ÚvodAktualityTáborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice
Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

  • 12. září 2024
Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Táborská setkáníFestival Táborská setkání se letos uskuteční již po 33. Hejtman Jan Žižka se ujme vlády nad městem od pátku 13. září do neděle 15. září 2024. Amosféra historického jádra a nejbližšího okolí se promění tak, aby připomněla počátky dějin města. To, jak známo, vzniklo ze snu či myšlenky husitů, z potřeby najít a vybudovat místo, kde si budou všichni rovni a které bude bratrské. Těšit se můžete na tržiště, dobové ležení, historické uličky, kostýmované průvody, ohňostroj a spoustu dobré muziky.

tábor táborská setkáníK slavnostnímu zahájení festivalu dojde v pátek 13. září večer na Žižkově náměstí, kam dorazí ve 20:45 hodin noční pochodňový průvod v čele s Janem Žižkou. Znít budou bubny, kopyta koní, volání husitů a zaplanou louče. Vojevůdce Žižka sice Tábor roku 1420 přímo nezaložil, přišel sem krátce poté se svými bojovníky po slavné bitvě u Sudoměře, ale stal jedním ze čtyř hejtmanů města. Jan Žižka proto převezme vládu nad městem. Ve 21:30 hodin začne na Žižkově náměstí slavnostní ceremoniál "Jan Žižka 600". Na Tržním náměstí se bude konat Středověké tržiště, které bude otevřeno od 18:00 do 23:00 hodin.
 

Sobota v Uličce hříchů, na středověkém tržišti a turnaji rytířů

tábor táborská setkáníSobota 14. září se „probudí“ do nabitého programu už od dopoledních hodin. Kromě středověkého tržiště na Tržním náměstí návštěvníky přiláká táborský jarmark na náměstí Mikuláše z Husi, kde se budou prodávat tradiční lidové výrobky. Po celý den tu bude znít hudební doprovod. Do Holečkových sadů se vydají především rodiny se svými ratolestmi, protože je tu čeká Dětský ráj. Uskuteční se nicméně v menším rozsahu. Organizátoři ruší pohádková představení, protože by povětrnostní podmínky nenávratně poničily rekvizity.

tábor táborská setkáníK hlavním atrakcím festivalu tradičně patří sobotní slavnostní kostýmovaný průvod opět s Janem Žižkou a jeho věrnými bratry, stoupenci husitství, kejklíři i zajatými křižáky. Průvod, na němž se podílejí i partnerská města a zahraniční hosté, vyjde v sobotu ve 13:10 hodin z náměstí T. G. Masaryka a přes ulici 9. května, náměstí Františka Křižíka, Palackého ulici a Pražskou ulici doputuje kolem 13:30 hodin na Žižkovo náměstí.

Sobotní novinkou bude Zbrojnice na Špitálském náměstí. Nebude chybět ani Katovská ulička v Křížkově a Radnické ulici a Středověký Tábor neboli dobové ležení s ukázkami historických řemesel na Velkém šanci. Děkanskou ulici obsadí Ulička chudiny, Špitálské náměstí Středověký špitál s morovými lékaři. Slavnostní průvod vyjde ve 13:10 hodin z nám. T. G. Masaryka po trase: 9. května, náměstí Fr. Křižíka, Palackého ulice a Pražská ulice.

ewa farnaSobotní noc prozáří ve 22:00 hodin populární a vyhlížený ohňostroj. Světelná show, odpálená z Jordánské nádrže (Sokolské plovárny) a z pontonů na hladině Jordánu, nabídne nečekané světelné efekty a úžasnou podívanou. Neodmyslitelnou součástí programového menu jsou velké koncerty na hlavním podiu na Žižkově náměstí. Letos dramaturgie vsadila v pátek od 22.30 hodin na originální uskupení Harmálek Orchestr, které se rozhodlo inovovat českou dechovkovou tradici a přiblížit ji všem stranám společnosti v moderním, dravém a mladém provedení. V sobotu od 18.00 hodin bude stage patřit Jankovi Ledeckému a jeho kapele, od 20.00 hodin ovládne jeviště Ewa Farna.

Neděle ve znamení evropského dědictví

město TáborNedělní program přinese mj. Dny evropského kulturního dědictví s národním tématem: Památky spojují svět. A které památky bude možné navštívit? Otevřeno bude od 10:00 do 17:00 hodin v Galerii U Radnice, Galerii 140, Vodárenské věži nebo Stará radnice. Přijít můžete k Bechyňské bráně a věži Kotnov, do Augustiniánského kláštera anebo do ZUŠ Oskara Nedbala. Novinkou se stane Modlitba za Tábor v neděli od 16:00 hodin v zahradě domu Střelnice. Táborští křesťané zvou své sousedy na bohoslužbu pod širým nebem, kde se společně pomodlí za město. Součástí bohoslužby budou chvalozpěvy, aktuální zamyšlení a požehnání. Vstup do památkových objektů spojený s drobným programem je zdarma.
 

Vstupné na Táborská setkání

táborská setkáníNa Táborská setkání se bude platit vstupné, a to na Žižkově náměstí, kde se odehraje hlavní část programu. Vstupenka je nutná pouze v pátek a v sobotu. V neděli je vstupné zdarma. Město Tábor upozorňuje, že drtivá část předprodeje vstupenek se letos odehraje opět pouze online. Nákup vstupenky v hotovosti nebo bezhotovostně bude možný v dny konání festivalu pouze v označeném stánku na Křižíkově náměstí za ceny 350 Kč pro dospělé a snížené za 250 Kč. Děti do 11 let, osoby nad 65 let, ZTP, ZTP/P, obyvatelé a podnikatelé mají do uzavřené zóny vstup zdarma.
Táborská setkání 2024

13. 9.15. 9.
Táborská setkání 2024

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Táborské středověké podzemí Památky

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Zoo Tábor Zážitky

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře Památky

Hrad Kotnov a Bechyňská brána v Táboře

Z někdejšího gotického hradu se dodnes dochovala v podstatě jen válcová věž Kotnov. Jeho ostatní části byly postupně od 17. století zničeny novými přestavbami. Nicméně ona věž je nejstarší ukázkou bateriové věže u nás – arkýřem se vysunoval trám s kladkou a jeho pomocí byla nahoru vytahována děla.

Galerie Vodárenská věž v Táboře Kultura

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře Kultura

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Výstavy výtvarného umění v působivých prostorách renesančního měšťanského domu v jihočeském Táboře. Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008 a prezentuje zde převážně současná umělecká díla.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor Památky

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evangelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Holečkovy sady v Táboře Příroda

Holečkovy sady v Táboře

Holečkovy sady byly založeny ve 30. letech 19. století a jsou významnou urbanistickou součástí historického jádra města Tábor

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře Památky

Augustiniánský klášter a kostel Narození Panny Marie v Táboře

Barokní kostel Narození Panny Marie a původně augustiniánský kostel vybudovaný v 17. století byl postaven pro oporu protireformace.

Lesopark Pintovka s naučnou stezkou a singltrek v Táboře Příroda

Lesopark Pintovka s naučnou stezkou a singltrek v Táboře

V zátočině nad řekou Lužnicí ve výšce kolem 490 metrů se rozprostírá rozsáhlý lesní komplex Pintovka. Rekreační místo s bohatou historií, zmiňované už v polovině 15. století, má spoustu tajů, zákoutí a legend. Nově nabízí singltrekové okruhy, které uspokojí i náročné bikery.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě Letní sporty

Jordán – nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě

Vodní nádrž v Táboře o ploše přes 50 ha. Vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní přehradní nádrží ve střední Evropě. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je mimo to hojně využíván k rekreaci.

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře Zážitky

Stálá expozice Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde si vše můžete vyfotografovat i vyzkoušet. Ve zbrojnici naleznete expozici zbrojí a zbraní, které byly vyrobeny a použity při natáčení filmů rozličných žánrů. Například Bathory, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Hellboy, Tristan a Isolda a další.

Další aktuality

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj

České Budějovice oživí slavnosti Město lidem – lidé městu

10. ročník multižánrového festivalu Město lidem, lidé městu proběhne v pátek a sobotu 30. až 31. srpna 2024 v Českých Budějovicích. Veselá akce se snaží vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Oblíbený pouliční festival připraví nevšední zážitek a atmosféru, díky které už město České Budějovice a veřejný prostor v něm nebudete nikdy vnímat stejnýma očima.
27. srpen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj