ÚvodAktualityTata Bojs slaví v DOXu 30 let unikátní výstavou
Kultura

Tata Bojs slaví v DOXu 30 let unikátní výstavou

  • 11. prosince 2018
Známá hudební skupina Tata Bojs se v Centru DOX ohlédne za 30 lety své existence. Pro tuto příležitost zvolila formát výstavy, který jedinečným způsobem propojuje její hudební tvorbu s neméně významnou rovinou vizuální. Tu představuje od 30. 11. 2018 do 4. 3. 2019 především dílo jednoho ze zakladatelů skupiny, vizuálního umělce Milana Caise, který také stojí za konceptem výstavy. Pro výstavu vzniká řada nových děl reflektujících historii kapely současným pohledem. Projekt, který by v takovém rozsahu a tak specifickou formou propojoval hudební a výtvarný žánr, přitom nemá v českém kontextu obdoby.
TatabojsFungování skupiny od jejího vzniku na konci 80. let až po současnost je v rámci výstavy rekonstruováno jazykem současného vizuálního umění. Základní myšlenkou celé expozice je nahlížení minulosti optikou současnosti. Výstava je rozdělena do deseti kapitol, které vždy reflektují určité časové období. Minulé okamžiky jsou vtělené do nově vytvořených soch, multimediálních objektů a instalací. Autorem většiny z nich je právě Milan Cais, který některá díla vytvořil speciálně pro výstavu v DOXu.

MardošaKaždému z devíti alb, které skupina vydala v letech 1988–2018, je věnován samostatný prostor. Vystavená díla vždy představují symbolický průnik základní vizuální myšlenky alba, jeho konceptu, okolnosti vzniku, a nebo se třeba jen tematicky a časově zařazují do období, ve kterém jednotlivá alba vznikala. Například jejich koncepčně a výtvarně zřejmě nejucelenější projekt Nanoalbum, Nanobook a Nanotour bude v DOXu široce představen od originálních Caisových kreseb a 3D vizualizací, přes působivou zvukovou instalaci, až po nově vzniklé velkoformátové obrazy a skleněné plastiky. Ty byly podle návrhů Milana Caise vytvořeny sklářským mistrem Martinem Janeckým a ztvárňují podobu všech hlavních postav příběhu.

Autentickou atmosféru jednotlivých etap tvorby Tata Bojs výstavě dodávají dobové materiály – fotografie, obaly alb či záznamy z koncertů – i pečlivě provedené rekonstrukce prostor a prostředí,ve kterých hudebníci tvořili. Své místo v expozici zaujme i unikátní série takzvaných pokoncertních autoportrétů baskytaristy a spoluzakladatele Tata Bojs – Mardoši, kterou započal v roce 1999.
 

Vyzkoušejte si nahrávací studio

Nahrávací studioPro výstavu vznikne i interaktivní instalace skutečného nahrávacího studia, ve kterém si budou moci diváci vyzkoušet, jaké to je za mixážním pultem, a zhruba u deseti skladeb na chvíli změnit poměry nástrojů. Zkrátka si písničku přemíchat po svém.

Dalším zajímavým zpestřením pro návštěvníky bude vstup do virtuální reality, kde budou v odlišných prostředích a časových pásmech moci být přítomni živému provedení jedné písně ve čtyřech různých etapách hudebního zrání kapely.
 

Doprovodný program k výstavě i Tatalog

tatbojs hlavaU příležitosti oslav třicátého výročí skupiny, by měla ještě na začátku roku 2019 vyjít zhruba třísetstránková kniha s příhodným názvem TATALOG, ve které už budou plně obsažena i díla z expozice. Kapela se domluvila na vydání s nakladatelstvím Bigg Boss. Grafické stránky se ujal Marek Pistora a renomované studio Najbrt. Těšit se můžete i na koncerty skupiny – ve dnech 11. a 12. prosince (XXX – elektrický koncert se scénou) a 23. a 24. února TATA BOJS a kamakamakamarádi (koncert TB a spřátelených kapel).

V Čechách zná skupinu Tata Bojs snad každý: na konci 80. let začínali jako školáci z Hanspaulky, kteří nešetřili originalitou a humorem a velmi rychle si získali oblibu u širokého publika. V roce 2000 podepsali smlouvu u společnosti Warner Music a dnes vydávají pod hlavičkou legendární české značky Supraphon. Během své existence získali devětkrát cenu APH Anděl a řadu dalších ocenění včetně zlatých desek za prodej alb Ležatá osmička a A/B. U příležitosti výstavy vydá Supraphon poprvé na vinylu remasterované Nanoalbum jako 2LP. Hudební tvorba Tata Bojs je úzce propojená s dalšími uměleckými žánry: výtvarným, literárním, filmovým, ale překvapivě i s baletem. Ty se skupina postupně pokusí představit i v rámci bohatého doprovodného programu k výstavě.
Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX Kultura

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha