako plavební nádrž. V roce 1793 dosáhl plavební kanál až k Jelenímu potoku, do míst, kde je dnes osada Jelení Vrchy a které místní neřeknou jinak než Hiršperky. Dál už Rosenauer nestavěl, kanál zpřístupnil dostatečnou plochu lesa. Až téměř o 30 let stavba pokračovala k bavorským hranicím.

Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, proplulo kanálem skoro osm miliónů metrů palivového dříví. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892 a přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Schwarzenberský plavební kanál Památky

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Další aktuality

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 12. července 2025 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 12. – 13. července 2025. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
8. červenec 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Rožmberk, Láska nebo Hejtman: prozkoumejte rybníky v jižních Čechách

Teplé slunečné dny lákají ke koupání a navíc – jižní Čechy a rybníky, to je téměř synonymum. Ale ruku na srdce, kolik jihočeských rybníků a tůní opravdu znáte? Vydejte se na jejich průzkum s portálem Kudy z nudy. A nezapomeňte si s sebou ručník a plavky!
8. červenec 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2025 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa. Vydejte se na výlet domíst, které stojí za objevení. Mezi ně rozhodně patří zaniklá ves Zhůří, barokni zhámek Týnec u Klatov i Schwarzenberský plavební kanál.
6. červenec 2025 10:14
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
4. červenec 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 25. až 27. července 2025 již po 26. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
3. červenec 2025 13:30
Kultura, Jihočeský kraj

Do Blatné na zámek za daňky, růžemi i alpakami

Dnešní zámecký areál v Blatné patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Zámek nabízí několik prohlídkových tras a zdejší kavárna výborné zákusky. Víte, že Blatná je městem růží? Slavnost královny květin probíhá každoročně na přelomu června a července, ale výzdoba města zůstává mnohem déle. Ochutnat různé nápoje s růžovým podtextem je ve zdejších kavárnách možné nejen po celé léto. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se zámek v Blatné řadí ke klenotům mezi hradními komplexy.
2. červenec 2025 6:24
Památky, Jihočeský kraj